2025: a mennyiség helyett a minőségre kellene helyezni a hangsúlyt - még a KÁT-os erőműveknél is

A magyar napelempiac robbanásszerű fejlődése ellenére a vállalati szektor számos kihívással szembesül. A hazai és nemzetközi energiaárak drasztikus ingadozása, a rohamos technológiai és digitalizációs fejlődés, az extrém időjárási körülmények, valamint a szabályozási környezet folyamatos változásai egyaránt hatással vannak a szektor versenyképességére. Vajon a hazai iparág képes megoldást találni ezekre a problémákra, és miként járulhatnak hozzá a hibrid megoldások a fenntartható energiaellátás megvalósításához? A Green Cloud szakértői ezekre a kérdésekre keresik a választ és 4 kulcstényezőt azonosítottak, amelyek alapjaiban határozzák meg, hogy miként alakul a hazai iparág jövője. A KÁT-Kánaán végét jelző pénteki bejelentés például mindenképpen üdvözlendő.

2025: a mennyiség helyett a minőségre kellene helyezni a hangsúlyt - még a KÁT-os erőműveknél is

A magyar energia szektor az EU-n belül is a napelemes csúcstartók között van, évek óta  tartva pozícióját. Ezzel együtt a Green Cloud szakértői úgy látják, hogy mindennapokban a  vállalatok komoly kockázatokkal számolhatnak. A cég szerint a piacon beszerezhető  energia ára üzleti kockázattá vált, hiszen annak esetenként extrém változása jelentősen  felboríthatja a vállalatok gazdálkodását, rosszabb esetben beruházások elhalasztásához  vagy tevékenységek reorganizációjához, elbocsátásokhoz vezethet. A volatilissá vált  energiapiac mellett az egyre több üzleti szereplőt érintő ESG-megfelelés ugyancsak  kihívásokat jelent.

Pozitív 2024-es magyar energia mérleg:

- már 4 gigawatt körül jár az ipari naperőművek összkapacitása, tehát az EU-s célszámok biztonsággal  elérhetőek 2030-ig.

- az EU-s vállalások másik oldalán is jól teljesít az ország: Magyarország ÜHG-kibocsátása a 2024-es adatok  szerint 30 év alatt 43%-kal csökkent, ezzel túlteljesítve a 2030-ra vállalt értéket, ezért a Nemzeti Energia- és  Klímaterv felülvizsgálata során 50%-ra emelte Magyarország a kibocsátás-csökkentési célszámot.

A hazai vállalatok megújuló energiával, azon belül is napenergiával történő ellátása az egyik  leghatékonyabb formája a versenyképesség biztosításának, ugyanis hozzájárul a karbon kibocsátás csökkentéséhez, és a magas energiaárak ellen is alternatívát jelent. A  megvalósítás azonban már többféle lehet, a működés kerete számos módon alakítható. A  Green Cloud szakértői a következő kulcstényezőket azonosították, amely hozzájárulnak egy  támogató és költséghatékony energiaellátást lehetővé tevő környezet kialakítására:

1. Hatékony erőművek

Az ugrásszerű hazai napelem-kapacitás növekedés mögött sajnos csak közepes  vagy gyenge minőségű erőműfejlesztések állnak; a legtöbb KÁT-os naperőmű ilyen  konstrukcióban épült. Több esetben csak letették a napelemet, oda, ahol sütött a  nap, azaz a fejlesztők nem voltak ösztönözve sok dimenziós megtérülési mutatók  elérésével. Pedig látványos a különbség: egy innovatív, legmodernebb  technológiával épített 50 MW-os naperőmű akár évi 100 GWh termelést is elérhet,  szemben egy “hagyományos” naperőművel, ami évente legfeljebb 70 GWh  termelésre képes. A többlettermelés mellett fontos értéke a modern erőműveknek,  hogy órákkal ki tudja tolni a termelést egy napon belül ezzel is segítve az energiapiac  egyensúlyát és az ügyfél magasabb szintű kiszolgálását.

Ezen a most bejelentett rendelkezés sem segít, miszerint 5 évre felfüggesztik a KÁT  inflációkövető árazását.

