Visszasodorja az ingatlanpiacra a külföldi vevőket az árfolyam

2022 első felében a Covid-sokk hatást követően a forint gyengülése miatt erősödött a külföldi vevők jelenléte a magyar lakáspiacon. Az OTP Ingatlanpont szakértője szerint ők a közeli jövőben növekvő arányban járulhatnak hozzá a kereslet fenntartásához.

Visszasodorja az ingatlanpiacra a külföldi vevőket az árfolyam

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb Lakáspiaci jelentése szerint 2022 második negyedévében – 6,1 százalékkal – sokéves rekordot döntött a külföldi vásárlók országos részaránya. Ezt megelőzően a legnagyobb súlyuk – a 2016 elejéig visszatekintő összefoglaló szerint – közvetlenül a Covid-járvány előtt, 2019 negyedik negyedévében volt, 5,2 százalékkal.

A külföldiek visszatérése azonban kicsit át is rajzolta ezt a piaci szegmenst. Vidéken, ahol hagyományosan csekélyebb – 4 százaléknál sosem nagyobb – volt a szerepük, most kifejezetten látványos a térnyerésük. Az idén április-júniusban elért 5,7 százalékos részarányuk duplázást jelent az előző év hasonló időszakához képest (2,8%). A külföldiek vásárlásainak aránya leginkább a nyugat-dunántúli régióban nőtt, ahol elérte a 13,3 százalékot.

A külhoniak szempontjából egy másik kitüntetett terület természetesen a főváros. Vannak országok, melyek fiait-lányait szinte csak az itteni lakások érdeklik. Ahogy a KSH legfrissebb lakáspiaci elemzéséből kiderül, 2021-ben például a vietnámiak magyarországi vásárlásainak 90,2 százaléka budapesti volt, a kínaiak esetében ez az arány 88,4%, míg az izraelieknél 82,8%.

A fővároson belül három területet különít el az MNB jelentése, melyek igencsak eltérően részesedtek a külföldiek visszatéréséből. Különösen keveset profitált belőle az e szempontból hagyományosan kevésbé vonzó 15 „peremkerület”. Bár az idei elsőről a második negyedévre ezek is javítottak a külföldi vásárlók részarányán (3 százalékról 3,6 százalékra), de még így is elmaradtak a járvány előtti, 2019-es 4,1-5,7 százalékos értéktől. A budai hegyvidék kerületeiben (I., II., XII.) 5-6 éve még 10% körüli volt a külföldi vevők aránya, ami 2019-re lassan leapadt 5,2-6,7 százalékra. S bár itt is hozott fellendülést az idei év, az április-júniusban elért 4,7% határozottan elmarad a járvány előtti szinttől.

A külföldi érdeklődők szemében mindig is a város szíve – az V., VI., VII., VIII. és IX. kerület – volt a legvonzóbb. Itt korábban számos negyedévben 20 százalékot elérő, sőt meghaladó arányukat regisztrálhatták a vásárlók között is. 2022 második negyedévére a város e részében ugyancsak látszik az élénkülés, ám az elért 15,2 százalékos külföldi részesedés még mindig elmarad a 2019-es 16,3-29,3 százaléktól. E nagyobb visszaesés kapcsán Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője emlékeztet egy sajátosságra, ami kívánatossá, de egyúttal érzékenyebbé is teszi a belvárosi ingatlanokat. „Az itteni lakások azért is lehetnek különösen vonzóak a külföldiek számára, mert befektetésnek is igencsak alkalmasak. Ám a Covid is emiatt okozhatott itt mélyebb válságot például azzal, hogy a járvány miatt ellehetetlenült a rövidtávú lakáskiadás, az Airbnb.”

A 2022-es élénkülésben szerepet játszott, hogy oldódott a járvány okozta sokk és ezzel együtt nőt a befektetők bátorsága is, de a fő hajtóerő Valkó Dávid szerint most a forint gyengülése volt. „A külföldi vevők most többet remélhetnek a pénzükért a magyar piacon.”

A járvány utáni újrakezdés sajátosságairól a már említett KSH jelentés további részleteket is közöl a 2021-es adatok alapján. Három „eurós” ország polgárai múlták felül tavaly a Covid előtti, azaz 2019-es vásárlásaik számát: a szlovákok (+27,8%), a hollandok (+11,6%) és a németek (+3,9%). Három korábbi jelentősebb vásárlói kör érdeklődése viszont számottevően elmaradt a járvány előttitől: a vietnámiaké (-58,9%), az izraelieké (-57,7%) és a kínaiaké (-50,3%). Így 2021-ben a legtöbb lakást a Németországból (1259 db), a Szlovákiából (791 db), illetve a Romániából (746 db) érkezők vásárolták nálunk. A németek főleg vidékre mennek, sokan közülük a nyugdíjas éveikre keresnek új otthont. A szlovákok több mint fele a határ közelében, Győr-Moson-Sopronban, illetve Borsod-Abaúj-Zemplénben vett lakást. A románok mintegy ötöde pedig csak a határ túloldalára, Békés megyébe költözött át.

Ami a külföldi vevők szerepének várható alakulását illeti, Valkó Dávid úgy látja, hogy ha számban nem is feltétlenül fognak gyarapodni, az összességében visszaeső forgalom miatt arányuk növekedésével valószínűleg lehet számolni. Számukra a magyar piac – ha csak nem történik valami radikális árfolyamjavulás – még egy jó ideig vonzó maradhat. Az árak növekedésétől sem kell tartaniuk, sőt a kereslet csökkenése inkább azok várható mérséklődését valószínűsíti. S az ő szándékaikat még az sem bizonytalaníthatja el, hogy vajon milyen lakáscélú támogatások lesznek elérhetőek jövőre.

Romániában további egy évig fennmarad a lakossági gázár hatósági korlátozása

Elfogadta a román kormány a lakossági gázár hatósági korlátozásának meghosszabbításáról szóló sürgősségi rendeletet, így a háztartásoknak a következő 12 hónapban is az ársapkával védett, kilowattóránként 31 banis (23,5 forint) árat kell megfizetniük az energiahordozóért - jelentette be csütörtökön Ilie Bolojan miniszterelnök.
2026. 03. 05. 18:00
Megosztás:

Elindult az idei BÉT Részvényfutam, a tőzsde online játéka

Az idén is elindult a BÉT Részvényfutam, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) online tőzsdei játéka, amely megújult formában, webes felületre és mobiltelefonra egyaránt fejlesztett applikációval érhető el - közölte a BÉT csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 05. 17:30
Megosztás:

Elemzők: a Bitcoin piaca az FTX-összeomlás utáni mélypontot idézi

Bár a Bitcoin az elmúlt hónapokban komoly nyomás alá került, egyes piaci elemzők szerint a kriptovaluta közel kerülhetett egy új ciklus mélypontjához. A K33 kutatócég szakértői úgy látják, hogy a jelenlegi piaci mintázatok meglepően hasonlítanak a 2022-es FTX-összeomlás idején kialakult fordulóponthoz.
2026. 03. 05. 17:00
Megosztás:

Az olaj és a gáz árának emelkedése növelheti az inflációs nyomást az energiahordozókat importáló országokban

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni katonai művelete 2026. február 28-án kezdődött, és azonnal fokozta a kockázatkerülést a világpiacokon. A Brent-olaj ára az eszkalációt követő első üléseken jelentősen emelkedett – egyes pillanatokban az árfolyamok megközelítették a 82 USD/hordó szintet, és magas szinten maradtak, miközben az elemzők figyelmeztetnek, hogy a konfliktus elhúzódása esetén 90–100 USD/hordó vagy ennél magasabb árak is lehetségesek. Az amerikai államkötvények, az arany és a svájci frank nyertek az bizonytalanság hatására, míg a részvényindexek csökkentek a kockázati felárak növekedésére reagálva. Az Ománi-szoros blokádjának veszélye, amelyen körülbelül a világ energiahordozóinak 20%-a szállítódik, továbbra is a piaci árazás kulcsfontosságú eleme.
2026. 03. 05. 16:30
Megosztás:

Most a zártkertek piacát pörgette fel az Otthon Start

A zártkerti ingatlanok piaca látványos élénkülést mutat 2026 első negyedévében. Az Otthon Start Program kiterjesztése és a 3%-os fix kamatú hitel lehetősége véget vetett a külterületi házak korábbi árhátrányának, ami azonnali, 12–18%-os drágulást indított el ebben a szegmensben – derül ki a Duna House legfrissebb elemzéséből.
2026. 03. 05. 16:00
Megosztás:

Intézményi pénz a DeFi-ben? A DigiFT vezérigazgatója szerint a bizalom a kulcs

A decentralizált pénzügyek (DeFi) régóta azt ígérik, hogy mindenki számára nyitott, közvetítők nélküli pénzügyi rendszert hoznak létre. A kriptoinfrastruktúra gyors fejlődése ellenére azonban a nagy intézményi befektetők még mindig óvatosak. A DigiFT vezérigazgatója szerint ennek oka nem a technológia – hanem a bizalom hiánya.
2026. 03. 05. 15:30
Megosztás:

A Temu olcsóbb, de nem mindenben erősebb – ebben bízhatnak a magyar boltok

Drasztikusan megváltoztak a magyar vásárlási szokások: bár a fizikai boltok dominanciája megmaradt, a döntések már a mobilkijelzők előtt születnek. A Temu és más globális e-kereskedelmi platformok erős árversenyt hoztak a piacra, de a hazai kereskedők legnagyobb előnye továbbra is a bizalom és a fizikai jelenlét.
2026. 03. 05. 15:00
Megosztás:

Egyre többet költenek a családok, 3,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom

A béremeléseknek és a családi adócsökkentésnek köszönhetően tovább élénkül a fogyasztás Magyarországon - emelte ki a legfrissebb kiskereskedelmi adatokhoz fűzött kommentárjában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 05. 14:30
Megosztás:

Az AI-forradalom árnyékában: Leopold Aschenbrenner hedge fundja az áramra és a bitcoin-bányászokra fogad

A mesterséges intelligencia fejlődése nemcsak technológiai, hanem gazdasági versenyt is elindított. Egy fiatal AI-kutató, Leopold Aschenbrenner szerint az igazi nyertesek nem feltétlenül az AI-modelleket fejlesztő cégek lesznek, hanem azok, akik az ehhez szükséges energia- és számítási infrastruktúrát biztosítják. Hedge fundja ennek megfelelően hatalmas téteket helyez el az energiacégek és a kriptobányász vállalatok részvényeiben.
2026. 03. 05. 14:00
Megosztás:

Automated Market Maker (AMM) jelentése, értelmezése és működése

Market Maker (AMM) fogalma, jelentése avagy algoritmikus árképzés a kriptovilág „digitális pénztárcájában”. Képzeld el, hogy szeretnél eurót forintra váltani: elmész egy pénzváltóhoz, és kapsz egy árfolyamot. A kriptovilágban sokáig hasonlóan működtek a tőzsdék is: emberek (vagy robotok) adtak-vettek, és az ár ott alakult ki, ahol a vevők és az eladók „találkoztak”.
2026. 03. 05. 13:30
Megosztás:

REGIO JÁTÉK: 25,4 milliárd forint árbevétel és nemzetközi nyitás

A REGIO JÁTÉK 2025-ben 25,4 milliárd forint nettó árbevételt ért el, miközben több európai piacon is elindította online áruházát. A forgalom egyharmada a karácsonyt megelőző, nagyjából hathetes időszakban realizálódott, amit a társasjátékok és trendvezérelt újdonságok iránti kereslet, valamint a fiatal felnőtt vásárlók erősödő jelenléte húzott. A vállalat 2026-ban a nemzetközi online jelenlét további bővítésére, aznapi szállítás bevezetésére és új fizetési megoldások tesztelésére készül.
2026. 03. 05. 13:00
Megosztás:

Csendben keletkező adókötelezettség: így lesz egy külföldi projektből komoly adókockázat?

Magyar cég külföldön, külföldi cég Magyarországon – egy rosszul menedzselt üzleti jelenlét akár jelentős többletadó-fizetést és komoly kockázatokat is hozhat. A telephely fogalma gyakran bonyolultabb, mint elsőre látszik, ezért a Niveus szakértői szerint a tudatos tervezés kulcsfontosságú a nemzetközi működés során.
2026. 03. 05. 12:30
Megosztás:

Ennyivel emelik a bankok a vállalkozói számlák díjait

Az Erste 2026. május 5-i hatállyal megemeli a vállalkozói bankszámlák díjait a KSH által közzétett, 4,4 százalékos tavalyi éves inflációval – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ugyanakkor van olyan díj is, amelyik idén jelentősen csökken az Ersténél, vagy változatlan marad. Ezzel minden nagybank közzétette a tavasztól érvényes kondíciókat, és döntő többségük emelt is a díjakon.
2026. 03. 05. 12:00
Megosztás:

Kína 4,5 és 5 százalék közötti GDP-növekedést céloz meg 2026-ra

A kínai kormány 4,5 és 5 százalék közötti, az elmúlt évtizedek legalacsonyabb GDP-növekedési célját tűzte ki 2026-ra a 14. Országos Népi Gyűlés éves ülésszakának megnyitóján ismertetett kormányzati munkajelentés szerint.
2026. 03. 05. 11:30
Megosztás:

Némileg gyengült a dollár, erősödtek a régiós devizák

Bár az olajárak még minimálisan emelkedtek tegnap, a legtöbb piacon megállt az iráni háború által kiváltott mozgás – sőt, sok esetben megindult a korrekció. Az európai földgázár 8%-os esés után 50 EUR/MWh alá süllyedt.
2026. 03. 05. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek tegnap az európai indexek; lefelé korrigált a földgáz ára

Az európai részvénypiacok tegnap emelkedéssel zártak, miután a befektetők továbbra is a Közel-Keleten zajló háborús eseményeket követték: a Stoxx 600 1,4%-kal erősödött. A legnagyobb figyelem ugyanakkor Spanyolországra irányult, ahol az IBEX 35 1,5%-ot emelkedett annak ellenére, hogy Donald Trump amerikai elnök az előző nap teljes kereskedelmi embargóval fenyegette meg az országot, amiért Spanyolország nem engedélyezte az amerikai csapatoknak bázisai használatát Irán elleni csapásokhoz. A spanyol kormányfő, Pedro Sánchez tegnap ismét élesen bírálta az amerikai–izraeli támadásokat, „katasztrófának” nevezve azokat, és az iraki invázióhoz hasonlította. A piacok a keddi meredek visszaesés után találtak magukra, amikor a háborús feszültségek erősen rontották a hangulatot. Az olajárak nem mozdultak el érdemben szerdán, miután Trump kedden azt ígérte, hogy az USA biztosítást és – ha kell – haditengerészeti kíséretet ad a Hormuzi-szoroson áthaladó tankereknek, hogy helyreálljon a tengeri forgalom.
2026. 03. 05. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek a tengerentúli indexek

Az amerikai részvénypiacok tegnap emelkedtek, miután mérséklődtek a közel-keleti háborús feszültségek miatti növekedési félelmek és stabilizálódni látszott az olajár. A hangulatot az erős makroadatok is támogatták. Az amerikai szolgáltatói szektor februárban várakozáson felüli teljesítményt mutatott: az ISM szolgáltatói BMI 56,1 pontra emelkedett, meghaladva az elemzők által várt 53,5 pontot, ami a legerősebb bővülési ütem 2022 augusztusa óta.
2026. 03. 05. 09:30
Megosztás:

BKK: több mint 75 ezer utast ellenőriztek februárban a rendőrséggel közös akcióban

Több mint 75 ezer utast ellenőriztek februárban a főváros több forgalmas járatán a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) munkatársai a fővárosi önkormányzati rendészekkel közösen, az ellenőrzöttek kevesebb mint egy százalékát pótdíjazták - tájékoztatta a BKK szerdán az MTI-t.
2026. 03. 05. 09:00
Megosztás:

Miért emelkedik ma a kriptopiac?

Az elmúlt 24 órában látványos erősödést mutatott a kriptopiac: a teljes piaci kapitalizáció mintegy 114 milliárd dollárral nőtt, így jelenleg körülbelül 2,43 ezermilliárd dollárnál jár. A pozitív hangulat mögött több kedvező makrogazdasági és piaci fejlemény áll, amelyek újra növelték a befektetők kockázatvállalási kedvét.
2026. 03. 05. 08:30
Megosztás:

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült a forint csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 05. 08:00
Megosztás: