Véget ért a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia Szegeden

Véget ért a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia (International Olympiad in Informatics - IOI) vasárnap Szegeden.

Véget ért a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia Szegeden

A rangos informatikai tanulmányi versenyen - melyre a világ kilencven országából érkeztek diákok - az abszolút első helyet Tingcsinag Hszü (Tingqiang Xu) érte el Kínából, a második a szintén kínai Szejüan Cseng (Siyuan Cheng) szerezte meg, a harmadik a lengyel Antoni Buraczewski lett.

A magyar diákok közül Tarján Bernát ezüstérmet kapott, Németh Marcell, Németh Márton Tamás, Fülöp Máté, Máté Lőrinc és Molnár István Ádám bronzérmes lett.

Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára záróbeszédében úgy fogalmazott, a feladatok bizonyították, milyen fontos a programozás a mindennapi élet számos területén. A politikus felhívta a figyelmet arra, a programozási tudás felelősséget is jelent, hozzáfűzve, biztos abban, hogy a versenyzők képességeiket a jövőben is etikusan fogják használni.

Benjamin Burton, az IOI elnöke kifejtette, a feladatok nehezek voltak, és vannak olyanok, akiknek a megoldások nem úgy sikerültek, ahogy elvárták maguktól, másoknak azonban jobban, mint arra számítottak, de nem véletlen, hogy részt vehetnek az egyik legrangosabb informatikai versenyen, amely megszervezéséért köszönetet mondott a házigazdáknak.

A Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát 1989 óta évente rendezik meg a nevezett országok középiskolás korosztályú diákjai számára. Az IOI a nagy nemzetközi tudományos olimpiák egyike, és a világ egyik legrangosabb informatikai versenye. Az egyéni megmérettetésre országonként négy diák kvalifikálhat előválogató versenyeken, kivéve a szervező országot, amely minden évben nyolc versenyzőt delegálhat. Magyarország korábban egy alkalommal, 1996-ban, Veszprémben adott otthont a versenynek.

Az idei diákolimpia helyszíne a szegedi Pick Aréna volt, ahol a 360 versenyző két versenynapon mérhette össze tudását olyan feladatokban, mint a problémaelemzés, algoritmusok és adatszerkezetek tervezése, valamint a programozás és tesztelés.

A magyar versenyzők nagy sikerrel szerepeltek az elmúlt évtizedek diákolimpiáin: 13 arany-, 38 ezüst- és 52 bronzérmet szereztek. Az aranyérmesek között 1992-ben Magyarország adta az abszolút győztest is. Eddig már tizenegy olimpián fordult elő, hogy az összes magyar versenyző érmet szerzett.

A verseny magyarországi megrendezése egyben tisztelgés Neumann János születésének 120. évfordulója előtt.

A Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát - melyet a Neumann Technológiai Platform, a Szegedi Tudományegyetem és a TechEd Hungary Zrt. szervezi Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatásával - több kiemelt szakmai és közönség rendezvény kísérte. Ezek lehetővé tették, hogy az érdeklődők szélesebb körben kapcsolódjanak a tehetséggondozás, az oktatás és digitális kompetenciák témáihoz.


Nyári határidők: gépjárműadó, globális minimumadó és az új, 3 eurós vámszabály

Június-július fordulója több fontos határidőt is hoz: június 30-áig kérhető a gépjárműadóra az automatikus, pótlékmentes részletfizetés, és ugyanez a határideje a 2024-es globális minimumadó bevallásának is. Július 1-jén pedig egy új uniós vámszabály lép életbe: az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti kiscsomagok egyes áruféleségei után 3 eurós vámot kell fizetni.
2026. 06. 27. 16:00
Megosztás:

Több vasútvonalon korlátozták a vonatok megengedett maximális sebességét

Az utasok biztonsága érdekében szombat déltől tizenhárom vasútvonalon korlátozták a vonatok megengedett maximális sebességét, ami miatt 5-15 perces alapkésések alakulhatnak ki az érintett vonalakon - közölte a MÁV-csoport az MTI-vel.
2026. 06. 27. 15:00
Megosztás:

A stabilcoinok kiléptek a kriptovilágból – a Zerohash építi a pénzügyi hátteret

A stabcoinok (angolul: stablecoin) már nem csupán arra szolgálnak, hogy a kriptokereskedők dollárhoz kötött tokenekben parkoltassák a tőkéjüket. Nemzetközi bérfizetések, vállalati átutalások, pénzküldések és kereskedési számlák feltöltése is egyre gyakrabban történik velük. A látványos növekedés mögött azonban kevésbé ismert infrastruktúra-szolgáltatók dolgoznak – közéjük tartozik a technológiai és szabályozási hátteret egyaránt biztosító Zerohash.
2026. 06. 27. 14:00
Megosztás:

Átléphette az 1 milliárd dollárt a Polymarket évesített bevétele

A Polymarket évesített bevétele egy friss értesülés szerint már meghaladja az 1 milliárd dollárt. Amennyiben az adat később független megerősítést is nyer, a blokkláncalapú predikciós piac a kriptoipar egyik leggyorsabban növekvő platformjává válhat. Fontos azonban, hogy nem tényleges éves árbevételről, hanem az aktuális teljesítményből kiszámított bevételi ütemről van szó.
2026. 06. 27. 13:00
Megosztás:

Magyar Péter: Magyarországon kiemelkedően magas az eurózónához való csatlakozás támogatottsága

Magyarországon kiemelkedően magas, 70-75 százalék körüli az eurózónához való csatlakozás támogatottsága - mondta a miniszterelnök a Kiriákosz Pierakákisszal, az euróövezet pénzügyminiszteri testülete, az Eurogroup elnökével folytatott pénteki egyeztetés után sajtótájékoztatón, Budapesten. Magyar Péter hangsúlyozta, hogy a maastrichti kritériumok teljesítése már magában hozzájárulhat az ország stabilitásához és fejlődéséhez.
2026. 06. 27. 12:00
Megosztás:

Augusztus végén több mint 3 milliárd forintos fejlesztés indul a Széchenyi Fürdőben

A Fővárosi Közgyűlés pénteken jóváhagyta a Széchenyi Fürdő felújítási programját, megadta a felhatalmazást a nyílt közbeszerzési eljárás kiírására, így várhatóan augusztus végén elkezdődhetnek a nettó 3 milliárd forintot meghaladó felújítási munkálatok - ismertette Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. vezérigazgatója sajtóbejáráson, pénteken Budapesten.
2026. 06. 27. 11:00
Megosztás:

Párizsban elhalasztják a Pride-ot és más tömegrendezvényeket

A rendkívüli hőség miatt elhalasztják Párizsban a szombatra tervezett Pride-felvonulást és más tömegrendezvényeket a fővárosi rendőrfőnökök kérésére - közölték a szervezők.
2026. 06. 27. 10:00
Megosztás:

A júniusi amerikai fogyasztói hangulat az előzetesen becsültnél erőteljesebben javult

Az előzetesen becsültnél lényegesen nagyobb mértékben javult júniusban a Michigani Egyetem (University of Michigan) amerikai fogyasztói hangulatindexe, egyben jócskán meghaladta a májusi értéket.
2026. 06. 27. 09:00
Megosztás:

Tüzek pusztítanak Bosznia-Hercegovinában

Narancssárga hőségriasztást adtak ki Bosznia-Hercegovina legnagyobb részére péntektől, mert a következő napokban a hőmérséklet helyenként elérheti a 38 Celsius-fokot, a tartós hőség és szárazság miatt pedig az ország számos területén csaptak fel erdőtüzek.
2026. 06. 27. 08:00
Megosztás:

Meghaladta a 10,5 milliárd eurót az Ukrajnának nyújtott EBRD-finanszírozások értéke

Félmilliárd eurós új pénzügyi csomagot hagyott jóvá Ukrajna számára az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), és ezzel meghaladta a 10,5 milliárd eurót a londoni pénzintézet által Ukrajnának nyújtott finanszírozások értéke.
2026. 06. 27. 07:00
Megosztás:

MVM: stabil az energiaellátás

A hálózati adatok alapján az energiaellátás stabil, rendkívüli beavatkozásra nincs szükség; a kiegyensúlyozott működés érdekében ugyanakkor sokat tehetnek a fogyasztók is: akinek van rá módja, használja átgondoltan az energiaigényes berendezéseit a legnagyobb esti terhelés idején, lehetőség szerint ne egyszerre - közölte az MVM Csoport Facebook-oldalán pénteken.
2026. 06. 27. 06:00
Megosztás:

Az USDT bekapcsolódik Brazília Pix rendszerébe, 170 millió ember előtt nyílhat meg az út

Az Oobit kriptofizetési szolgáltató összekapcsolta az USDT stabilcoint Brazília rendkívül népszerű Pix azonnali fizetési rendszerével. Az integráció révén a dollárhoz kötött digitális eszköz elméletileg akár 170 millió brazil felhasználó számára is könnyebben hozzáférhetővé válhat, ami fontos lépést jelenthet a stabilcoinok mindennapi fizetési eszközzé válásában.
2026. 06. 27. 05:00
Megosztás:

Az egészségügyi kiadások megnyomják a magyar háztartások összköltségét - az optikai piacról érkezik rendhagyó megoldás

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, 2024-es adatai szerint a háztartások egy főre jutó éves fogyasztási kiadása meghaladta a kétmillió forintot. Ebből a közteherviseléseken felül átlagosan 272 ezer forint ment el közvetlen egészségügyi kiadásokra. A tervezhetőség ezért ezen a területen is egyre fontosabb szemponttá válik, amire új, rugalmas konstrukcióval reagál a magyar piacvezető optikai szereplő, az Ofotért.
2026. 06. 27. 04:00
Megosztás:

Befejeződött a Paks II. Atomerőmű szimulátor instruktorainak oroszországi képzése

Négyezerórás oroszországi képzésük zárásaként 2026. június 26-án sikeres vizsgát tettek azok a magyar instruktorok, akik a Paks II. Atomerőmű üzemeltető személyzetének felkészítését végzik majd. A program elméleti része a Roszatom Műszaki Akadémiáján zajlott, a szakmai gyakorlat pedig a Paks II. Atomerőmű referenciájaként szolgáló Leningrádi Atomerőmű II. kiépítésén.
2026. 06. 27. 03:00
Megosztás:

Ennyibe kerül ha 1 napig megy a klíma a lakásban

Későn érkezett, de néhány nap alatt teljes erővel kapcsolt be a nyár Magyarországon, ami a klímák használatán is azonnal látszott.
2026. 06. 27. 02:00
Megosztás:

Törvényi döntés! A családi pótlék nem a jövedelemhez kötött

A családi pótlék az egyik legismertebb magyarországi családtámogatási ellátás, a jövedelmi szabályait azonban sokan félreértik. Gyakran felmerül például, hogy elveszítheti-e a család a támogatást, ha a szülő fizetésemelést kap, magasabb jövedelmű munkahelyre kerül, vállalkozást indít, vagy jelentősebb megtakarítással rendelkezik.
2026. 06. 27. 01:00
Megosztás:

Szombaton 1 percre se menjen ki a napra!

Az ország egész területén a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szombaton - hívta fel a figyelmet a HungaroMet Nonprofit Zrt. az MTI-hez eljuttatott pénteki közleményében.
2026. 06. 27. 00:05
Megosztás:

Szombaton megszűnik a közmédia vezetőinek megbízatása

Szombaton megszűnik a közmédia vezetőinek megbízatása, mivel megjelent a médiatörvény módosítása a Magyar Közlönyben pénteken.
2026. 06. 26. 23:00
Megosztás:

Több mint 300 ezren vettek részt a Múzeumok éjszakáján

A június 20-án megrendezett Múzeumok éjszakáján idén összesen 311 358 belépést regisztráltak; a jövő évi, immár 25. alkalommal megrendezett esemény 2027. június 26-án lesz - közölték a szervezők az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 26. 22:00
Megosztás:

Szúnyoggyérítési programot fogadtak el a fővárosi képviselők

A főváros egészére kiterjedő szúnyoggyérítési programot fogadott el pénteken a Fővárosi Közgyűlés.
2026. 06. 26. 21:00
Megosztás: