21 százalékkal nőtt a római nemzetközi repülőtér forgalma

A Leonardo Da Vinci nevét viselő, de Fiumicinóként ismert légikikötő az utóbbi hetekben újabb rekordot döntött, mivel egyszerre mintegy százharminc, kiemelt szintű külföldi delegációt fogadott Ferenc pápa temetése és az új egyházfő megválasztása napjaiban.
"Rendkívüli operatív próbatételen vagyunk túl, amelyet az olasz hatóságokkal együttműködésben teljesítettünk"
- fogalmazott Marco Troncone. Ikonikus pillanatnak nevezte az Air Force One amerikai elnöki gép leszállását repülőterükön, hozzáfűzve, hogy a római repülőtér a pápák kiindulási és érkezési pontja is, valahányszor külföldi apostoli útra indulnak.
A Római Repülőtereket (ADR) 2020 óta vezető Marco Troncone elmondta, hogy a tavalyi évet 49,2 milliós utasforgalommal zárták, ami huszonegy százalékkal volt magasabb 2023-hoz képest. A Leonardo Da Vinci - Fiumicino repülőtér forgalma nőtt a legerőtejesebben az európai versenytársak között.
Az idei első négy hónapban további nyolc százalékos emelkedést mértek, így tervek szerint 2025 végére ötvenhárom millió utassal számolnak. A vezérigazgató elmondta, hogy 2019 óta tízmillióval emelkedett az érkezők és indulók száma, hosszabb távon pedig 60 millió fölötti utasforgalmat akarnak elérni.
A fejlődést egyebek között annak tulajdonítja, hogy 3,5 milliárd eurót fordítottak az utóbbi tizenkét évben a légikikötő fejlesztésére. Jelezte, hogy az idén további négyszáz milliót költenek infrastrukturális beruházásra, majd a következő években további ötmilliárd eurót egy új terminál kiépítésére.
Marco Troncone kifejtette, hogy a repülőtér ma már nem csupán a kapu szerepét tölti be, egyre inkább élményt igyekszik kínálni a nemzetközi közönségnek.
Ezért fordítanak figyelmet a repülőtéri üzletek kínálatára, a bor- és gasztrokultúra, a minőségi olasz termékek megismertetésére, és ugyanezt szolgálja, hogy a fiumicinói repülőtéren számos ókori és kortárs művészeti alkotást állítanak ki.
Az ADR légiközlekedésért felelős menedzsere, Ivan Bassato arról számolt be, hogy a Leonardo Da Vinci az ország legnagyobb határvonala: az Olaszországba érkezők több mint fele a repülőtéren lép be. Kétszázharminc célállomást szolgálnak ki. Az utasforgalmat tekintve a Leonardo Da Vinci a hetedik Európában.
Ivan Bassato jelentős partnernek nevezte a Wizzair diszkont légitársaságot. Kiemelte, hogy a magyar hátterű társaság tavaly hatmillió utassal járult hozzá a római repülőtér forgalmához. A Wizzair jelentős befektetéseket vitt véghez Fiumicinóban, 2024-ben például utaskísérő képzőközpontot nyitott meg - tette hozzá.
A repülőtéren több mint 40 ezren dolgoznak, és a beszállítókat, külső vállalatokat is számolva, a Leonardo Da Vinci az olasz GDP közel 1,5 százalékát állítja elő.
Az újdonságok között említette a nyáron induló a Róma-Minneapolis járatot, a repülőtéri kutyapanziót és a "liquid pass" szolgáltatást azok számára, akik kézipoggyászaikban az előírtnál nagyobb mennyiségben akarnak borral vagy olajjal teli üvegeket szállítani.
Beszámolt arról is, hogy a repülőtér már a nyolcadik egymást követő évben ötcsillagos minősítést kapott, és bekerült a világ tíz legjobb szolgáltatást kínáló repülőtere közé. Pályáznak a zöld repülőtér címre, ezért 2030-ra el akarják érni nulla nettó károsanyag-kibocsátási szintet, és az utóbbi egy év során több mint hatvan százalékkal növelték a repülőtéri szennyvíz újrahasznosításának mértékét.