Változó stratégiák a tőkejavak realizálásában: Miért támaszkodnak a bankok és pénzintézetek egyre inkább az aukciósházakra?

A tőkejavak értékesítési szerkezete átalakulóban van. Míg a bankok és a pénzintézetek korábban főként a gépkereskedők közvetlen értékesítésére támaszkodtak, mostanra felismerték a szakosodott aukciósházak előnyeit. Ennek oka, hogy nemcsak helyi kapcsolatot jelentenek az eladók számára, hanem széles vevői bázisuknak köszönhetően világszerte magasabb bevételeket érnek el.

Változó stratégiák a tőkejavak realizálásában: Miért támaszkodnak a bankok és pénzintézetek egyre inkább az aukciósházakra?

Amikor a vállalatok már nem képesek törleszteni a gépekre és ipari berendezésekre felvett hiteleiket, a bankok és a lízingtársaságok azzal a kihívással szembesülnek, hogy a fedezetként letétbe helyezett berendezéseket hatékonyan értékesítsék. A rosszul szervezett értékesítés felesleges költségeket okozhat, és azzal a kockázattal jár, hogy a modern gépeket értékük alatt értékesítik.

Milyen aukciósházak bizonyulnak jobb választásnak a gépkereskedőknél

A gépkereskedők gyakran kínálnak közvetlen vásárlást jóval a piaci érték alatti áron. Fő céljuk a gyors értékesítés, ami a bankok számára azt jelenti, hogy értékes gépek tűnnek el a portfóliójukból, alacsony áron. Az árverés viszont versenyt teremt az ajánlattevők között, az árat pedig a kereslet határozza meg, ami gyakran magasabb bevételeket eredményez.

Ennek során azonban döntő fontosságú a szakosodott és nemzetközileg aktív aukciósházak kiválasztása. A bankok ugyanis csak célzottan egy aukciósház ipari gépeire összpontosítva juthatnak el a releváns iparágak ügyfeleihez. A nemzetközi jelenlét továbbá a potenciális vásárlók körét is jelentősen bővíti. Ez dinamikusabb és versenyképesebb ajánlattételi folyamathoz vezet, amelyben az árakat a széles körű nemzetközi kereslet határozza meg.

További tényező az aukciósház kiválasztásakor az adott országban működő székhelyek jelenléte. Alexander Kosir, a Surplex ausztriai regionális vezetője magyarázza el: „Különösen a bankok és a pénzintézetek számára elengedhetetlen a nemzeti piac és a specifikus jogi feltételek alapos ismerete, amit csak helyi szakértők tudnak garantálni.” A Surplex és a Troostwijk használt gépek és üzemi berendezések aukciósházai, amelyek közösen szolgálják ki a kontinentális európai piacot. Európa legnagyobb aukciósház-hálózatának részeként világszerte mintegy 300 000 potenciális ajánlattevőhöz kínál hozzáférést.

A hagyományos akadályok leküzdése

Kosir: „Ausztriában a Surplex a szoros, személyes kapcsolatainak köszönhetően a bankok megbízható partnerévé vált. Ez az egyéni támogatás kulcsfontosságú, ugyanakkor csupán egy része a stratégiánknak.” Más helyszíneken is hasonlóan intenzív banki hálózatokat tartunk fenn. Idén a Surplex projektjeinek mintegy nyolc százalékát bankok és lízingcégek adták megbízásba.

„Az ipari berendezések hatékony értékesítése erőteljes fejlődést mutatott az utóbbi években” – kommentálja Kosir az ágazat jelenlegi trendjeit. „A bankok is egyre inkább felismerik a szakosodott aukciósházak által kínált előnyöket, és leküzdik fenntartásaikat.”

A két legnagyobb akadály, ami eddig megakadályozta a bankokat és a lízingcégeket abban, hogy árveréseket tartsanak: az időgazdálkodás és a nem kielégítő minimális hozam kockázata. A szakosodott aukciósházak különösen a hatékony projektmenedzsment és az aukciós projektek gyors lebonyolításának előnyeit kínálják. Kosir:

„Mindig van lehetőség arra, hogy minden gép vagy berendezés esetében minimális árat határozzunk meg. Ez biztosítja az értékesítési bevételt, továbbá azt, hogy a fedezetek értéke nem csökken a potenciális piaci érték alá.” 

