30 év, 30 fontos ügy: az IBS 30 civil szervezettel kezdi meg az együttműködést októberben
“Felsőoktatási intézményünk angolszász oktatási elvek szerint működik, melynek fontos része, hogy a diákok ne csak a piacot, de a társadalmi környezetet is reálisan érzékeljék. Amellett, hogy diákjaink napi kapcsolatba kerülnek az üzleti élet legsikeresebb szereplőivel, fontos számunkra, hogy nonprofit szervezetekkel szorosan együttműködve a társadalmi és a környezeti problémákra érzékeny üzletembereket neveljünk. Nem hiszek a GDP növekedés mindenhatóságában. Hiszem, hogy a minőségi oktatás és a méltányosságra nevelés növeli a társadalmi esélyegyenlőséget. A legfontosabb cél a társadalom minden szereplője boldogságának a növelése. Ezt kell megtanítani a nevelés, oktatás minden szintjén.
Nagy öröm számomra, hogy a programban résztvevő rangos magyar civil szervezetek vezetői közül többen az IBS-ben végeztek.” - mondta el dr. Tamás István, az IBS alapító rektora a 30 Years, 30 Good Deeds elnevezésű programról.
Október 5-én a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány munkatársai tartanak előadást az IBS diákjainak, ahol arról lesz szó, hogy miért kellene az üzleti döntések során figyelembe venni azon gyerekek és fiatalok véleményét, akikre általában fogyasztóként vagy vásárlást kiváltó eszközként tekintenek a vállalatok. Az előadás során egy esettanulmány segítségével mutatják be a gyermekek üzleti életben való érdemi részvételének előnyeit és az ezzel kapcsolatos kihívásokat.
Október 11. és 17. között az átmeneti otthont és éjjeli menedékhelyet működtető RÉS Szociális és Kulturális Alapítvány számára gyűjtenek tisztálkodószereket, higiénés termékeket, vitaminokat az IBS hallgatói.
Október 25. és 31. között a kórházban fekvő beteg gyerekeket segítő Amigos a Gyerekekért Alapítványnak rendeznek pénzgyűjtést az IBS-ben. Az egyetemisták által működtetett nonprofit szervezet célja, hogy a súlyosan beteg gyerekeket motiválják a gyógyulásban, többek között a nyelvtanuláson keresztül.
Egy héttel később az Aquincum-Mocsáros Egyesülettel közösen látogatnak el a diákok az egyetem közelében lévő Mocsárosdűlőre, a budai oldal utolsó megmaradt vizes élőhelyére, ahol a tanösvény megtekintése mellett a helyi érdekérvényesítésről beszélgethetnek, a gyakorta emlegetett „gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” elv megvalósításáról.
November első hetében a környezetileg és társadalmilag egyaránt etikus életmódot népszerűsítő Tudatos Vásárlók Egyesülete ismerteti meg a diákokat az EU-ökocímkével, a hiteles, zöld minősítéssel, illetve a világ legszélesebb körben ismert etikus minősítő védjegyével, a FairTrade-del, valamint a méltányos termelés és kereskedelem előnyeivel és nehézségeivel.
A november 20-i Gyermeki Jogok Világnapjához kapcsolódva a világ legnagyobb és leghosszabb ideje működő gyermekjogi szervezete, az UNICEF munkájával ismerkedhetnek meg a diákok, akik arról is tájékozódhatnak, hogy miként tudják adományaikkal támogatni a szervezetet.
A tolerancia nemzetközi napjához (november 16.), illetve a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjához (november 25.) kapcsolódva a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) és a Patent Nőjogi Egyesület látogat el az IBS-re. Utóbbi egy jogérvényesítési workshopot tart a diákoknak, ahol szó lesz arról, hogy a bántalmazó kapcsolatban élő nőket milyen jogok illetik meg, míg a NANE Egyesület előadásán azt járják körbe, hogy a hozzátartozók és barátok miként tudnak segíteni a párkapcsolati erőszak áldozatain.
December elején a mélyszegénységben élőknek adományt gyűjtő MikulásGyárat keresik fel a hallgatók, ahol kiveszik a részüket az ajándékok csomagolásából. Az önkéntesek nemzetközi napjának (december 5.) apropóján az életveszélyesen beteg gyerekek egy-egy különleges kívánságát teljesítő Csodalámpa Alapítvány tart bűvész workshopot az IBS diákjainak, akik a bűvészdobozok megvásárlásával támogathatják a szervezet munkáját.
December közepén a menekültek sikeres beilleszkedését segítő Menedék Egyesületet fogadja az IBS. A projekthét részeként a diákoknak a menekültek nyilvánosságban való megjelenítésével kapcsolatban kell megoldást találniuk egy felvetett problémára, amit az emigránsok nemzetközi napján, december 18-án mutatnak majd be.
A Braille-írás január 4-i világnapjához kapcsolódva a Láthatatlan kiállítás létrehozói látogatnak el az IBS-re. Előadásukban arról lesz szó, hogy a termékfejlesztésekkor miként kell figyelembe venni a nem látók és látássérültek speciális igényeit.
Tabu feszegető és informatív előadásként a gazdaság egy nem oktatott, de mégis létező szegmenséről hallhatnak a diákok egy szakértőtől: a Sex Educatio közhasznú alapítvány szervezésében Sebhelyi Viktória szociológus tart előadást január közepén a prostitúció gazdasági és társadalmi jelenségéről. Ezt követően a W.H.I.F.F. diákprojekt mutatkozik be, ami a divatipar és a fenntarthatóság kapcsolatát vizsgálja.
Január végén a tudatos pályaorientációt elősegítő Konnekt Egyesület szervezésében egy online előadáson mutatják be a diákok a továbbtanulási lehetőséget kereső gimnazistáknak az IBS szakjait. Február elején a szövetkezeti alapon működtetett Gólya Közösségi Házat keresik fel a hallgatók, ahol a tagok mesélnek arról, milyen lehetőségei vannak a 21. században ennek az üzleti formának.
A Nők a Tudományban Egyesület február második hetében kerekasztal-beszélgetésre várja a diákokat, ahol szó lesz arról, mit tesznek azért hogy tudomány és a technológia területén mindkét nem tudását egyformán elismerjék.
Február közepén a hajléktalanságot megtapasztalt és lakásszegénységben élő aktivistákból és segítőikből álló Város mindenkié csoport élő könyvtárat fog berendezi az IBS épületében, ahol a szervezet aktivistáival beszélgethetnek a diákok a hajléktalanság problémájáról.
Az állami gondoskodásban élő gyermekeket támogató Világszép Alapítvány szervezésében Zalka Csenge Virág mesemondó, a Ribizli a világvégén és A varjúherceg könyvek szerzője február végén látogat el az IBS-be, ahol angol nyelven tart előadást a mesékről és azok gyógyító hatásáról.
A zéró diszkrimináció napjához (március 1.) kapcsolódva március első hetében az Egyesült Nemzetek Szervezete menekültügyi intézménye egy tinédzserként Magyarországra költözött menekült lány életéről szóló filmet vetít a diákoknak, akik később az alkotókkal vitathatják meg a látottakat.
Nőnap alkalmából a nők és férfiak egyenlő esélyeiért dolgozó Egyenlítő Alapítvány tart prezentációt az IBS hallgatói körében végzett felmérésről, melyben arra keresik a választ, hogy milyen munkakörnyezetben szeretnének ezek a fiatalok dolgozni, milyen elvárások alapján keresnek állást, illetve mit gondolnak a nők és a férfiak fizetése közötti különbségéről.
Március végén az Age of Hope gyermekvédelmi alapítvány táborhelyének felújításában segítenek az IBS hallgatói. A Down-szindróma március 21-i világnapjához kapcsolódva a Down Alapítvány kézműves délutánra várja a diákokat, míg az autizmus világnapja (április 2.) alkalmából az Autizmus Alapítványnak szerveznek gyűjtést.
Április első hetében sportnagykövetként gyűjtenek adományt az IBS diákjai az Utcáról Lakásba Egyesületnek, majd a Maradjanak a FÁK a Rómain civil csoport szervezésében a Római-part környékét ismerhetik meg közelebbről a hallgatók.
A Menhely Alapítvánnyal együttműködve április közepén hajléktalanok által vezetett sétára várják a diákokat, ahol egy számukra teljesen új perspektívából ismerhetik meg a fővárost. Ezt követően a rászoruló családokat és hajléktalan embereket segítő Menedékház Alapítvány szervez közös kirándulást az IBS hallgatóival.
Május második hetében a tudatos életmódot hirdető Humusz Szövetség a diákok szemetét vizsgálja meg a legapróbb részletekig, majd segítséget nyújt abban, hogy miként lehetne még környezettudatosabbá válniuk. Végül az SOS Gyermekfalvak Alapítvány tart workshopot a diákoknak, de a tervek szerint egy koncerttel is támogatják majd a szervezet munkáját.