Összességében ezért elmondható, hogy most, amikor a le- és felszabályozási  feladatok, a skálázható ellátási igények, a klíma kockázatok a mindennapok részévé  vált, a gyenge minőségű erőművek versenyhátrányt okoznak a teljes szektornak.

2. Digitalizáció, smart megoldások, adatvezérelt energiatermelés

A hazai erőművek sok esetben elavult számítógépes- és szoftveres infrastruktúrával  működnek, ami nemcsak gátja a hatékony működésnek, de egy sor problémát  felvet. Ma már a legmodernebb napelemparkok esetében mesterséges intelligencia  (AI) alapú rendszerek végzik a folyamatos adatelemzést és az energiaellátás  prognózisait, így segítve a hatékonyabb termelést és a maximális  energiahasznosítást. A digitalizáció és a smart megoldások együttesen lehetővé  teszik a rugalmas, fenntartható energiaellátást, ami mellett különösen fontos a  megfelelő kibervédelmi intézkedések alkalmazása.

3. Klímakockázatok → modern, újgenerációs naperőművek

Az extrém időjárási körülmények is egyre inkább a mindennapok részévé válnak. Az  egyik percről a másikra megváltozó időjárás, a hirtelen kialakult viharok komoly  károkat tudnak okozni az erőművekben, ahogy erre volt példa nemrég az USA-ban,  illetve a szomszédos Horvátországban1is. Szélviharok esetén a napelemeket  többféle dinamikus hatás éri (ábra2 a mellékletben, ahol balról jobbra: első torziós,  második torziós, emelkedés, kígyózó mozgás), amelyek nem megfelelő tervezés  esetén romba döntik az egész erőművet. Nyugodtan kijelenthető: a KÁT-os  naperőművek az egyre gyakrabban előforduló extrém időjárási viszonyok miatt  egyáltalán nincsenek biztonságban.  

Ma Magyarországon csak egy olyan naperőmű van, amely képes a vihar elleni  “önvédelemre”. Az extrém időjárási helyzetek veszélyeztetik az ellátásbiztonságot,  ezért célszerű az újonnan építendő napelemparkokat e szempont szerint is  engedélyeztetni, illetőleg szükséges a meglévő naperőművek ilyen célú fejlesztése  is.

4. Hibrid megoldások

Üdvözlendő, hogy 2024-ben feloldották a szélerőmű építési tilalmat, amely  egyszersmind megnyitotta az utat a hibrid megoldások felé. Nemzetközi  tapasztalatok3is megerősítik azt a koncepciót, miszerint a szél- és a napenergia  együtt hatékony megoldását nyújthatja a fenntartható, megújuló energiaellátásnak,  mert jellemzően, amikor nem süt a nap, akkor fúj a szél, ezáltal egymást váltva  tudnak energiát adni. A változó igényekre optimalizált hibrid megoldások másik  összetevője a rohamosan terjedő energiatárolás4. Az akkumulátoros  energiatárolóval is kiegészített konstrukciók verhetetlen megoldást nyújtanak, ami  egyrészt az országos és/vagy helyi hálózatoknak is előnyös, másrészt lehetővé teszi  a szigetüzemű működést is.

A Green Cloud szakértői úgy látják, hogy a fentiek mellett a teljes szakma által  szorgalmazott szabályozási környezet enyhítésére is szükség van, amely lehetővé teszi  egyrészt a működés optimalizációját, másrészt a piaci működésre történő átállást. Valós  keresleti-kínálati piacnál pedig felértékelődnek a hozzáadott értéket adó szolgáltatások (pl.  PPA), amelyek révén a hazai vállalati szektor tud értéknövelt módon működni, amely végső  soron hozzájárul hazánk versenyképességéhez.

A pénteki bejelentés a KÁT-os naperőművekre vonatkozóan egy jó irányba tett lépés, mert ezzel bővülhet a PPA szolgáltatás keretében nyújtható hazai napenergia kapacitás, ám az még kérdés, hogy a  helyenként nem piac-konform infrastruktúrát miként lehet piaci szolgáltatásokba  integrálni. Mert adott esetben a fejlesztésre szoruló naperőmű egy szolgáltatónak, és  leginkább egy magyar energiaintenzív vállalatnak egyelőre nem számszerűsíthető  költségeket jelent, szemben egy olyan konstrukcióval, ahol az innovatív napelempark miatt  nincs ilyen jellegű kompromisszum.