Ön melyik évben lett nyugdíjas? Annál szegényebb, minél régebben, mutatjuk miért

Minél régebben vonult valaki nyugdíjba, annál nehezebb anyagi helyzetbe kerül. MASZSZ: A választások előtti egyszeri támogatás helyett rendszerszintű nyugdíjreformra van szükség!
2025. 05. 31. 01:00
Megosztás:

Pakisztán Bitcoin tartalékot tervez – Mely kriptók érdemesek most a befektetésre?

A Las Vegasban megrendezett Bitcoin 2025 konferencián a pakisztáni kriptotanács vezetője, Bilal Bin Saqib alátámasztotta, hogy Pakisztán fővárosa, Iszlámábád stratégiai Bitcoin-tartalékot fog létrehozni.
2025. 05. 31. 00:01
Megosztás:

Több mint 15 milliárd forint osztalékot fizet a Telekom macedón leányvállalata

A Magyar Telekom leányvállalata, a Makedonski Telekom AD– Skopje pénteki közgyűlésén a 2024. üzleti év után 2,38 milliárd macedón dénár (2025. május 29-i árfolyamon számolva mintegy 15,65 milliárd forint) összegű osztalék kifizetéséről határozott - közölte a cég a tőzsde honlapján pénteken.
2025. 05. 30. 23:00
Megosztás:

Az IFUA Horváth Zöld Kerék díj idei nyertese az UBM Csoport és a K&H Csoport

2025-ben az UBM Csoport és a K&H Csoport nyerte el az IFUA Horváth Zöld Kerék díjat. Ez a díj hazai szervezetek környezeti fenntarthatósági törekvéseinek üzleti irányítási megoldásait ismeri el. A pályázatok elbírálásában az IFUA Horváth szakemberei mellett a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) vezetői is részt vettek.
2025. 05. 30. 22:00
Megosztás:

Beszüntette tevékenységét az Impact Alapkezelő

Megszüntette tevékenységét az Impact Alapkezelő - közölte az MTI-vel pénteken a Duna House Holding Nyrt., amelynek 100 százalékos tulajdonában áll az alapkezelő.
2025. 05. 30. 21:00
Megosztás:

Stratégiai cél, hogy Magyarország a burgonyatermesztés területén önellátóvá váljon

Az Agrárminisztérium (AM) kiemelten fontosnak tartja a belföldi burgonyatermesztés megerősítését, a gazdálkodók támogatását és az önellátás elérését – jelentette ki Hubai Imre, a tárca mezőgazdaságért felelős államtitkára a Mindent a burgonyáról című szakmai konferencián pénteken az AM pénteki közleménye szerint.
2025. 05. 30. 20:00
Megosztás:

Kezdő vállalkozások támogató központ nyílt Erdélyben

Kezdő vállalkozásokat támogató központ nyílt meg pénteken az erdélyi Sepsiszentgyörgyön, a Start Venture Studio (Start VS) feladata, hogy segítse a helyi startup-cégek nemzetközi terjeszkedését – tájékoztatta a szervezet pénteken az MTI-t.
2025. 05. 30. 19:30
Megosztás:

A medvék kilövése ellen tiltakoznak civilszervezetek Szlovéniában

Miután a szlovén természetierőforrás- és területrendezési minisztérium 206 medve kilövését engedélyezte, ami az országban élő populáció közel ötödét teszi ki, civilszervezetek tiltakozásba kezdtek a határozat ellen.
2025. 05. 30. 18:30
Megosztás:

A KÉSZ-csoport elkészítette Magyarország első integrált napelemes homlokzatburkolatát

A KÉSZ-csoport tagvállalata, a KÉSZ Metaltech Kft. kivitelezésében, az Eferte tervezőiroda tervei alapján elkészítették az ország első fotovoltaikus homlokzatát, amelynél a napelemek a homlokzatburkolattal egy síkban jelennek meg - közölte az építőipari cégcsoport az MTI-vel.
2025. 05. 30. 17:30
Megosztás:

Három hazai iskolaépület kapott nemzetközi elismerést

Magyar építészeti megoldások a világ élvonalában: három hazai iskolaépület kapott nemzetközi elismerést - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) pénteken.
2025. 05. 30. 17:00
Megosztás:

GVH: sikerrel zárult a versenytársak közötti megállapodásokról szóló bírói képzés

Sikerrel zárult a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közösen működtetett Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) bírói képzése, amely ezúttal a versenytársak közötti megállapodásokra összpontosított – közölte a GVH pénteken az MTI-vel.
2025. 05. 30. 16:30
Megosztás:

Kritikus a spanyol mezőgazdaság helyzete

A spanyol mezőgazdaság kritikus helyzetére figyelmeztettek a legnagyobb szakmai érdekképviseletek pénteken, sürgős intézkedéseket, köztük az ukrán gabonaimport korlátozását követelve.
2025. 05. 30. 16:00
Megosztás:

Klíma- és természeti kockázatokra is fókuszál az MNB

A megújuló energia részaránya történelmi csúcsot döntött Magyarországon, a zöld hitelezés is bővült a fenntartható tőkepiac fejlődése mellett. Az MNB célja, hogy transzparens módon támogassa a zöld átmenethez szükséges alkalmazkodást - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken az MTI-vel, miután megjelent saját környezeti fenntarthatósági kockázati elemzése és a tavalyi évről szóló Zöld pénzügyi jelentése is.
2025. 05. 30. 15:30
Megosztás:

Kutatás: a dolgozók visszatérnének, de már nem bármilyen irodába

Egy friss kutatás szerint az emberek 85 százaléka a home office-ból már szívesebben visszatérne az irodába - de nem mindegy, hogy milyenbe. A jövő a hibrid munkáé és az irodahoteleké.
2025. 05. 30. 15:00
Megosztás:

Eredményes évet zárt a NAVIGATOR: újabb akvizícióval folytatja dinamikus növekedését a BÉT ipari-tech holdingja

2024-ben folytatta növekedését, 2025 kapcsán pedig pozitív kilátásokat fogalmazott meg a NAVIGATOR Csoport: a menedzsment előzetes várakozásával összhangban 5 milliárd forintot megközelítő pro-forma konszolidált árbevétel mellett az EBITDA meghaladta az 500 millió forintot. A frissen bejelentett újabb akvizíciót követően a 2026-os stratégiai célok megerősítésre kerültek, és az elmúlt évekhez hasonlóan idén is fizet osztalékot részvényeseinek az innovatív ipari technológiák alkalmazásában élenjáró vállalatcsoportot építő társaság.
2025. 05. 30. 14:30
Megosztás:

Fontos változás: több bank is lecseréli egyes bankkártyáit

Több bank is komoly változásokat jelentett be a bankkártyáinál. Az Erste és a Raiffeisen Bank például Visára cseréli a MasterCard kártyáit, míg a MagNet Banknál egyetlen MasterCard kártyatípus lesz csak elérhető a jövőben.
2025. 05. 30. 14:00
Megosztás:

A NAV értesíti a vállalkozásokat az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallásról

Mintegy 70 ezer vállalkozástól várja az adóhivatal az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallást, melynek a június 2-ai határidejére felhívja az érintettek figyelmét. A cél az, hogy az adózók elkerüljék a súlyosabb szankciókat - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel pénteken.
2025. 05. 30. 13:30
Megosztás:

Magyarul tanítja a Microsoft a mesterséges intelligenciát

A magyar nyelv szempontjából történelmi léptékű kötelezettségvállalást ért el a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Microsofttal szemben folytatott eljárásában, a globális technológiai vállalat 10 milliárdnyi magyar szó felhasználásával fejleszti saját mesterséges intelligencia (MI) alapú rendszereit, és az adatokat más fejlesztők számára is ingyenesen hozzáférhetővé teszi - közölte a versenyhatóság pénteken az MTI-vel.
2025. 05. 30. 12:30
Megosztás:

Az MI valós hatása a munkaerőpiacra: Kik nyernek, kik alkalmazkodnak?

A mesterséges intelligencia már nemcsak egy divatszó. Eszköz lett belőle. Zavaró tényező. Sőt, sok szempontból játékszabály-módosító a munkaerőpiacon. Egyes ágazatok sebességet váltanak, mások irányt, a munkavállalók pedig próbálnak lépést tartani, vagy inkább elébe menni a változásoknak.
2025. 05. 30. 12:00
Megosztás:

A Duna House csoport adózott eredménye és árbevétele is nőtt

A Duna House csoport 594,4 millió forint adózott eredményt és 10 milliárd forint nettó árbevételt ért el idén az első negyedévben, előbbi 152,6 millió forinttal, míg utóbbi 13 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett negyedéves beszámolóban.
2025. 05. 30. 11:30
Megosztás: