Világsikert aratott a magyar dolgozói közlekedési app

Nemzetközi porondon aratott sikert egy magyar startup, amely újragondolta a dolgozók szállítását. A MyBusDirect innovatív közlekedési alkalmazása segítségével nemcsak a cégek spórolhatnak jelentős összegeket, hanem látványosan csökkenthetik karbonlábnyomukat is. A Minőség-Innováció 2024 díjat elnyerő magyar fejlesztés máris példaértékűvé vált a fenntartható, kényelmes és költséghatékony munkába járás terén.

Világsikert aratott a magyar dolgozói közlekedési app

Sűrű hónapja lesz májusban a PetTrack Zrt. leányvállalataként létrejött MyBusDirect Zrt. vezetőségének, mivel 22-23.-án Bangkokban, majd 28-án Budapesten hivatalosak a Minőség-Innováció 2024 nemzetközi és nemzeti pályázat díjkiosztójára. Nemcsak meghívottként, hanem díjazottként is részt vesznek az eseményen, hiszen a verseny során egyértelművé vált, hogy a kisvállalati kategóriában – mikro- és startup vállalkozások között – ez a magyar cég kiemelkedett a mezőnyből és gyakorlatilag kihívó nélkül maradt az 56 országból érkező több száz nevező között.

Két érdek között egy szoftver

A 2021-ben alapított MyBusDirect Zrt. a 2017 óta a dolgozói személyszállításhoz kapcsolódó járműkövető adatszolgáltatást végző anyacégből nőtt ki. Létrejöttét az indokolta, hogy egyfelől a munkavállalóikat autóbuszokkal szállíttató cégek a szállítási költségek racionalizálását, a szolgáltatók pedig bevételeik növelését, a járatok optimalizálását szerették volna elérni. A két érdek pedig a MyBusDirect Zrt. szoftverében találkozott.

A 2024 eleje óta működő, független, auditált rendszer alapkoncepciója hasonlít a telekocsi-rendszerre, csak itt nem magánszemélyek, hanem ipari parkok, vállalatok ültetik be a járművekbe “utasaikat”. Az ötlet a PetTrack Zrt. egyik személyszállítással foglalkozó ügyfelétől származik, aki rájött, hogy vállalati szinten jelentős megtakarítás érhető el, ha a munkaadók nem külön-külön buszokon utaztatják dolgozóikat, hanem az azonos útvonalon közlekedőket egy járművel szállíttatják munkahelyükre és vissza. Ezek a buszjáratok ülőhelyet és komfortot biztosítanak, valamint mentesítik az utasaikat a tömegközlekedés okozta stressztől.

Feladatra szabott cég

Demeter Józsefet, a PetTrack Zrt. vezérigazgatóját kérték fel a feladatra, aki a vállalat élén nem csupán a személyszállítási szektorra vonatkozóan széleskörű tapasztalatokkal rendelkezik a járműkövetési megoldások és szoftverek fejlesztésében és azok üzemeltetésében.

Igényekből pedig nem volt hiány... A vállalatok elvárása értelemszerűen egy átlátható, adott esetben a cégek közötti költségmegosztásra is alkalmas rendszer volt, ami a dolgozók belépőkártyájával kompatibilis és ahonnan adott esetben még a KSH adatszolgáltatáshoz is kinyerhetők a szükséges adatok. Demeter József szerint jelenleg mintegy 80 féle belépőkártya olvasására alkalmas a havidíjas rendszerben igénybe vehető szoftver, de azt, hogy pontosan ki utazik az adott passal, a GDPR okán csak az érintett munkaadó tudhatja, ott is csak az, aki rendelkezik HR jogosultsággal.

Költségcsökkentés és háztól-házig kényelem

Mivel az adatok valós időben nyomon követhetők, mindkét fél (a vállalatok és a személyszállító szolgáltató is) láthatja a buszok kihasználtságát, ami lehetővé teszi a hétvégi munkák, illetve túlórák tervezhetőségét. Mindezek azt eredményezik, hogy a személyszállító társaságok és a megrendelő vállalatok is optimalizálhatják költségeiket, ez pedig különösen az ünnepi időszakokban, nyári leállások idején vagy a túlórák és hétvégi munkavégzések idején jelenthet komolyabb költségmegtakarítást a lecsökkent vagy éppen a megnövekedett utasszám figyelembe vételével.

Az előzetes jelzések alapján ezekre az intervallumokra optimalizált útvonallal és menetrenddel készülhetnek a szolgáltatók, amivel megint csak költségcsökkenést érhetnek el, és persze, a környezet is jól jár, hiszen csak olyan és annyi járat indul útnak, ami feltétlenül szükséges a munkavállalók célba juttatásához - összegzi az innováció előnyeit Demeter József.