Megerősítette Dánia lehetséges legjobb osztályzatát az S&P, diplomáciai megoldást valószínűsít Grönland ügyében

Megerősítette változatlan stabil kilátással Dánia hosszú és rövid lejáratú hazai és külső szuverén kötelezettségeinek lehetséges legjobb, "AAA/A-1 plusz" szintű besorolásait az S&P Global Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti.
2026. 02. 07. 14:00
Megosztás:

Megismétlik a boszniai szerb elnökválasztást néhány helyen

A szavazóhelyek 6 százalékában megismétlik vasárnap a boszniai szerb elnökválasztást a felvetődött szabálytalanságok miatt.
2026. 02. 07. 13:00
Megosztás:

Ennyivel olcsóbb a magyar üzemanyagok ára, mint a szomszédos országok árai

A szomszédos országok átlagához képest januárban is kedvezőbb üzemanyagárakkal találkozhattak a magyar családok a hazai töltőállomásokon.
2026. 02. 07. 11:00
Megosztás:

Meghaladták a jogdíjak a pandémia előtti mértéket, egyre több a fiatal szerző

2025-ben 15,2 milliárd forint jogdíjat fizetett ki a dalok, zeneművek szerzőinek az Artisjus, ami így reálértékben végre meghaladta a pandémia előtti szintet. Ennek az összegnek minden korábbinál nagyobb része járt a magyar szerzőknek összesen 22 945 főnek. Tovább nőtt a regisztráló új szerzők száma, és immár több mint az ötödük 20 év alatti.
2026. 02. 07. 10:00
Megosztás:

Milliárdok áramlanak a kriptoszektorba – a piaci visszaesés ellenére is dübörög a befektetési kedv

Hiába a több mint 2 billió dolláros piaci zuhanás, a kockázatitőke-befektetők továbbra is bíznak a kriptó jövőjében. Február első hetében 258 millió dollárt vontak be kriptovállalatok, és a fókusz egyre inkább az érettebb, intézményi partnerekkel rendelkező projektekre helyeződik.
2026. 02. 07. 09:00
Megosztás:

A külföldre induló síelők naponta átlagosan 930 forintért kötöttek síbiztosítást az idei szezon első felében

Az idei síszezon első felében a külföldre induló síelők naponta átlagosan 930 forintért kötöttek síbiztosítást, ez az összeg 10 százalékkal magasabb a tavalyi hasonló értéknél - közölte saját adatai alapján az Insura.hu pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 07. 08:00
Megosztás:

Belgrád hétszer sűrűbben lakott a szerb országos átlagnál

Belgrád népsűrűsége mintegy hétszerese az országos átlagnak, miközben Szerbia déli és keleti térségei folyamatosan veszítenek lakosságukból a belső gazdasági migráció következtében - derül ki demográfiai adatokból és szakértői elemzésekből.
2026. 02. 07. 07:00
Megosztás:

Szerbia hamarosan humanoid robotokat fog gyártani

Szerbia akár öt hónapon belül megkezdheti az első humanoid, és más típusú robotok gyártását, amennyiben sikerül biztosítani a szükséges mennyiségű villamosenergiát - jelentette ki pénteken Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök.
2026. 02. 07. 06:00
Megosztás:

2026-ben folytatódik a kiélezett verseny - hogyan látták az elmúlt évet és az idei év elejét a hazai építőanyag-kereskedők?

Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület megkérdezett tagjai szerint immár negyedik éve nagyon kiélezett verseny jellemzi a hazai építőanyag-kereskedelmet, amely a beszerzési társulások részbeni átalakulását és újra szerveződését hozta magával. Tavaly az alapvetően stagnáló – de területileg és szegmensenként időben változó - piaci körülmények mellett fokozottan árérzékeny vevői attitűd érvényesült.
2026. 02. 07. 04:00
Megosztás:

Innováció nyomás alatt: hogyan marad versenyképes a bankszektor 2026-ban?

A bankolás egyszerre kell, hogy stabil, szabályozott és élményszerű legyen egy olyan környezetben, ahol a neobankok, fintech szereplők és a mesterséges intelligencia új elvárásokat teremtenek. Miközben az ügyfelek 0–24-ben, mobilon intéznék pénzügyeiket, a nagy nyelvi modellek és az AI-alapú megoldások új versenyhelyzetet nyitnak a pénzügyi döntések terében. Ma már nem az a tét, hogy megjelenik-e a mesterséges intelligencia a bankolásban, hanem az, hogy a pénzintézetek képesek-e megőrizni központi szerepüket a digitális pénzügyi élményben – a K&H ezen a területen élen jár, saját AI-alapú megoldásaival és ügyfélközpontú digitális fejlesztéseivel.
2026. 02. 07. 03:00
Megosztás:

Özvegyi nyugdíj 2026 – Kinek jár, mennyi, mikor és meddig? VIDEÓ

Az özvegyi nyugdíj sokak számára nehezen átlátható juttatás, pedig egy élethelyzetben döntő fontosságú anyagi biztonságot jelenthet.
2026. 02. 07. 02:00
Megosztás:

Eladtad az autódat? Vigyázz, nehogy veled fizettessék meg a súlyadót!

Eladott gépjármű és gépjárműadó: mikortól szűnik meg az adófizetési kötelezettség?
2026. 02. 07. 01:01
Megosztás:

Sokkoló igazság a kutyák életkoráról: lehet, hogy a kutyád már „nyugdíjas”, csak nem tudsz róla?

A legtöbb gazdi úgy gondolja, hogy pontosan tudja, hány éves a kutyája. De biztos benne, hogy azt is tudja, ez mit jelent emberi léptékben? Könnyen lehet, hogy egy vidám, játszós eb valójában már a „középkor” végén jár – vagy épp ellenkezőleg: még messze nem számít idősnek, hiába tűnik annak első pillantásra.
2026. 02. 07. 00:01
Megosztás:

Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói

Jelentős emelkedéssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói, a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe történelme során most először lépte át az 50 ezer pontot.
2026. 02. 06. 23:00
Megosztás:

Zárul a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” program második üteme

A Demján Sándor Program keretében megvalósuló „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” program második üteme a rendelkezésre álló források kimerülése miatt 2026. február 6-án 18 órakor lezárul.
2026. 02. 06. 22:00
Megosztás:

150 darab legalább milliós nyereményt kínál az új, Varázsvilág sorsjegycsalád

A farsangi időszakra időzítve jelenik meg az év első háromtagú sorsjegycsaládja: a Varázskamra, Varázsrengeteg és Varázsvilág. A sorsjegyek mágikus külsővel, egyszerű, ám dinamikus játékmenetekkel és több tízmilliós főnyereményekkel várják a játékosokat.
2026. 02. 06. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntekre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 02. 06. 20:00
Megosztás:

A Strategy 2,4 milliárd dolláros veszteséget jelentett, miután a Bitcoin árfolyama 60 000 dollár alá esett

Megbillent a Bitcoin-vállalati narratíva: a korábban zászlóshajónak számító Strategy és a BitMine is tízmilliárdos veszteségeket könyvel el. Az intézményi kriptobefektetések nyereségígérete úgy tűnik, pillanatok alatt elolvadt.
2026. 02. 06. 19:00
Megosztás:

A szólás- és sajtószabadsággal foglalkozó podcastsorozatot indít az NMHH

A médiarendszer kétosztatúságának gyökerei a rendszerváltozásig nyúlnak vissza, és a közéletben ma már mindenki a saját közönségéhez beszél - ez is elhangzott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új podcastsorozatában, amely a szólás- és sajtószabadság átfogó, sokoldalú megközelítését mutatja be közérthető formában. Az első adásban Koltay András, az NMHH és a médiatanács elnöke Lampé Ágnes újságíróval és Exterde Tibor műsorvezetővel vitatja meg a szólásszabadság örök és éppen aktuális kérdéseit - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 06. 18:30
Megosztás:

Naponta ezer kátyút javítanak a fővárosban

Naponta ezer kátyút javítanak meg, és még tovább emelik a kátyúzási kapacitást; hétvégén és éjszaka is dolgoznak a szakemberek, mivel az időjárás végre lehetővé teszi a tartós megoldást jelentő technológiát - közölte a főpolgármester pénteken a Facebook-oldalán.
2026. 02. 06. 17:30
Megosztás: