Végleg le kell számolni az üdülési jogos megtévesztésekkel!
Az üdülési jogok piaca Hazánkban az ezredforduló idején élte aranykorát, melynek köszönhetően mind a mai napig jelentős piacnak tekinthető Magyarországon. Az üdülési jogok azonban sokszor jelentős költségeket róhatnak az idősebb fogyasztókra, akik csak nehézkesen, jelentős költségek árán léphetnek ki a szerződésekből. Sokaknak így az egyetlen lehetőségnek a jogok másodlagos értékesítése tűnhet, amely piacon azonban gyakoriak a megtévesztő gyakorlatok, átverések.
Jellemző, hogy a fogyasztókat általában már előkészített szerződésekkel várják a személyes találkozásra, melyek átolvasására nem hagynak elegendő időt. Bár az első egyeztetések során azt hangoztatják, készpénzzel fogják megvásárolni az üdülési jogot, azonban a szerződésben már egy vállalkozás által üzemeltetett vásárlási rendszerben levásárolható „kreditként” szerepel a fizetség. A fogyasztóknak ráadásul sokszor akár több százezer forintos egyszeri tételt kell megfizetniük a rendszerbe való belépéshez, melyet követően a magas költségekkel járó üdülési jog továbbra is a nevükön marad.
A nemzeti versenyhatóság 2007 óta összesen 18 versenyfelügyeleti eljárást indított a kérdéses kereskedelmi gyakorlatok vizsgálatára, melyek során összesen több mint 250 millió forint bírságot szabott ki és több esetben rendőrségi feljelentést is tett. A GVH legutóbb 2023 augusztusában szabott ki egy 14 millió forintos bírságot a kérdéses kereskedelmi gyakorlat miatt. A Gazdasági Versenyhivatal, 2023-as tevékenységét ismertető beszámolójában javaslatot tett az üdülési jogok esetében a fogyasztói jogérvényesítés megerősítésére. A GVH 2024 során több egyeztetést is tartott az érintett hatóságokkal (a fogyasztóvédelemért felelős Igazságügyi Minisztériummal, 2024. augusztus 1-től a Nemzetgazdasági Minisztériummal, az Országos Rendőr-főkapitánysággal, és civil szervezetekkel) konkrét javaslatok kidolgozása a probléma hosszútávú és végleges kezelése érdekében. Többek között ezeket a javaslatokat vitatta meg 2024. október 29-én az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának Fogyasztóvédelmi Albizottsága.
Az érintett hatóságok javasolták többek között a fogyasztók megtévesztése büntetőjogi tényállásának szigorítását, mivel azt jelenleg sok esetben nehézkes alkalmazni a fentebb bemutatott átverések szankcionálására. Javasolták továbbá az üdülési jogok másodlagos értékesítésének előzetes közjogi jóváhagyáshoz kötését, illetve az értékesítéshez közvetlenül nem kapcsolódó járulékos szerződések megkötésének tiltását is.
Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a parlamenti albizottság ülésén hangsúlyozta: „Véget kell vetnünk az üdülési jogokkal kapcsolatos visszaéléseknek. Ezek az átverések a legkiszolgáltatottabb helyzetekben lévő honfitársainkat károsítják meg. Ezekkel a gyakorlatokkal egyszer és mindenkorra le kell számolnunk.”
Az ülésen résztvevők egyetértettek abban, hogy az üdülési jogok másodlagos értékesítése során felmerülő visszaélések kiemelt fontosságú problémát jelentenek, melyekre hosszútávú és határozott megoldást kell találni a magyar fogyasztók védelmében. A Fogyasztóvédelmi Albizottság támogatását fejezte ki a nemzeti versenyhatóság javaslatcsomagját illetően és kezdeményezte a széleskörű egyeztetést a részletes megoldás kidolgozására.