Elemzők: a várakozásoknál kedvezőbben alakult az infláció szeptemberben
A Központi Statisztikai Hivatal kedden azt közölte, hogy szeptemberben 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak és 3,6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint a szezonális élelmiszeráraknak, és az üdülési szolgáltatások szezonális árcsökkenésének köszönhető, hogy az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkentek az árak. Ugyanakkor jóval a várakozások alatt növekedtek szeptemberben a ruházkodási cikkek árai az előző hónaphoz képest, így a pozitív meglepetésért elsősorban ez a cikkcsoport lehet felelős - tette hozzá.
Suppan Gergely szerint a következő hónapokban ellentétes hatások érik a fogyasztói árakat. A belső kereslet hiánya továbbra is enyhítheti az inflációt, az élelmiszerárak növekedési üteme pedig a tavaly év végi magas bázis miatt jelentősen mérséklődni fog. Ezzel szemben a gázár kompenzáció megszűnése, a népegészségügyi termékadó (chipsadó) bevezetése, valamint a jövedéki adók emelése felfelé hatnak az inflációra. Az elemző becslése szerint ezért az év végéig 3,6-3,8 százalék között ingadozhat az infláció, az éves átlag 3,8 százalék lehet.
Hozzátette: a jövő év elején jelentős emelkedést okoz az áfa felső kulcsának emelése, bár feltehetően nem kerül teljesen át a fogyasztói árindexbe. Így 2012 elején 5 százalék közelébe ugorhat az infláció, azonban az év során fokozatosan enyhülhet, így a jövő évi átlagos infláció 4,4 százalék lehet. Ezen hatások kiesésével 2013 elején elérhetővé válhat a 3 százalékos inflációs cél elérése, akár tartósan 3 százalék alatt maradhat az infláció. Ennek ellenére az MNB továbbra sem csökkentheti az alapkamatot, elsősorban a pénzügyi stabilitási kockázatok miatt, másodsorban amiatt, hogy megvárja a jövő évi adóemelések esetleges másodkörös hatását az inflációs várakozások alakulásában - vélekedett Suppan Gergely.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője úgy fogalmazott, a termékkörök árváltozásának iránya a várakozásainak megfelelően alakult, ám a mértékek kedvezőbbek voltak. Példaként elmondta, hogy a ruházkodási cikkek árai nem nőttek annyira, az élelmiszereké pedig jobban csökkent. Szerinte az év hátralévő részében az infláció 3,5-3,7 százalék között alakulhat. Mint mondta, a népegészségügyi termékadó és a jövedéki adó emelése miatt nem valószínű, hogy 3,5 százalék alá csökken az infláció. Az éves átlagos infláció 3,8 százalék lehet az idén. Jövőre az áfaemelés hajthatja felfelé az árakat - jegyezte meg hozzátéve, hogy azzal számol 2012-ben az éves átlagos infláció 4,4 százalék lesz. (MTI)