15-20 százalékkal kereshettek idén többet a diák munkavállalók

Idén nyáron a tavalyihoz képest 15-20 százalékkal magasabb órabérért dolgozhattak a Job Force Iskolaszövetkezeten keresztül munkát vállaló diákok, a fiatalok átlagosan 1350 forinttól induló bruttó órabérrel számolhatnak, de vannak olyan területek, ahol óránként 3000 forintot is megkereshetnek. A Job Force Iskolaszövetkezet által kiközvetített tanulók száma közel harmadával bővült a nyári szezonban, különösen a kereskedelemben nőtt meg az igény a fiatalok szezonális munkája iránt.

15-20 százalékkal kereshettek idén többet a diák munkavállalók

Míg tavaly nyáron még éreztették hatásukat a COVID-járvány miatti, 2021 eleji lezárások, addig idén ez már nem volt tapasztalható, ami megmutatkozott a diák munkavállalók iránti keresletben is. A Work Force HR szolgáltatóhoz tartozó Job Force Iskolaszövetkezeten keresztül munkát találó diákok száma idén nyáron a múlt évhez képest 30 százalékkal bővült. A kereskedelmi szektor kínálja továbbra is a legtöbb lehetőséget a tanulmányaik mellett dolgozni akarók számára, ráadásul a nyári fellendülésnek köszönhetően az ágazatnak jelentős mennyiségű plusz munkaerőre volt szüksége. A Job Force által kiközvetített tanulók 42 százaléka választotta a kereskedelem által kínált lehetőségeket.

A legkedveltebb munkák a diákok körében a ruhabolti és drogériai kisegítés volt, de az egyre céltudatosabb tanulók már a leendő karrierútjukat szem előtt tartva a Job Force által kínált szakmai gyakornoki lehetőségek közül választottak, ezeknél a pozícióknál közel 10 százalékos túljelentkezéseket tapasztaltak.

A diák munkavállalók idei órabéreit több tényező is befolyásolta, többek között a minimálbér és garantált bérminimum növekedése, továbbá a gazdasági fellendülés okozta munkaerőhiány is. A Job Force-on keresztül munkát vállaló diákok a tavaly nyárihoz képest 15-20 százalékkal magasabb órabérekért dolgozhattak idén nyáron. 

A tanulók számára elérhető óradíjak szektortól és munkakörtől függően változnak, de a fiatalok átlagosan bruttó 1350 forinttól induló órabérrel számolhatnak, míg egy évvel korábban még 1100 forint körül alakult az átlag. A legkevésbé jövedelmező munkák a gyártósori, betanított pozíciók, míg a kereskedelemben a munkakörtől és műszaktól függően idén már bruttó 1350 forintos órabértől akár bruttó 2970 forintos díjig is kereshetnek a fiatalok, ami szintén jelentős előrelépést jelent 2021-hez képest, hiszen akkor 1169 és 2260 forint között volt az órabérük a kereskedelemben. 

A szakmai gyakornoki programoknál tanulmányi területtől és az elvárt tapasztalattól függően bruttó 1495 forintos órabértől indul a fizetés, ami felmehet akár 3000 forintig is, a legjobban fizető munkakörök az IT szektorban voltak idén nyáron. Tavaly a szakmai gyakornoki programoknál bruttó 1260 forinttól 2300 forintig terjedhetett a diákok órabére.

A tanévkezdés természetesen mindig hoz visszaesést a munkát vállaló diákok számában, idén közel 50 százalékos mértékű volt ez, viszont a Work Force HR szolgáltatóhoz tartozó Job Force Iskolaszövetkezet korábbi tapasztalatai alapján októbertől várhatóan ismét nőni kezd majd a tanulók munkavállalási kedve és év végéig, akár a nyáron dolgozók 70 százaléka is visszatérhet valamilyen formában a munka világába. 

„Érthető módon a munkaadók a nyári szezon után is várják a diák munkavállalókat, hiszen még mindig ez a legköltséghatékonyabb foglalkoztatási forma. Azonban tudomásul kell venni, hogy ennek a munkavállalói körnek speciális igényei vannak, ahhoz, hogy akár hosszabb távra is megtartson diákokat egy-egy cég, a legfontosabb a megfelelő rugalmasság. Az iskola mellett a középfokú tanulmányokat folytató fiatalok délutánonként és főleg hétvégén érnek rá, míg a felsőoktatásban tanulók jóval nagyobb szabadságának köszönhetően, akár napi 4-6 órában is tudnak munkát vállalni” – mondta el Czellecz Zoltán, a Work Force cégvezetője. 

Országos közúti ellenőrzést tart a rendőrség a jövő héten

Országszerte fokozott ellenőrzést tart a rendőrség az utakon március 9. és 15. között - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata pénteken a police.hu oldalon.
2026. 03. 06. 14:30
Megosztás:

Ez az év jól indult a magyar ipar számára

A KSH közleménye szerint 2026 januárjában az ipari termelés volumene munkanaphatástól megtisztítva 0,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, ami kedvezőbb lett az általunk várt 2,2 százalékos visszaeséstől. Az igazítatlan adatok pedig 2,5 százalékkal csökkentek éves szinten. Havi szinten érdemben, 1,5 százalékkal nőtt a kibocsátás.
2026. 03. 06. 14:00
Megosztás:

A Wormhole 35+ blokklánccal köti össze az XRP Ledgert

Komoly fejlemény rázta meg az XRP közösséget: a Wormhole interoperabilitási platform bejelentette, hogy integrációt hozott létre az XRP Ledgerrel (XRPL). A megoldás több mint 35 különböző blokkláncot kapcsol össze, ami jelentősen kibővítheti az XRP ökoszisztéma likviditását és a digitális eszközök mozgását a multichain világban.
2026. 03. 06. 13:30
Megosztás:

Bitcoin újra 70 ezer dollár felett – geopolitikai feszültségek rázták meg a piacokat

A hét eleji geopolitikai sokk után a Bitcoin látványos felpattanást produkált, miközben a globális pénzügyi piacok fokozatosan stabilizálódtak. Bár az olajár-emelkedés és a kötvényhozamok növekedése továbbra is óvatosságra intik a befektetőket, a kriptopiac ismét erőt mutat. A következő napokban azonban kulcsfontosságú amerikai makroadatok dönthetik el, hogy meddig tarthat a lendület.
2026. 03. 06. 12:30
Megosztás:

Bács-Kiskun vármegyében ismét igazolták a madárinfluenzát

Bács-Kiskun vármegyében, egy mulard kacsa állományban azonosította a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. A szükséges járványügyi intézkedéseket a hatóság haladéktalanul elrendelte, az állomány felszámolása folyamatban van.
2026. 03. 06. 12:00
Megosztás:

Enyhültek a kamatcsökkentési várakozások

Miután erősödtek azok a várakozások, miszerint a közel-keleti konfliktus nem ér gyorsan véget, fokozódott az aggodalom, hogy az Irán elleni támadás tartósan megemelheti az energiaárakat és az inflációt. Ráadásul az Egyesült Államokból kedvező munkaerő-piaci adatok érkeztek.
2026. 03. 06. 11:30
Megosztás:

A várakozások szerint alakult az OTP Bank nyeresége 2025 negyedik negyedévében

Az OTP Bank tavaly az utolsó negyedévben az elemzői várakozások átlagát megközelítve 297,255 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el, ami 19 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakában elértnél - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján péntek hajnalban közzétett tájékoztatóban.
2026. 03. 06. 11:00
Megosztás:

A Wall Streeten is pirosba fordultak a részvényindexek

A Wall Streeten is kedvezőtlen hangulatban zajlott a csütörtöki kereskedés, a legnagyobb vesztesek az ipari, nyersanyag- és egészségügyi szektor voltak, különösen nagyot estek a légitársaságok. A veszteségeket némileg enyhítette a Broadcom (+4,8%) optimista előrejelzése, amely szerint jövőre 100 milliárd dollár feletti AI-chipbevételre számítanak.
2026. 03. 06. 10:30
Megosztás:

Nem sikerült új köztársasági elnököt választania a koszovói parlamentnek

Nem sikerült határidőn belül, azaz csütörtök éjfélig új államfőt választania a koszovói parlamentnek, ami akár ismét előrehozott parlamenti választásokhoz vezethet a nyugat-balkáni országban.
2026. 03. 06. 10:00
Megosztás:

Estek a mértékadó nyugat-európai tőzsdék

A fokozódó geopolitikai feszültség árnyékában tegnap estek a mértékadó európai tőzsdék, amikor a napot még felfelé kapaszkodással nyitó Stoxx600 a zárásra 1,3%-kal esett, szektor szinten a média kivételével minden pirosba fordult, a legnagyobb mínuszokat az ipari, repülőgépipari és védelmi részvények tudhatták magukénak.
2026. 03. 06. 09:30
Megosztás:

Fokozódik az aggodalom egy elhúzódó közel-keleti konfliktus miatt;

Közel-Kelet-szerte egyre több ország válik közvetlenül érintetté a múlt szombaton kirobbanó konfliktusban, amikor az Egyesült Államok és Izrael megtámadta Iránt. A befektetők egyre inkább aggódnak egy elhúzódó szembenállás miatt, melynek negatív növekedési és kamatpályára gyakorolt hatását mérlegelik.
2026. 03. 06. 09:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 06. 08:30
Megosztás:

Magyarországnak érdemes befektetnie az űripari kutatótevékenységbe

Magyarországnak érdemes befektetnie az űripari kutatótevékenységbe, mivel az ilyen befektetések hozama nemcsak számok formájában jelentkezik az ország életében - mondta Kapu Tibor kutatóűrhajós csütörtökön, a londoni Space-Comm Expo Europe kiállításon.
2026. 03. 06. 08:00
Megosztás:

Donald Trump menesztette Kristi Noem belbiztonsági minisztert

Donald Trump amerikai elnök menesztette Kristi Noem belbiztonsági minisztert, akinek helyére Markwayna Mullin republiukánus szenátort nevezte ki csütörtökön.
2026. 03. 06. 07:30
Megosztás:

Sztrájkmenetrendet hirdetett meg a pécsi buszvállalat

Közzétette az elégséges szolgáltatást biztosító menetrendet a pécsi közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt., miután a társaság mellett működő Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (Szaksz) sztrájk szervezésébe kezdett.
2026. 03. 06. 06:30
Megosztás:

Multis mérnökből lett a gyerekágyak királya

Tíz év multinacionális mérnöki pálya után saját műhelyében épít faipari vállalkozást a háromgyerekes apuka, Oláh Balázs. A BaliWood alapítója egy kedvezőtlen munkahelyi értékelés után döntött a váltás mellett, és ma már évi több száz, tömör fából készült házikóágyat gyárt Miskolc mellett. A moduláris, átalakítható szerkezetű ágyakat mérnöki szemlélettel tervezi, a stabilitást vastagabb anyaghasználattal biztosítja, amiben olyannyira magabiztos, hogy akár 500 kilogrammos terhelésre is átadja. Balázst már több mint 12 ezren követik a TikTokon, a kereslet folyamatosan erősödik, a műhely pedig új fejlesztésekkel készül a további növekedésre.
2026. 03. 06. 06:00
Megosztás:

Átadták a 2026-os Jedlik Ányos-díjakat

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) egyik legrangosabb díját, a Jedlik Ányos-díjat a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi és szerzői jogi munkásság elismeréséül adták át a Szépművészeti Múzeumban. A díjat 2026-ban Bayer Gábor villamosmérnök, dr. Gulyás Balázs, Széchenyi-díjas kutató professzor, prof. dr. Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus, dr. Lábody Péter szerzői jogász és dr. Szalay Zsolt villamosmérnök és közgazdász vehette át.
2026. 03. 06. 05:30
Megosztás:

Budapesten kívül is van élet – Hol épülhetnek meg az első Otthon Start-ra tervezett lakások?

Az Otthon Start programról legtöbbször a kedvezményes 3%-os hitel kapcsán lehet olvasni, ezzel a kormány dedikált célja a fiatalok első lakáshoz jutásának segítése. Azonban a programnak van egy másik lába is, mellyel az elérhető újlakás-kínálatot szeretnék növelni: a kormány döntött arról, hogy azok a legalább 250 lakásos projektek, melyek minimum 70 százalékban megfelelnek az Otthon Start feltételeinek, nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások lehetnek.
2026. 03. 06. 05:00
Megosztás:

A horvát kormány egy évvel meghosszabbítaná az energiahordozók kedvezményes áfakulcsát

A horvát kormány csütörtöki ülésén az áfatörvény módosítását javasolta, amely szerint 2027. március 31-ig meghosszabbítanák az energiahordozókra alkalmazott 5 százalékos kedvezményes áfakulcsot - közölte a kabinet.
2026. 03. 06. 04:30
Megosztás:

Csendben rombol: egyre több magyart érint a fel nem ismert cukorbetegség

Akár évekig is jelen lehet a szervezetben úgy, hogy semmilyen panaszt nem okoz – a 2-es típusú cukorbetegség gyakran „csendben” alakul ki, miközben már károsíthatja az ereket, a vesét vagy a szemet. Magyarországon ráadásul nemcsak a diagnosztizált esetek száma nő, a betegség egyre fiatalabb korosztályokat érint. Az OECD 2025-ös jelentése szerint az összes hazai haláleset 2,4 százalékát a cukorbetegség okozza. Az Affidea Magyarország szakértője szerint a rendszeres, célzott szűrés kulcsszerepet játszik abban, hogy a diabétesz még a súlyos szövődmények előtt felismerhető legyen.
2026. 03. 06. 04:00
Megosztás: