130 kisebb-nagyobb borászat készít ma pezsgőt Magyarországon

Egyre több, összesen százharminc kisebb-nagyobb borászat készít ma pezsgőt Magyarországon - közölte az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára pénteken, a 7. Etyeki Pezsgőkonferencián.

130 kisebb-nagyobb borászat készít ma pezsgőt Magyarországon

Hubai Imre emlékeztetett arra, hogy egy évtizeddel ezelőtt a pezsgőkészítő pincészetek száma ennek csak a töredéke volt.

Megjegyezte: a jövedéki szabályozás 2012 óta teszi lehetővé, hogy a borászati vállalkozások korlátozott mennyiségben készíthessenek hagyományos, palackos erjesztésű és érlelésű pezsgőt anélkül, hogy jövedéki biztosítékot kellene tenni a tevékenység megkezdéséhez.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a pezsgőkészítés lehetőségének kiszélesítése magával hozta a változást a pezsgőfogyasztás kultúrájában is.

"A jó minőségű pezsgő a hétköznapok eleganciájának része, míg a kiváló minőségű, komoly, nagy pezsgő a nagy pillanatok nedűje maradt" - fogalmazott.

Hozzátette, a trendek alapján a magyar piacon is erős a kereslet az alkoholmentes változatok és a pezsgőalapú koktélok iránt.

Hubai Imre szerint bizakodásra ad okot, hogy világszerte nő a pezsgőfogyasztás, miközben az ezredforduló óta 70 százalékkal nőtt a világ pezsgőtermelése, így már a bortermelés 8 százalékát adja. Ráadásul az alkoholmentes pezsgő és pezsgő alapú koktélok iránti fogyasztói kereslet további növekedésére lehet számítani az elkövetkezendő években.

Az államtitkár kiemelte, hogy Magyarországon évente mintegy 2,5-2,6 millió hektoliter bor, borászati termék forgalomba hozatalát kérik a borászok, ennek 5-6 százaléka, mintegy 140-160 ezer hektoliter pezsgő.

Kedvezően alakul a magyar pezsgő exportja, a pandémia miatti visszaesést követően jelentősen nőtt a volumene: tavaly már megközelítette az ötmillió litert, ennek értéke 10,8 millió euró volt, majdnem duplája a 2021-es értéknek.

A lendület 2025-ben is folytatódik, mert jelentős, csaknem 30 százalékos bővülés tapasztalható az elmúlt év hasonló időszakához képest - ismertette.

Az államtitkár szót ejtett a szőlő számára a legnagyobb problémát jelentő aranyszínű sárgaság betegségről, amellyel szemben az Agrárminisztérium határozottan fellép a betegség terjedésének megfékezése és kordában tartása érdekében.

Hozzátette, szorgalmazzák a növényvédelmi szabályok betartását, valamint az ültetvények folyamatos ellenőrzését, mert a betegség korai felismerése nagyon fontos.

Jelezte, sikerrel kezdeményezték, hogy az elérhető uniós szőlő- és borászati támogatások közé kerüljön be az aranyszínű sárgaság terjedése elleni közösségi védekezés költségeinek 100 százalékos támogatása, amelyről a vonatkozó jogszabály akár év végén megjelenhet.

Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke köszöntőjében kiemelte, "a pezsgő sokkal több mint elegáns ital, a hétköznapok itala, ha az ember alkalmat talál rá". Felhívta a figyelmet, hogy kihívások tornyosulnak a magyar pezsgő előtt is, a beruházások elkerülhetetlenek, hiszen a meleg miatt gyorsul a feldolgozás, a korábbi 2,5 hónap helyett egy hónap alatt fel kell dolgozni a géppel leszüretelt szőlőt.

Jelezte, hogy a szőlőárak felfelé mentek, ám a borárakat is rendezni kell, szükséges az áremelés, mert a vállalkozások gazdaságossága enélkül elképzelhetetlen.

Rókusfalvy Pál nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos is beszélt a csökkentett alkoholtartalmú italok világszinten növekvő keresletéről, amely nagy kihívás a borász ágazat számára. Úgy vélte, egy magyar találmány, a fröccs kiváló megoldást jelent, mivel 104 különféle fröccs létezik, úgyhogy bárki megtalálhatja a maga számára leginkább megfelelő bor-szóda arányt.


A fizetés és a stabilitás után az elfogadó közeg: ezektől érzik a munkavállalók biztonságban magukat

A munkahelyi biztonság az anyagiaknál kezdődik, és a közegnél folytatódik – ebben minden generáció egyetért. A legfiatalabbak emellett fejlődési lehetőséget, a legidősebbek pedig kiszámítható, pontosan tisztázott feladatkört várnak el azért, hogy biztonságban érezzék magukat. Azok a cégek vonzóak számukra, akiknek stabil a működésük és emellett emberközpontúan képesek működni – derül ki a Profession.hu új országos reprezentatív kutatásából.
2026. 05. 27. 07:10
Megosztás:

Nagy változás jön a magyar ingatlanpiacon

A Magyarországra jelentős nemzetközi tőkét hozó, és az ezredforduló óta több ezer milliárd forint értékű fejlesztést megvalósító ingatlanfejlesztők hazai érdekképviseleti szervezete, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) stratégiai szakmai együttműködést kezdeményez az új kormányzattal a beruházási versenyképesség, a versenysemlegesség és a kiszámítható gazdasági környezet erősítése érdekében – jelentette be az egyesület a tisztújító közgyűlését követően.
2026. 05. 27. 06:00
Megosztás:

Új gazdasági igazgató a DDC vezetésében

A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) 2026. május 1-jétől Panik Zoltán kinevezésével új fejezetet nyitott gazdasági vezetésében. A döntés a vállalat hosszú távú működésének további megerősítését szolgálja, és illeszkedik abba a stratégiai irányba, amely a pénzügyi stabilitást, az üzleti hatékonyságot és a fenntartható növekedést helyezi középpontba.
2026. 05. 27. 05:30
Megosztás:

Hiába a javulás, van ahol még mindig luxus egyedül albérletet fenntartani

Bár javult a helyzet a korábbi évekhez képest. a medián lakbérek még mindig jelentős tételt jelentenek a nettó fizetésekhez mérve. Erre jutott az ingatlan.com friss elemzése, amely a kiadó társasházi lakások medián bérleti díját vetette össze a márciusi, kedvezmények nélküli becsült nettó átlagbérekkel.
2026. 05. 27. 05:00
Megosztás:

Az agrárminiszter június 4-ig felülvizsgálja az agrárkamara szabályozását

Az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter június 4-ig felülvizsgálja a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló törvényt és az agrárkamara működését - derül ki a Magyar Közlönyben kedden este megjelent kormányhatározatból.
2026. 05. 27. 04:30
Megosztás:

Százezrek hiányoznak a hazai munkaerőpiacról közlemény

A magyar gazdaság működőképességének fenntartása mindig, de a jelen helyzetben kiemelkedően fontos. Ennek számos előfeltétele van, melyek közül a legkritikusabb a rendelkezésre álló munkaerő. 2025-ben éves szinten a GKI Gazdaságkutató Zrt. adatai szerint is mintegy 350-550 ezer közötti munkaerőigény jelenhetett meg a magyar munkaügyi és állásközvetítő rendszerekben, melyeknek csak mintegy 60%-át sikerült több-kevesebb nehézség árán betölteni. 150-250 ezer állás tehát részben vagy teljesen üres maradt, melyek közül legalább 65 ezer munkakör számíthat tartósan betöltetlennek ‒ mutatott rá a hazai helyzetre Horváth Tamás, a Menton Jobs Kft. tulajdonos-ügyvezetője.
2026. 05. 27. 04:00
Megosztás:

A választás után Svájcból és az Egyesült Királyságból ugrott meg a lakáspiaci érdeklődés

A 2026-os országgyűlési választás után eltelt másfél hónapban nem látható tömeges kiköltözési vagy hazaköltözési hullám a magyar ingatlanpiacon – derül ki a Duna House saját látogatottsági és piaci adataiból. Bár néhány nyugat-európai országból érezhetően nőtt az érdeklődés magyar ingatlanok iránt, az összkép továbbra is stabil és a külföldi vásárlói arány változatlanul 5-7 százalék körül alakul.
2026. 05. 27. 03:30
Megosztás:

Ne higgyünk minden online értékelésnek!

Az online vásárlások során széles körben használt és megbízhatónak tűnő mércének számítanak a korábbi vásárlók által megfogalmazott vélemények, értékelések. Sokan azonban nem tudják, hogy a platformok számos módszerrel tudják ezen értékeléseket befolyásolni, szűrni, sőt akár hamisítani is, megtévesztve az ezekre támaszkodó fogyasztókat. A GVH Gondolja Végig Higgadtan! kampányának legújabb kiadványában a hamis vásárlói vélemények veszélyeire hívja fel a fogyasztók figyelmét, gyakorlati tanácsokat is nyújtva azok felismerésére.
2026. 05. 27. 03:00
Megosztás:

A fuvarozók megkezdték a felkészülést a közös munkára az új kormánnyal

A NiT Hungary szerint a közúti fuvarozás versenyképessége nem ágazati részletkérdés, hanem nemzetgazdasági ügy: a logisztika a magyar GDP mintegy 5,3 százalékát adja, ezen belül a fuvarozás önmagában körülbelül 4 százalékos súlyt képvisel.
2026. 05. 27. 02:30
Megosztás:

Szeretné, ha a nyugdíját újra kiszámítaná valaki?

Mivel a nyugdíj összegének újbóli megállapítása magasabb ellátási összeg elérését teheti lehetővé, ez sokak számára vonzó lehetőségnek számít, ezért folyamatosan nagy az érdeklődés a feltételek iránt. Ugyanakkor a témával kapcsolatban számos félreértés is él a köztudatban. Az alábbiakban bemutatjuk a vonatkozó szabályokat.
2026. 05. 27. 02:00
Megosztás:

Nyomás az ALDI-ba, 99 Ft-ért kínálnak egy csomó dolgot!

Az ALDI magyarországi áruházaiban újabb nagyszabású akció indul. A május 28-án kezdődő kiárusítás több kategóriát is érint: elektronikai és ruházati termékek, lakberendezési cikkek, barkácsoláshoz kapcsolódó áruk, valamint szabadidős eszközök is kedvezményes áron lesznek elérhetők.
2026. 05. 27. 01:00
Megosztás:

Meghosszabbította az emberi jogok megsértése miatt Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat az EU

Az Európai Unió egy évvel, 2027. május 28-ig meghosszabbította az emberi jogok megsértése miatt Oroszországgal szemben bevezetett szankciók hatályát - közölte az Európai Unió Tanácsa kedden.
2026. 05. 27. 00:30
Megosztás:

A MEKH piaci manipuláció miatt 350 millió forintra bírságolta a Hungaro Energy Kft.-t

A piaci manipulációra vonatkozó tilalom megszegése miatt 350 millió forintos bírság megfizetésére kötelezte a Hungaro Energy Kft.-t a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) - közölte a hivatal kedden az MTI-vel.
2026. 05. 27. 00:05
Megosztás:

Az OTP Csoport bezárja a fizz.hu online kereskedési platformot

A fizz.hu egy innovatív kezdeményezés volt, egyfajta startup, amelynek célja a piacvezető e-kereskedelmi pozíció megszerzése volt új digitális megoldások kialakítása és egy széles ügyfélkör megszólítása révén.
2026. 05. 26. 23:30
Megosztás:

Mozdonyok soron kívüli átvizsgálásáról rendelkezett a MÁV vezérigazgatója

A MÁV vezérigazgatója elrendelte a soron kívüli átvizsgálását annak a mozdonytípusnak, amelyből az egyik szerelvény hétfőn Budapesten kigyulladt – erről Hegyi Zsolt közösségi oldalán tájékoztatott kedden.
2026. 05. 26. 23:00
Megosztás:

Horvátország pert nyert a Mol ellen egy választottbírósági eljárásban

Horvátország pert nyert a Mol Nyrt. ellen egy választottbírósági eljárásban, amelyben a magyar olajtársaság 36,1 millió euró kártérítést követelt, másodlagos kereseti kérelmében pedig 91,1 millió euró megfizetését kérte az INA horvát olajipari vállalat javára - közölte kedden a horvát államügyészség (DORH).
2026. 05. 26. 22:30
Megosztás:

A nyári utazási biztosítások megkötésére figyelmeztet a Magyar Biztosítók Szövetsége

A bizosítók széleskörű utasbiztosítási ajánlatokkal szolgálnak, érdemes körültekintően megválasztani az úticélnak és az időtöltési szándéknak megfelelő, az adott kockázatokhoz szükséges fedezeteket - hívja fel a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) keddi közleményében.
2026. 05. 26. 22:00
Megosztás:

Most még maradt a hazai forintkamat

A döntés megfelel a piaci várakozásoknak, egyben azt jelzi, hogy a Magyar Nemzeti Bank továbbra is óvatos, szigorú monetáris politikát folytat” – kommentálta a lépést Németh Dávid.
2026. 05. 26. 21:30
Megosztás:

Új villamosenergia-tároló rendszer épült Baján

Új, 3 megawattóra (MWh) tárolókapacitású villamosenergia-tároló rendszer épült Baján mintegy 550 millió forintból - közölte a beruházó Merital Vagyonkezelő Kft. az MTI-vel.
2026. 05. 26. 21:00
Megosztás:

Ötvenmillió forintos bírságot szabott ki az adatvédelmi hatóság a Médiaworks-re

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elmarasztalta és ötvenmillió forintos bírság megfizetésére kötelezte a Mediaworks Hungary Zrt.-t, mert három cikkben megfelelő jogalap nélkül tette közzé azon honlap elérhetőségét, amelyen egy interaktív térképen keresztül nyilvánosságra kerültek a Tisza Párt szimpatizánsainak adatai.
2026. 05. 26. 20:30
Megosztás: