Vége van a nyárnak, hűvös szelek járnak…legalábbis a magyar gazdaságban
Tegnap a kamatemelés mellett több lépést és új adatokat is megosztott velünk az MNB. Az igazán sokkoló a magas frekvenciájú adatokból számított éves GDP növekedés volt, ami a harmadik negyedév első felében nulla környékére csökkent. Azaz nagy valószínűséggel satuféket nyomott a magyar gazdaság - olvashatjuk az ERSTE elemzői anyagában.
Különben borítékolható, hogy nem egyedi esetről van szó. Más gazdaságokban is hasonló folyamatokat láthatunk majd. A beszerzési menedzser indexek is ezt sugallják.
Ha pedig a likviditásról beszélünk, akkor az MNB most keményen odacsap. Nem csak arról van szó, hogy a bankok kötelező tartalék rátája 1-ről 5 százalékra növekszik, s ezzel mintegy 1.200 milliárd forintot kiszivattyúz a piacról az MNB, hanem rövid diszkont papírokat és hosszabb MNB kötvényt is be fog vezetni, amelyeknek a kamatszintje igazodni fog az alapkamathoz.
Így a mintegy 10.000 milliárd forint többlet likviditásból, 4.500 milliárd forintot fog összesen eltüntetni a piacról. Ez a bankok nyereségét valószínűleg nem fogja érinteni, ha a hozamok csakugyan az alapkamatnak és az alapkamat várakozásoknak megfelelően fognak alakulni. Viszont ez hozhat magával egy rövidoldali hozamemelkedést, ami segíteni fogja a monetáris politika céljainak elérését.
S ha már hűvös szelek, akkor beszéljünk az energiaárakról is.
Tegnap tovább szánkázott lefelé a földgáz ára, még annak ellenére is, hogy karbantartás miatt három napra leáll az Északi Áramlat I. Ma viszont már újra emelkedést láthatunk.
Ugyanakkor az elhíresült egyéves német zsinór áram, ami pillanatok alatt 1.000 euróig szánkázott a minap, újra 600 euró alatt áll, a tervezett uniós intézkedések miatt (ne az utolsó belépő kapacitás határozza meg a piaci árat, ami tipikusan gázmotor által termelt áram). Persze ez is bődületes ár, s ettől is a lúdbőrös a hátunk.