De a rendszer számos kényelmi szolgáltatást is biztosít az utazó közönségnek: pl. az applikációban elérhető a menetrend, a dolgozó a “helyet foglalhat” a számára legkényelmesebb járatra. Sőt, bármilyen futurisztikusan is hangzik, még értesítést is küld a platform a munkavállalónak, hogy ideje indulnia, mert mindjárt megérkezik a busz!

A MyBusDirect egyik legnagyobb pozitívuma kétségtelenül, hogy messzemenően figyelembe veszi a felek érdekeit. A rendszerbe integrált utastájékoztató platform használatával csökkenthető a HR-re irányuló nyomás és a belső jegykezelő segítségével az információáramlás is ötödik sebességbe kapcsolható.

Jó példa erre az Érdi AVL Hungary Kft., amelynek munkavállalói a helyi vasútállomásról a cégközpontba közlekedő buszjáratokra a foglaltsági adatok függvényében alakítják utazásaikat, azaz az általuk választott buszjárathoz leginkább illeszkedő vonattal utaznak a városba illetve hazafelé.

Trükközés kizárva!

A megrendelő vállalatok – és ezt a tapasztalat mondatja Demeter Józseffel – nagyra értékelik ezt a megoldást, mivel a korábbiaknál jóval átláthatóbb partneri kapcsolatot teremt a munkáltató és a személyszállítási szolgáltató között. A MyBusDirect kizárja a trükközés lehetőségét az utasszámmal, a jármű típussal, a szolgáltatásba bevont járművek számával, a járathosszokkal, a valósidejű nyomokövethetőség ugyanis mindent azonnal láthatóvá tesz. Ezáltal a munkáltatók reális képet kapnak arról, hogy dolgozói járataik üzemeltetése milyen mértékben teljesíti a saját belső célkitűzéseiket (KPI-jaikat). A rendszer további előnye, hogy nemcsak a cégek, de az egyes vállalatok részlegei közötti költségmegosztásra is képes.

A szoftverből kinyert információk segítségével az ESG Scoope 3 szerinti adatszogláltatási igény is kielégíthető a pontosan mért, egzakt értékekkel. A folyamatos monitorozási lehetőségnek, valamit a valósidejű adatfeldolgozásnak köszönhetően mindkét félnek lehetősége van a járatokat optimalizálni és adott esetben a változásokról a munkavállalókat az applikáción keresztül egyszerűen és gyorsan tájékoztatni.

A transzparencia fontos kulcsszó ebben az esetben, mert ez a nyomonkövethetőség biztosítja azt, hogy mindenki – a vállalatvezetőtől az éjszakás portásig – megkapjon minden olyan információt, ami a munkájához szükséges. Ezzel magyarázható, hogy a rendszerbe kapcsolt cégeknél kevesebb a panasz a szállítással kapcsolatban és a vállalaton belül is javul a munkavállalói elégedettség.

A legnagyobb nyertes a környezet

Az ipari parkok cégei költségeik lefaragása révén, a személyszállító társaságok pedig tervezhetőbb, nagyobb bevételt hozó, folyamatos megrendelés állományuk miatt nyernek az ügyön. Az viszont vitathatatlan, hogy a win-win helyzet legnagyobb nyertese mégiscsak a környezet. Azzal ugyanis, hogy ugyanazon az útvonalon nem két, félig üres (vagy félig teli - ez megítélés kérdése) autóbusz közlekedik, jelentős üzemanyag megtakarítás érhető el és nem mellékesen, ezáltal a járművek élettartama is növelhető. Az így megspórolt pénzből pedig modernebb, környezetbarátabb, jobb kibocsátási értékekkel rendelkező autóbuszok állíthatók forgalomba.

A negyedik ipari forradalom egy kisebb karbon lábnyommal kezdődik

Nagyon hiszek a fenntartható környezetben – zárja mondandóját Demeter József, az anyavállalat vezérigazgatója, akinek a MyBusDirect a szerelemprojektje – ezért már a szolgáltatásaink továbbfejlesztésén gondolkodunk. Célunk, hogy az AUDI mintájára, a ma még autóval munkába járók is a dolgozói járatokat válasszák, mivel még egy kis fogyasztású autó is 4-6 litert éget el, ezzel szemben az autóbusz utasonkénti fajlagos fogyasztása nem éri el az 1 litert. Talán nem kell különösebben magyarázni, hogy ezzel jelentős energiamegtakarítás érhető el és karbonlábnyomunk mérete is zsugorodhat. Nem véletlenül választottuk a MyBusDirect Zrt. szlogenjének, hogy “Az ipar 4.0 a dolgozók szállításával kezdődik.”


Elindul a közmédia megújulásáról szóló szakmai egyeztetés

A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős minisztérium elindítja a szakmai egyeztetést a közmédia megújulásáról, amelynek célja, hogy az észrevételekkel majd segítse a nyilvános pályázat útján kiválasztott leendő vezérigazgató munkáját - közölte a tárca pénteken az MTI-vel.
2026. 07. 25. 19:00
Megosztás:

Taxisokat ellenőriztek a fővárosban

Taxisokat ellenőrzött a főváros több kerületében a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a Budapesti Közlekedési Központ és a Nemzeti Közlekedési Hatóság munkatársainak közreműködésével.
2026. 07. 25. 18:00
Megosztás:

Az INA és a Petrol korlátozta az egyszerre tankolható üzemanyag mennyiségét Horvátországban

Az INA horvát és a Petrol szlovén olajipari vállalat átmenetileg 300 literben korlátozta az egy tranzakcióval tankolható üzemanyag mennyiségét horvátországi töltőállomásain a nyári idegenforgalmi szezonban megnövekedett kereslet miatt - közölték pénteken a társaságok.
2026. 07. 25. 17:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: augusztus 1-jétől tovább bővül az éjszakai agglomerációs közlekedés

Augusztus 1-jétől tovább bővül az éjszakai agglomerációs közlekedés, Budapestről még több település irányába lesz könnyebb az eljutás - közölte a közlekedési és beruházási miniszter Facebook-oldalán szombaton.
2026. 07. 25. 16:00
Megosztás:

Eltávolították a szennyező anyagot a Fekete-Körösről

Eltávolították péntek délután az egy nappal korábban talált szennyező anyagot a Fekete-Körösről - tájékoztatta a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig) PR-munkatársa az MTI-t.
2026. 07. 25. 15:00
Megosztás:

Hétfőn tárgyalja a szerb parlament a kormány elleni bizalmatlansági indítványt

Rendkívüli ülést tart hétfőn a szerb parlament, amelynek egyetlen napirendi pontja a Djuro Macut vezette kormány elleni bizalmatlansági indítvány megvitatása, és az arról szóló szavazás lesz.
2026. 07. 25. 14:00
Megosztás:

Berobbant a Robinhood új Ethereum-hálózata

Kevesebb mint három héttel a nyilvános indulás után már 400 millió dollár fölé emelkedett a Robinhood Chain protokolljaiban lekötött kriptoeszközök értéke. A látványos rajt komoly érdeklődést jelez, ugyanakkor még nem egyértelmű, hogy tartós ökoszisztéma épül-e, vagy elsősorban a kezdeti spekuláció és a mémcoin-kereskedés hajtja a forgalmat.
2026. 07. 25. 13:00
Megosztás:

Újabb sztrájk lehet a Hannon Systems Hungary székesfehérvári és pécsi telephelyén

A Hanon Systems Hungary Kft. székesfehérvári és pécsi telephelyén működő sztrájkbizottság és a munkáltató között 2026. július 23-án újabb egyeztetésre került sor. A tárgyaláson a munkáltató jelezte, hogy szeretné elkerülni a további munkabeszüntetéseket, ezért kész a tárgyalások folytatására. Ugyanakkor egyértelművé tette azt is, hogy a sztrájk alapját jelentő bérkérdésben nem kíván változtatni korábbi álláspontján: továbbra is legfeljebb a székesfehérvári telephelyen 4, a pécsi telephelyen pedig 4,5 százalékos béremelést tart elégségesnek.
2026. 07. 25. 12:00
Megosztás:

Franciaországban több mint 140 ezer embert telepítettek ki az erdőtüzek miatt, az államfő a hadsereg mozgósítását kérte

A Franciaország délnyugati részén pusztító erdőtüzek miatt az elmúlt két napban mintegy 141 ezer embert kellett kitelepíteni a belügyminiszter szerint.
2026. 07. 25. 11:00
Megosztás:

„Legolcsóbb”, „legjobb”, „leggyorsabb”, „legfinomabb” – óvatosan az elsőségi állításokkal!

A piacelsőségi állítások a magas kockázatú reklámállítások közé tartoznak a versenyjogi fogyasztóvédelem területén, mivel alkalmasak arra, hogy a versenytársakhoz viszonyított kiemelkedő piaci pozíciót sugallják a fogyasztók számára. Ezért alkalmazásuk csak akkor jogszerű, ha pontosak, hitelesek és objektív bizonyítékokkal alátámasztottak. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) legújabb tájékoztató kiadványában segít a fogyasztóknak kiszűrni a megtévesztő jellegű piacelsőségi állításokat, valamint ezúttal iránymutatást nyújt a jogkövetésre törekvő vállalkozások számára, az ilyen jellegű szlogenek megfelelő alkalmazásához.
2026. 07. 25. 09:00
Megosztás:

10 nap kultúra – elindult a jubileumi, 35. Művészetek Völgye

Ma reggel hivatalosan is kezdetét vette a 35. Művészetek Völgye: július 24. és augusztus 2. között ismét Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend ad otthont az ország legnagyobb összművészeti fesztiváljának.
2026. 07. 25. 08:30
Megosztás:

A kínai Geely Holding rekordszámú járművet értékesített az első fél évben

A Geely Holding Group rekordszámú, 1 934 842 járművet értékesített az idei év első hat hónapjában - áll a cég MTI-hez pénteken eljutatott közleményében, amely szerint a vállalat immár a világ 7. legnagyobb járműgyártója.
2026. 07. 25. 08:00
Megosztás:

Kapitány István: a Suzuki 76 milliárdos fejlesztésre készül Esztergomban

A Suzuki 76 milliárd forintos fejlesztésre készül esztergomi gyárában, a beruházás az elektromos járművek és akkumulátorcsomagok gyártását is érinti - közölte a gazdasági és energetikai miniszter pénteken a Facebook-oldalán.
2026. 07. 25. 07:00
Megosztás:

A kormányzat megtette feljelentését az Eximbank ügyeiben

A Gazdasági és Energetikai Minisztérium megtette feljelentését az Eximbank négy, összesen mintegy 1000 milliárd forintot érintő finanszírozási ügyletében ismeretlen tettes ellen - tudatta a tárca pénteken, egy nappal azt követően, hogy hírt adott a feljelentési szándékáról az intézményben folytatott átvilágítás alapján feltárt visszás ügyletekben.
2026. 07. 25. 06:00
Megosztás:

Enyhülő aggodalom: csökkenő közterheket prognosztizál a kkv-szektor

Drasztikusan csökkent azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek a saját cégüket érintő közterhek növekedésével számolnak. A várakozások javulása minden cégméret esetében megfigyelhető a K&H kkv bizalmi index második negyedéves adatai alapján; a legjelentősebb elmozdulást a legnagyobb cégeknél mérték.
2026. 07. 25. 05:00
Megosztás:

25 éve segíti a hallgatók felsőoktatási tanulmányait a diákhitel rendszere

Már több mint félmillió hallgató tanulmányait segítette a Diákhitel Központ. A Társaság 25 évvel ezelőtt jött létre annak érdekében, hogy anyagi helyzettől függetlenül minden tanulni vágyó fiatalnak legyen lehetősége bekapcsolódni a felsőoktatásba. Célunk, hogy a jövőben termékeink minél kedvezőbb kamatozással és a folyamatosan változó hallgatói igényekhez igazodó feltételekkel legyenek elérhetők. Olyan megoldásokon dolgozunk, amelyek hatékonyan segítik a fiatalokat tanulmányaikban és céljaik elérésében.
2026. 07. 25. 04:00
Megosztás:

Nem várt változások a munkaerőpiacon júniusban

2026 júniusában 4 millió 646 ezer fő alá csökkent a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében. Egy hónap alatt így több, mint 8 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma, tavaly júniushoz képest ez több, mint 30 ezer fős visszaesést jelent. A munkanélküliek száma több, mint 5 ezer fővel 214 ezerre nőtt, a havi munkanélküliségi ráta 4,4%-ra emelkedett, amely magasabb az általunk és a konszenzus által is várt 4,3%-nál. A munkanélküliségi ráta április-június között 4,5%-on alakult.
2026. 07. 25. 03:00
Megosztás:

Mit tehet a kisnyugdíjas, ha elfogy a pénze? Segélyek, támogatások 2026

Az alacsony nyugdíjból élők számára egy váratlan gyógyszerkiadás, egy magasabb közüzemi számla vagy egy meghibásodott háztartási gép is komoly válsághelyzetet okozhat.
2026. 07. 25. 02:00
Megosztás:

Ne menj a gyógyszertárba hagyományos recepttel!

Egy elveszett papírvény, egy otthon felejtett recept vagy egy nehezen olvasható orvosi bejegyzés elég lehet ahhoz, hogy valaki gyógyszer nélkül térjen haza a patikából. Pedig a legtöbb készítmény kiváltásához már nincs szükség hagyományos receptre: az eRecept gyorsabb, biztonságosabb és sok esetben egyszerűbb megoldást kínál.
2026. 07. 25. 01:00
Megosztás:

Ságodi Attila a Paks II. Atomerőmű Zrt. új vezérigazgatója

Ságodi Attilát nevezte ki a Paks II. Atomerőmű Zrt. új vezérigazgatójának pénteken a gazdasági és energetikai miniszter.
2026. 07. 25. 00:05
Megosztás: