Úton felfelé a forint?

Továbbá, amíg a forint gyenge marad, az inflációs kockázatok növekedése csökkenti annak esélyét, hogy a jegybank ismét kamatot vágjon – pedig erre nagy szükség lenne a gazdaság élénkítéséhez.
A Barclays elemzői rámutatnak, hogy a forint a legsebezhetőbb közép-kelet-európai (KKE) valuta a kereskedelmi kockázatokkal szemben, „tekintettel a járműgyártásra való összpontosítására és a kínai beruházásoknak való magas kitettségére”. Az S&P Global Ratings idén március elején kifejtette, hogy mivel a KKE térség közvetlen amerikai kereskedelme viszonylag csekély, az USA által bevezetett vámok hatását főként a német autóiparon keresztül érezné meg a régió. A KKE országai exportjuk 20-30%-át Németországba küldik, amely az amerikai vámok szempontjából a legsebezhetőbb európai gazdaságként tűnik fel.
Mindazonáltal az S&P Global szerint a német autók iránti csökkenő kínai kereslet még inkább akadályozhatja a KKE növekedését, mint az EU-ból érkező amerikai importokra kivetett 25%-os vám. Az olyan német autógyártók, mint a Volkswagen, a Mercedes és a BMW, eladásaik mintegy egyharmadát Kínában realizálják.
A Barclays által említett másik tényezőt illetően Orbán Viktor Magyarországa jelentős kereskedelmi partnerré vált Kína számára, szembemenve azzal az uniós trenddel, amely Kína gazdasági elszigetelésére törekszik. Orbán tavaly októberben ellenezte az EU kínai árukra vonatkozó vámintézkedéseit, és az elmúlt években több kínai elektromos járműgyárat is Magyarországra hozott.
Így tehát, bár Orbánt és Trumpot politikai hasonlóságok kötik össze, Trump protekcionista kereskedelmi politikája várhatóan nehezebbé teszi Orbán dolgát. Ez pedig azáltal történik, hogy egyelőre késlelteti a kamatcsökkentések valószínűségét. Hogyan teljesített a forint 2025 januárjában és februárjában? Mit gondolnak az elemzők a valuta jövőjéről? Csatlakozz hozzánk, hogy megtudd a válaszokat!
A laza politika visszafogása
Tavaly októberben Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke egyértelművé tette, hogy a jegybank mozgástere a kamatcsökkentések terén egyre szűkül, különösen az amerikai jegybank (Fed) szigorodó politikája és a közel-keleti konfliktus súlyosbodása miatt. Virág szerint ez a két tényező „gyengítette a kockázati étvágyat a feltörekvő piacokon”, és „hatással van az inflációs pályára”.
Decemberben, amikor a geopolitikai kockázatok nem javultak, az inflációs adatok romlottak: az éves szintű infláció 4,6%-ra emelkedett. Az energia- és élelmiszerárak húzták felfelé az inflációt, ezek a kategóriák pedig a forint gyenge állapota miatt drágultak. Az alapinfláció szintén gyorsult decemberben, de az ING szerint ez „nem különösebben aggasztó adat”. Sokkal nagyobb gondot jelentett, hogy a drágulás azokat a termékeket érintette, amelyek a fogyasztók inflációs érzékelését meghatározzák. Ez pedig visszafoghatja a fogyasztást, ami lassítja a gazdaságot.
A Magyar Nemzeti Bank decemberben nem változtatott a kamatlábakon, elsősorban a forint gyenge teljesítménye miatt. Az ING január végén azt jósolta, hogy a kamatcsökkentések júniusban kezdődhetnek, és az év végéig összesen 75 bázispontos lazításra lehet számítani. Az euró-forint (EUR/HUF) árfolyam január elején elérte a 416-os csúcsot, de ezt követően a forint erősödni kezdett, így az árfolyam csökkent.
Fókuszban az infláció
A magyar jegybank januárban ismét változatlanul hagyta az alapkamatot, és az inflációs adatok tükrében ez nem is volt meglepő. Az éves infláció 5%-ra gyorsult, főként az élelmiszer- és üzemanyagárak emelkedése miatt. A probléma azonban nem csupán ezeknek a tételeknek a volatilitásában rejlett, mivel az alapinfláció havi szinten 1,4%-kal ugrott meg. Az ING elemzői arra a következtetésre jutottak, hogy „az inflációs kilátások romlanak”, ezért 2025-re vonatkozó inflációs előrejelzésüket 4,5%-ról 5,1%-ra módosították.
Februárban a forint jelentős erősödést mutatott az euróval szemben, az EUR/HUF árfolyam elérte a 401-es szintet. A pozitív fordulat mögött elsősorban az Ukrajnával kapcsolatos béketárgyalások iránti remény állt. Az ING azonban figyelmeztetett, hogy mivel a forintot inkább az optimista hangulat, semmint konkrét gazdasági adatok mozgatták, korrekció várható. Ha a béketárgyalások kudarcba fulladnak, az ING szerint a forint gyengülése ismét valószínűvé válik. A forint számára továbbra is a jegybank szigorú monetáris politikája jelentheti a legnagyobb támaszt.
Záró gondolatok
A januári adatok fényében az ING teljesen elvetette a 2025-re vonatkozó magyar kamatcsökkentési előrejelzéseit. Amikor Trump február végén találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel a Fehér Házban, a tárgyalások valóban kisiklottak, de a forint várhatóan nem fog nagyot erősödni akkor sem, ha a tárgyalások újraindulnak, mivel a piacok ezt már beárazták.
Németország gyengesége, amelyet az amerikai vámok és a csökkenő kínai autópiac is sújt, továbbra is nagy akadályt jelent a magyar gazdaság számára. Ez, valamint Magyarország vámokra való különleges érzékenysége, jelenleg erőteljesen nyomás alatt tartja a forintot. Nem véletlen, hogy amikor Trump március elején újra vámfenyegetéseket hangoztatott, a forint ismét mélyrepülésbe kezdett. Az eddigi trendek alapján a forint előtt továbbra is nehéz út áll.