2025 a lehetőség éve az építőiparban
A Mapei Kft. belföldi árbevétele 2024-ben 33,4 milliárd forintot tett ki, ami az előző évhez képest 0,4 százalékos csökkenést jelentett. Az exportforgalom 400 millió forint volt, amely 20 százalékkal maradt el a 2023-as eredménytől. A stagnáló árbevétel ellenére a vállalat eredményessége javult, ezért elégedetten értékelte a 2024-es évet.
A stagnálás egyik fő oka a vízszigetelési termékvonal árbevételének jelentős visszaesése volt. Ezt elsősorban a német piac lassulása idézte elő, ahol a gyártók a felhalmozódott készleteket gyakran beszerzési ár alatt értékesítették.
A szigetelési piacot érintő kihívások szintén hozzájárultak a visszaeséshez: az Otthonfelújítási Program bejelentése eleinte kivárásra késztette a vásárlókat, majd a bonyolult pályázati feltételek és adminisztratív akadályok miatt visszavették a keresletet.
„A kedvezőtlen piaci körülményeket a piaci részesedésünk növelésével és a magasabb árrésű termékek értékesítésének erősítésével igyekeztünk ellensúlyozni. Ennek köszönhetően, bár az árbevétel stagnált, az eredményességünk javult” – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.
Az eredményesség másik kulcsa, hogy a vállalat folyamatosan befektet a szakemberképzésbe. Országszerte képzéseket és alkalmazástechnikai bemutatókat szervez, hogy segítse a szakembereket, az innovatív termékek szakszerű alkalmazását, melyek hozzájárulnak az egész piac fejlődéséhez.
Az exportteljesítmény visszaesését az európai építőipar gyengülése, a magas energia- és nyersanyagárak, illetve a fokozódó versenyhelyzet rontották.
Bár az építőipari szereplők többsége visszafogottabb kilátásokkal számol, Markovich Béla szerint 2025 a lehetőségek éve lehet az építőiparban. Úgy véli, hogy a vállalkozások beruházási kedve továbbra sem lankad, miközben több olyan tényező van, ami segíteni fogja az ágazatot. A kormány 21 pontos gazdasági akciótervének több pontja érinti az építőipart, amely várhatóan új lendületet adhat a lakásépítéseknek, felújításoknak és energetikai korszerűsítéseknek. Emellett, a lakossági állampapírokra idén kifizetendő, szakértők szerint mintegy 3000 milliárd forintnyi kamat és tőke egy része is várhatóan az ingatlanpiacon landol, ami tovább élénkítheti a piacot.