Perverzzé tették a világot a negatív kamatok: mindenki hülye, aki megtakarít?

A fontosabb gondolatok:
- A jelenlegi globális kamatszint perverz állapot, amiből Magyarország is részesül: az overnight BUBOR negatív lett múlt csütörtökön, az Alapkezelő az egyéves állampapírokat már csak negatív kamattal tudja megvenni. Soha ekkora hitelállomány nem alakult még ki a világban, ilyen alacsony kamatszintek mellett.
- A felső 1% részesedése a lakosság teljes megtakarításából az Egyesült Államokban a '30-as évek óta nem volt ilyen magas. A skálahozadék sosem látott mértéket öltött: míg Mozart koncertjeire pár száz ember járt, ma egy népszerűbb pop előadónak akár egymilliárd ember is meghallgatja a dalait. Ez azt jelenti, hogy egyes emberek kezében olyan mértékű vagyon koncentrálódik, amit soha nem fognak tudni elkölteni.
- A legjobb adósoknak nyújtott kamatszint ezeréves (kisebb felugrásokkal) csökkenő trendje most valószínűleg fordulóponthoz jutott (1250-ben a jó adósoknak nyújtott kamat 8% körül mozgott).
- Kína már nem tartozik az olcsó termelők közé, míg Közép-Európában munkaerőhiány lépett fel, a régóta megszokott deflatorikus hatásra nem lehet számítani a következő tíz évben.
- Kínában, Kelet-Európában és a fejlett piacon is a munkaképes korú lakosság elérte a maximumát, ez nemcsak a munkaerőpiacra, hanem a megtakarítási szokásokra is hatása lesz.
- Számos országban a közösségi fogyasztáson keresztül a kevesebbet költő rétegek (például a nyugdíjasok) is fogyasztanak, tehát hiába dolgozik egyre kevesebb ember, a fogyasztás nem lesz kevesebb, amíg az ellátórendszer tart. Az öregedés viszont csökkenti a megtakarításokat.
A negatív kamatok arra ösztönzik a lakosságot, hogy fogyasszanak, és ne takarítsanak meg, tehát gyakorlatilag azt sugallják, hogy aki megtakarít, az hülye. Ha elég sokáig marad így a helyzet, az embereknél le fog ez csapódni, ami viszont nem jó irány.
Kalkulátor ajánlónk:
Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor