Végre egy kellemes meglepetés a magyar gazdaságból

Ma reggel tette közzé a márciusi inflációs adatokat a KSH. A fogyasztói árak havi szinten stagnáltak, az éves inflációs mutató így 4,7 százalékra lassult a februári 5,6 százalék után.

Végre egy kellemes meglepetés a magyar gazdaságból

A tényadat elmaradt mind a mi 5,0 százalékos várakozásunktól és a hasonló konszenzustól. A maginfláció a teljes inflációs mutatóval szemben emelkedett havi alapon, ugyanakkor ez éves szinten lassulást hozott: 5,7 százalékra lassult a második havi 6,2 százalékról. 

Márciusban megállt az élelmiszerek drágulása, ebben a főcsoportban havi szinten stagnálást mért a KSH. A szolgáltatások árai átlagosan 0,3 százalékkal nőttek egy hónap alatt, belül a belföldi üdülés 1,7, a testápolási szolgáltatások 1,4, a járműjavítás és -karbantartás 0,9, a lakásjavítás és -karbantartás 0,7 százalékkal többe került. Összességében jelentősen lassult az átárazás a legperzisztensebb csoportban.

Havi szinten a járműüzemanyagárak segítették az infláció mérséklődését leginkább, melyek árai a várttal összhangban jelentősen, 4,1 százalékkal csökkentek a harmadik hónapban. A ruházati cikket inflációját a szezonhatás indukálta: 1,2 százalékkal drágultak. A háztartási energiáért átlagosan 0,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a vezetékes gázért 0,7 százalékkal.

A márciusi lassulást nagyjából fele-fele részben magyarázzák a maginflációs és azon kívüli tételek. Kedvező a szolgáltatási szektor árazásának lassulása, ugyanakkor ebben a tekintetben még az áprilisi hónap hozhat izgalmakat. 

Az elkövetkezendő hónapokat a kormányzati intézkedések kihatásai fogják dominálni: az élelmiszerek után a piaci szolgáltatások is úton vannak a központi árszabályozás felé. Jelentős kérdőjel, hogy a már érvényben lévő és beharangozott regulák meddig maradhatnak fent: amennyiben hosszabb távon, akár jövő évig velünk lehetnek, akkor az lefelé mutató kockázatot jelent. 

Ezzel szemben az amerikai adminisztráció vámháborúja érdemi árnyomást hozhat főként első körben a tartós cikkeket illetően. Ebben a rendkívüli helyzetben, amit az elmúlt napokban látunk egy stabil pont van perpillanat: az 5,7 százalékos maginfláció nyomán a monetáris politikának továbbra sem kell kamatcsökkentésben gondolkodnia. (Nagy János, makrogazdasági elemző, ERSTE)


Kamatdöntő ülést tart a jegybank és munkaerőpiaci, államháztartási adatok is érkeznek a jövő héten

A jövő héten kamatdöntő ülést tart a monetáris tanács, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig munkaerőpiaci, beruházási adatokat közöl, illetve a Pénzügyminisztérium (PM) részletes tájékoztatót publikál az államháztartás központi alrendszerének július végi helyzetéről.
2026. 08. 23. 11:00
Megosztás:

3 milliárd dollárnyi új USDT és USDC jelent meg: mit üzen ez a kriptopiacnak?

Mindössze két nap alatt összesen mintegy 3 milliárd dollár értékű új stabilcoin jelent meg a piacon a Circle és a Tether kibocsátásában. Az on-chain adatok alapján az újonnan létrehozott USDC és USDT mennyisége látványosan megugrott, ami azonnal felkeltette a kereskedők figyelmét: a stabilcoin-kínálat bővülése ugyanis gyakran együtt jár a kriptopiaci likviditás erősödésével.
2026. 08. 23. 10:00
Megosztás:

Elindult a 6-os turbina áramtermelése Pakson

Elindult a paksi atomerőműben a 3-as blokk 6-os turbinájának áramtermelése szombaton késő este.
2026. 08. 23. 09:00
Megosztás:

Republikánus politikusok bírálták Trumpot a marhahús vámmentes importjának engedélyezése miatt

Jelentős állattenyésztő szövetségi államok republikánus törvényhozói bírálták Donald Trump amerikai elnök döntését 300 ezer tonna darált marhahús vámmentes importjának engedélyezése miatt szombaton.
2026. 08. 23. 08:00
Megosztás:

Rekordév jöhet az amerikai zöldenergiában: 180 milliárd dollárt költhetnek 2026-ban

Az Egyesült Államokban minden korábbinál több pénzt fektetnek megújuló energiába és energiatárolásba, annak ellenére, hogy a Trump-adminisztráció jelentősen visszavágta a korábbi kormányzatok zöldenergia-támogatásait.
2026. 08. 23. 07:00
Megosztás:

Újabb munkálatok kezdődnek Romániában a cernavodai atomerőmű hűtővízellátása érdekében

A Duna rendkívül alacsony vízállása miatt újabb azonnali vízszintemelési munkálatokról döntött Romániában az országos vészhelyzeti bizottság a cernavodai atomerőmű újraindítását és folyamatos működését lehetővé tevő hűtővízellátás érdekében - közölte szombaton a bukaresti kormány.
2026. 08. 23. 06:00
Megosztás:

A Bitcoin-bányászattól az AI-ig: 65 MW kapacitással támad az AIB a mesterséges intelligencia piacán

A BlockchAIn Digital Infrastructure (AIB) látványosan új irányba fordul: a korábbi Bitcoin-bányászati infrastruktúráját egyre inkább mesterséges intelligenciát és nagy teljesítményű számítási feladatokat kiszolgáló adatközpontokká alakítja át.
2026. 08. 23. 05:00
Megosztás:

Jelentősen nőtt a német elektrotechnikai ipar exportja az első fél évben

A német elektrotechnikai és digitális ipar exportja 9,3 százalékkal 138,5 milliárd euróra nőtt az idei első fél évben az egy évvel korábbihoz képest - közölte pénteken a német elektrotechnikai és elektronikai iparági szövetség, a ZVEI.
2026. 08. 23. 04:00
Megosztás:

Újra ömlik a pénz a kriptó-ETF-ekbe: 2,6 milliárd dollár érkezett egyetlen hét alatt

Tíz hónapja nem látott erős hetet zártak az amerikai Bitcoin- és Ethereum-ETF-ek. A július 17–21. közötti héten a két eszközalapba összesen 2,6 milliárd dollárnyi friss tőke érkezett.
2026. 08. 23. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! A nyugdíj korhatárról döntöttek

A magyar nyugdíjrendszer egyik legérzékenyebb kérdéséről, az öregségi nyugdíjkorhatárról törvény rendelkezik. A szabályozás dolgozók százezreinek életét befolyásolja, hiszen akár néhány hónapnyi eltérés is komoly hatással lehet arra, mikor fejezhetik be a munkát, és mikortól kaphatnak állami nyugellátást.
2026. 08. 23. 02:00
Megosztás:

Itt az új állami iskolakezdési támogatás - ki mennyit kaphat?

Állami iskolakezdési támogatás: milyen lépéseket érdemes most megtenniük a munkáltatóknak?
2026. 08. 23. 01:00
Megosztás:

Rekordot döntött a dél-koreai kriptopiac: az XRP és a TRUMP vitte a prímet

830 millió dollárnyi kriptovaluta cserélt gazdát egyetlen óra alatt a dél-koreai Upbit tőzsdén szombaton. A rendkívüli forgalmat elsősorban az XRP és a TRUMP token hajtotta, miközben a helyi kriptopiac hónapokig tartó gyengélkedés után látványosan magára talált.
2026. 08. 23. 00:05
Megosztás:

A gyógyászati segédeszközt használó betegek nem maradhatnak ki a betegteher csökkentésből

A vényköteles gyógyszereket vásárló betegek kiadásai szeptembertől csökkennek ezért annak érdekében, hogy a gyógyászati segédeszközt használó betegek se maradjanak ki az intézkedésből, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség - FESZ a receptre felírható segédeszközökre kedvezményes ÁFA-kulcs bevezetését és a támogatási rendszer korszerűsítését kezdeményezi.
2026. 08. 22. 23:00
Megosztás:

Miért van egyes állatkerti fajokból több hím, másokból több nőstény?

Több mint ezer állatfaj adatait vizsgáló új kutatás szerint az állatkertekben tartott hüllők, madarak és emlősök felnőttkori ivararánya nem véletlenszerű: összefügg azzal, hogy az adott fajnál genetikailag vagy a környezeti hőmérséklet által dől-e el az utódok neme. Az eredmények arra utalnak, hogy az ivari kromoszómákhoz kapcsolódó biológiai folyamatok még szabályozott, állatkerti környezetben is nyomot hagynak azon, hogy egy faj felnőtt egyedei között több a hím vagy a nőstény.
2026. 08. 22. 22:00
Megosztás:

Jelentősen visszaeshet idén Libanon GDP-je Izrael és a Hezbollah háborúja miatt

Jelentősen csökkenhet Libanon gazdasági teljesítménye az idén az Izrael és Hezbollah közötti háborús cselekmények miatt a Világbank friss előrejelzése szerint.
2026. 08. 22. 21:20
Megosztás:

Magyarországi nemesítésű akácfajta jelenhet meg világszerte

A világ számos részén megjelenhetnek a Magyarországon nemesített Turbo Obelisk akácfajták; az Amerikai Egyesült Államokban már megkötött értékesítési megállapodással rendelkezik a Silvanus Forestry Kft. - közölte a cég az MTI kérdésére.
2026. 08. 22. 19:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok ötven százalékos vámot vezetett be a Kanadából importált áruk egy részére

Az Egyesült Államok ötvenszázalékos vámot vezetett be a Kanadából importált áruk egy részére szombaton, miután nem sikerült véglegesíteni a két ország között kidolgozott kereskedelmi megállapodást.
2026. 08. 22. 18:00
Megosztás:

Már szombaton újraindulhat a termelés a paksi atomerőmű 3-as blokkjában

A tervezettnél korábban, már szombaton újraindulhat a termelés a Paksi Atomerőmű 3-as blokkjában - közölte a miniszterelnök Facebook-oldalán.
2026. 08. 22. 17:00
Megosztás:

A felsőoktatás átalakulásáról rendeztek kerekasztal-beszélgetést a Kolozsvári Magyar Napokon

A felsőoktatásban folyó paradigmaváltásról, az átalakulás kényszeréről és lehetőségeiről rendeztek kerekasztal-beszélgetést szombaton a 17. Kolozsvári Magyar Napokon.
2026. 08. 22. 16:00
Megosztás:

Kormányzati előterjesztés készül a Planetáriumról

Készül a kormányzati előterjesztés a 2017 óta bezárt budapesti Planetárium jövőjéről - közölte szombaton Facebook-oldalán a tudományos és technológiai miniszter.
2026. 08. 22. 15:00
Megosztás: