13 életmentő tipp, ha bankkártyával fizetnénk külföldön

Ma már természetesnek számít, hogy utazásainkon bankkártyával fizetünk, hiszen kényelmes, és pénzügyileg is előnyösebb lehet annál, mintha valutát vennénk, készpénzben fizetnénk. Ugyanakkor a Bankmonitor szakértői szerint van néhány dolog, amivel célszerű tisztában lenni, nehogy csalódás érjen bennünket.

13 életmentő tipp, ha bankkártyával fizetnénk külföldön

1. Legyen elég pénz a számlán

Talán furcsa, hogy ezzel kezdünk, de a Bankmonitor szakértői szerint sokszor éppen a legalapvetőbb hibák okozzák a legnagyobb galibát. Fontos ugyanis, hogy megfelelő összeg álljon rendelkezésre, és az sem árt, ha vésztartalékunk is van, amit persze nem feltétlenül kell elkölteni. Ha például lerobban az autó vagy elveszik a poggyászunk, akkor hiába a biztosítás, ezek utólag térítenek, vagyis nekünk kell megfinanszírozni az ezekkel kapcsolatos kiadásokat. Az esetleges kauciókra is érdemes felkészülni, ami autókölcsönzésnél például akár több százezer forintos tétel is lehet,

A számlánkon beállított állandó átutalási és csoportos beszedési megbízásokkal is számolni kell, hiszen előfordulhat, hogy egy biztosítás díját csak fél évente emel le a biztosító. 

2. Ellenőrizzük bankkártyánk lejárati dátumát

Bagatell hiba, mégis előfordul, hogy éppen az utazás alatt jár le a kártya, ami azt jelenti, hogy ezt követően sem vásárolni, sem készpénzt felvenni nem tudunk vele. Sőt, ha ugyanakkor igényelt a család több tagja is plasztiklapot, akkor előfordulhat, hogy ezek egyszerre járnak le, így végképp bajba kerülhetünk. Éppen ezért a személyi okmányokkal (személyi igazolvány, jogosítvány, útlevél) együtt a kártyáinkra is vessünk utazás előtt egy pillantást. És persze ne az utolsó pillanatban, mert az új kártya megérkezésének is van átfutási ideje.

Ha pedig azt látjuk, hogy a kártyánk éppen az utazás alatt fog lejárni, akkor érdemes előre rákérdezni a bankunknál, hogy mikor várható az új lap érkezése. Nehogy úgy járjunk, hogy éppen akkor küldik, amikor már elutaztunk. 

3. Állítsuk át a kártyalimiteket

Rendszerint számos korlátozás be van állítva a kártyánkon, előfordulhat például, hogy csak meghatározott összeget tudunk felvenni naponta bankjegykiadó automatából, vagy éppen a kártyás fizetésekre van napi limite. Indulás előtt gondoljuk át alaposan, hogy az utazás során milyen tranzakciókra számíthatunk, és ennek megfelelően állítsuk át a biztonsági beállításokat.

Érdemes nem megkötni a kezünket, hiszen például autókölcsönzésnél akár több százezer forint kauciót is elkérhetnek, ha pedig ezt nem tudjuk kártyával teljesíteni, akkor kizárólag készpénzben tehetjük le a letétet. Mobilbanki alkalmazásokból szerencsére a limitek sok esetben könnyen módosíthatók, így akár csak egy tranzakció erejéig is megemelhető például a kártyás fizetés maximális összege.

4. Nagyon vigyázzunk a kártyánk PIN-kódjára

A PIN-kódot semmiképpen ne írjuk fel olyan helyre, ami a kártyával együtt kerülhet illetéktelen kezekbe. Fizetéskor pedig egy pillanatra se veszítsük szem elől a kártyánkat, sőt, a legjobb az, ha ki sem adjuk a kezünkből. Jó tudni, hogy amennyiben a kártyánkkal a PIN-kódot felhasználva éltek vissza, akkor a bank nem téríti meg a keletkező kárt.  

5. Érdemes lehet mobillal fizetni

Ha már egyszer a mobilunk szinte biztosan végig velünk lesz az utazás során, érdemes lehet a betéti vagy hitelkártyánkat hozzáadni az Apple Pay vagy a Google Pay alkalmazáshoz, és máris működni fog az érintésmentes fizetés. Így akár pénztárcára sem lesz szükségünk, legfeljebb egy kis aprót kell a zsebünkben tartanunk végszükség esetére.

6. Milyen költsége van a készpénzfelvételnek?

Ha készpénzre van szükségünk külföldön, akkor kerüljük a bankfiókokat, és inkább bankjegykiadó automatát keressünk, mert így olcsóbban megúszhatjuk a dolgot. Nem mindegy azonban, hogy melyik ATM-et választjuk. A legolcsóbb általában az, ha a bankunk logóját keressük külföldön is, ám előfordulhat, hogy az adott országban más néven van jelen a bankcsoport, így érdemes indulás előtt ennek is utánajárni.

Még egy fontos tanács a külföldi készpénzfelvétellel kapcsolatban: ha tehetjük, kerüljük el a nem banki ATM-eket, mert ezek rendszerint drágábbak. Amennyiben EU-n kívülre utazunk, akkor mindenképpen magasabb készpénzfelvételi díjakra számíthatunk, ezért kártyával fizessünk, amikor csak lehet.

7. Ne lepődjünk meg, ha ezt kérdezi tőlünk az ATM

Külföldi készpénzfelvételnél az ATM érzékeli, hogy a kártyánkhoz forintszámla kapcsolódik, ezért rákérdezhet, hogy helyi devizában, vagy forintban szeretnénk költeni. Amennyiben az utóbbit választjuk, akkor a helyi szolgáltató végzi el a váltást, általában rosszabb árfolyamon, mint amire az itthoni bankunknál számíthatunk. Ezért célszerű a helyi devizát választani ebben az esetben. Ilyenkor a helyi valutában készhez kapott összeget a bankunk váltja át forintra, és az ennek megfelelő összeget vonja majd le a forintszámlánkról.

Devizaszámlához tartozó kártyánál természetesen nincs váltás abban az esetben, ha a számlával azonos devizanemben veszünk fel pénzt. (Például eurószámláról kérünk eurót.) 

8. Vigyünk magunkkal lehetőleg több bankkártyát

Utazás alatt sajnos meglophatnak bennünket, de az is előfordulhat, hogy éppen az a csomagunk késik vagy tűnik el, amiben a kártyánk van. (Persze célszerű a kártyákat mindig magunknál tartani.) Éppen ezért érdemes több kártyát vinni magunkkal, így akkor is hozzáférhetünk a számlánkhoz, ha valamelyik plasztik nincs kéznél, esetleg lopás miatt le kellett tiltani. Természetesen fontos, hogy ne legyenek a bankkártyák egy helyen, mert akkor az elővigyázatosságunk mit sem ér.

9. Ellenőrizzük a bankkártyához járó utasbiztosítást

A bankkártyák egy részéhez – főleg a prémium termékek esetében – utasbiztosítás is kapcsolódik, amiről sokan nem is tudnak. Célszerű ellenőriznünk, hogy ez mit kínál számunkra, hiszen előfordulhat, hogy így nem kell plusz biztosítást kötnünk. Persze az is lehet, hogy a kártya biztosítása nem elegendő, például vitorlázni megyünk, miközben ezt éppen kizárja a szerződés.

10. Legyen nálunk készpénz is

Bár a világ mind több országában népszerű a bankkártyás fizetés, érdemes némi készpénzt is magunknál tartani, mert vannak helyek, ahol máshogy nem tudunk fizetni. 
Amennyiben itthon váltanánk valutát, akkor ezt banknál és valutaváltónál is megtehetjük, ez utóbbiak általában kedvezőbb árfolyamot kanálnak. 

11. Utólag is érhet meglepetés

A külföldi bankkártyás tranzakcióknál több nap is eltelhet addig, amíg a bankunk lekönyveli az adott tételt, és mivel a könyvelési dátum napján érvényes átváltási árfolyammal számolnak, a forintban számolt összeg a Bankmonitor szakértői szerint eltérhet attól, mint amire előzetesen számítottunk. Ha a forint erősödött, akkor kevesebbet, míg, ha gyengült, többet von majd le a bank.

12. Ha mobilbankot használunk, akkor legyen mobilinternetünk is

A mobilbank esetében fontos, hogy legyen folyamatosan internethozzáférésünk, máskülönben nem mindenhol intézhetjük majd a pénzügyeinket. Az Európai Unión belül egy magyar internetelőfizetés gond nélkül használható, ráadásul a csomagban foglalt adatkeret terhére internetezhetünk. Unión kívül más a helyzet, itt érdemes lehet eSIM roaming szolgáltatást választani, mert ezek díja lényegesen kedvezőbb annál, mintha a mobilszolgáltatónkon roaming partnerén keresztül neteznénk. A mobilbankon keresztüli értesítésekről se feledkezzünk meg, ugyanis, ha nincs net, nem kapunk értesítést a számlamozgásokról, ami egy esetleges visszaélés esetén igencsak nagy kalamajkát okozhat.

13. Óvatosan a hitelkártyával!

Egy hitelkártya óriási biztonságot jelenthet egy nyaralás során, hiszen a hitelkeretnek köszönhetően egy nagyobb, váratlan kiadást is ki tudunk fizetni. Ugyanakkor arra figyelni kell, hogy amennyiben a türelmi időszak lejártáig nem fizetjük vissza a teljes összeget, akkor bizony kamatot kell utána fizetnünk, ennek mértéke pedig akár 40% felett is lehet. 

Fontos még, hogy készpénzfelvételre lehetőleg ne a hitelkártyánkat használjuk, ugyanis a legtöbb pénzügyi szolgáltató a tranzakció napjától kezdődően hitelkamatot számít fel a készpénzként felvett összegre.

Agrárminisztérium: január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket

Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket. A 30 napos fizetési határidő a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek ellenértékének kifizetésére már 2012 óta hatályos előírás, azonban - a termelők védelme érdekében - ennek megszegése jövő év elejétől már közigazgatási bírsággal is jár - közölte az Agrárminisztérium (AM) szombaton az MTI-vel.
2024. 12. 08. 06:00
Megosztás:

Waberers: további növekedési lehetőséget jelent a Posta Biztosítók kétharmados tulajdonrészének megvásárlás

A Waberer’s Csoport biztosítási üzletágának diverzifikációs és növekedési stratégiájával összhangban vette meg a Posta Biztosítók csaknem 67 százalékos tulajdonrészét - közölte a vállalat az akvizíciót bemutató prezentációjában, amelyet csütörtökön tettek közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2024. 12. 08. 05:00
Megosztás:

Fennakadásokat és károkat okozott Nagy-Britanniában a Darragh vihar

Számos helyen komoly károkat és fennakadásokat okozott Nagy-Britanniában a Darragh névre keresztelt vihar, amely az előrejelzéseknek megfelelően szombaton orkánszerű széllel és heves esőzésekkel vonult át Wales egész területén és Anglia déli térségein.
2024. 12. 08. 04:00
Megosztás:

Ortopéd robotsebészeti centrumot fejleszt az EMINEO magánkórház

Ortopéd robotsebészeti centrumot fejleszt az EMINEO magánkórház, a központ működésének első három hónapjában 11 ortopéd sebész szerzett jogosultságot a gyártótól a robot használatára – közölte az intézmény az MTI-vel.
2024. 12. 08. 03:00
Megosztás:

Adventi pályázatot hirdetnek a szociális és gyermekotthonoknak

Pályázat keretében mutathatják meg a szociális otthonokban és a gyermekvédelemben dolgozók, hogy milyen az adventi készülődés egy olyan intézményben, amely az ott élőknek az állandó otthonuk - közölte szombaton a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára Zalaszabarban.
2024. 12. 08. 02:00
Megosztás:

Befejeződött a nemzeti konzultációs kérdőívek kézbesítése

Országszerte befejeződött pénteken a nemzeti konzultációs kérdőívek kézbesítése. Eddig már több mint 700 ezren mondtak véleményt - közölte Hidvéghi Balázs a Facebookon.
2024. 12. 08. 01:00
Megosztás:

Döntöttek a lakhatási támogatásról

Lakhatási támogatásról döntött a kormány - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szóvivője szombaton a kormány közösségi oldalára feltöltött videóüzenetében.
2024. 12. 08. 00:05
Megosztás:

A keretösszeg kétharmadát már megpályázták a vállalati e-autó programban

A keretösszeg kétharmadát már megpályázták a vállalati e-autó programban - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook oldalán szombaton.
2024. 12. 07. 23:00
Megosztás:

Motoros szakértőkkel tekintették át az új KRESZ-t

Motoros szakemberekkel, valamint szakmai, érdekképviseleti szervezetekkel tekintették át a szaktárca és a szakfeladatokat koordináló Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft. (KTI) együttműködésével készülő új KRESZ szabályait - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szombaton az MTI-vel.
2024. 12. 07. 20:00
Megosztás:

Az AI sem tudja, mégis kitalálhatja, hol nyugszik Attila király

Nem alkalmasak az emberi jogok hatékony védelmére az uniós AI Act termékmegfelelőségi szabályai – egyebek mellett erről olvashatunk a Gondolat Kiadó és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa együttműködésében megjelent, mesterségesintelligencia-központú szakirodalmi sorozat első kötetében, amely számos szakember bevonásával, több irányból tanulmányozza a mesterséges intelligencia (MI) jellemzőit, viselkedését és működését.
2024. 12. 07. 19:00
Megosztás:

Íme 4 altcoin, amelyet a bálnák halmoznak az altcoin-szezonra készülve

Ahogy az altcoin szezon elérkezett, a nagy befektetők (un. kriptóbálnák) különös figyelmet fordítanak az FXGuys ($FXG), Sui (SUI), Solana (SOL) és Ondo (ONDO) kriptovalutákra, miközben jelentős mennyiségben halmozzák fel ezeket a coinokat a háttérben.
2024. 12. 07. 18:00
Megosztás:

Adventi kalendárium vontak ki a forgalomból

A Lidl Magyarország visszahívta és kivonta a forgalomból a 75 grammos kiszerelésű Adventi kalendáriumát (csokoládé) érzékszervi probléma miatt - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szombaton az MTI-vel.
2024. 12. 07. 17:00
Megosztás:

Nemzetközi autóipari adatok – az egyetlen fegyver a használtautó-csalások ellen Európában

Az áruk szabad mozgása az Európai Unió egyik alappillére, amely számos előnnyel jár, ugyanakkor a tisztességtelen versenynek és inkorrekt tevékenységeknek is teret enged. A carVertical, Európa legnagyobb használtautó-adatokat szolgáltató cége szerint a kilométeróra-csalás önmagában is több milliárd eurós veszteséget okoz az autóvásárlóknak a kontinensen. A használtautó-vásárlók és a tisztességes kereskedők számára a nemzetközi adatok jelentik az egyetlen hatékony védelmet. A vállalat becslése szerint a kilométeróra-manipulált autók aránya a 2023-ban mért 5,2%-ról idén 4,9%-ra csökkent.
2024. 12. 07. 15:00
Megosztás:

Dogecoin és Polygon befektetők az 1Fuel felé fordulnak, amely újradefiniálja a DeFi-t 500%-os előértékesítési hozamokkal

A kriptoipar újjáéledésének tanúi lehetünk, amelyet az Egyesült Államok szabályozási fejleményei iránti pozitív várakozások hajtanak. A Dogecoin (DOGE) az idei év csúcsához közel, $0.4795 árfolyamon stabilizálódott, és az elemzők hamarosan egy bullish parabolát jósolnak.
2024. 12. 07. 14:00
Megosztás:

Jégkármérséklő rendszer ellen hergelt másokat, vádat emeltek ellene

Zsarolás bűntettének kísérlete miatt emelt vádat a Békéscsabai Járási Ügyészség, és felfüggesztett börtönbüntetés kiszabására tett indítványt egy 42 éves büntetlen előéletű orosházi férfival szemben, aki az Országos Jégkármérséklő Rendszer kapcsán kísérelte meg zsarolni az agrárkamarát - közölte a Békés Vármegyei Főügyészség szombaton az MTI-vel.
2024. 12. 07. 13:00
Megosztás:

Idén még megspórolható a szocho a TBSZ-nél

Csak a jövő évtől indított Tartós Befektetési Számlák (TBSZ) után kell szochót fizetni. A befektetés 3 éven belüli feltörése esetén 13 százalékos, 3 és 5 év közötti felbontásakor 8 százalékos lesz a szocho mértéke. 5 év után továbbra is teljesen adómentesen lehet felvenni a nyereséget – jelezték a Grantis szakértői.
2024. 12. 07. 12:00
Megosztás:

Sikerrel vette a magyar gazdaság az idei év utolsó hitelminősítését

"Csak az idei évben 12 alkalommal vizsgálták a hitelminősítők Magyarországot, és a külső körülmények romlása ellenére minden alkalommal befektetésre ajánlott kategóriában tartották hazánkat" - hangsúlyozta Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
2024. 12. 07. 11:00
Megosztás:

A kalandozó magyarok idén minden csúcsot megdöntenek az utasbiztosításokkal

Elkezdtek újra biztosítást kötni a magyarok. A külföldre utazási kedv az idén csúcsra járatja az utasbiztosításokat, és az egészségüket, nyugdíjukat is jóval többen igyekeznek bebiztosítani. Ráadásul megtörtént az is, amire másfél évtizede nem volt példa: újra növekszik az életbiztosítások száma - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
2024. 12. 07. 10:00
Megosztás:

Hitelt ad Ukrajnának az EBRD

Kisméretű, helyi jellegű energiatermelő létesítmények kiépítésére ad 80 millió euró hitelt Ukrajnának az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) az energiaipari infrastruktúra elleni orosz támadások hatásainak enyhítése végett.
2024. 12. 07. 09:20
Megosztás:

Uniós lakáskörkép – a számok szerint jobban laktunk 2023-ban

A „Lakhatás Európában – 2024” című Eurostat összefoglaló nem csupán a hazai lakáskörülmények 2022-23 közötti változásainak áttekintését kínálja, hanem az uniós mezőnyben is elhelyezi az otthonainkat.
2024. 12. 07. 08:00
Megosztás: