26 éve nem ugrott meg ennyire a termelői árak az euróövezetben
Júliusban az ipari termelői árak 2,3 százalékkal, 1995 januárja óta a legnagyobb mértékben emelkedtek az euróövezetben és 2,2 százalékkal az Európai Unióban az előző havihoz képest a júniusi 1,4 százalékos és 1,5 százalékos havi emelkedés után.
Éves bázison az euróövezetben 12,1 százalékkal, az EU-ban 12,2 százalékkal emelkedtek a termelői árak júliusban. Júniusban az euróövezetben 10,2 százalékos, az EU-ban 10,4 százalékos volt a termelői árak éves emelkedésének a mértéke.
A piac a ténylegesnél kisebb mértékű áremelkedést várt az euróövezetben júliusban, havi bázison 1,1 százalékost, éves bázison 11,0 százalékost.
A legnagyobb mértékben az energiaárak emelkedése járult hozzá a termelői árak emelkedéséhez. Az euróövezetben 5,7 százalékkal, az EU-ban pedig 5,3 százalékkal emelkedtek havi bázison. Az előző évivel összevetve az euróövezetben júliusban 28,9 százalékkal, az EU-ban 28,3 százalékkal álltak magasabban a termelői árak.
Energiaárak nélkül az euróövezetben 1,0 százalék volt a havi és 6,7 százalékos az éves áremelkedés. Az Európai Unióban energiaárak nélkül 1,1 százalékkal emelkedtek a termelői árak júliusban az előző havihoz képest és 6,9 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest.
Havi bázison minden uniós tagállamban emelkedtek a termelői árak júliusban, Málta kivételével, ahol nem változtak. A legnagyobb havi áremelkedés Írországban volt, ahol 20,6 százalékkal emelkedtek a termelői árak, Észtországban 6,4 százalékkal, Belgiumban 4,2 százalékkal. Éves bázison is ugyanez a három ország vezette a listát: Írországban 67,7 százalékos, Észtországban 23,5 százalékos, Belgiumban 23,0 százalékos volt a termelői árak emelkedése.