3,5 %-os, magabiztos GDP növekedés várható az idei évben Magyarországon

Az ipar helyreálló és új kapacitásokból eredő növekedése, valamint a szolgáltatásokhoz, kereskedelemhez és fogyasztáshoz kapcsolódó iparágak helyreállása 3,5 százalékos stabil gazdasági bővülést vetítenek előre az idei évre. Az egyszámjegyű inflációs szint elérése után a közeljövő fő kérdése a 4 százalékos jegybanki célsáv teljesítésének üteme lesz, melyre az MBH Bank elemzői szerint a harmadik negyedévben kerülhet sor.

3,5 %-os, magabiztos GDP növekedés várható az idei évben Magyarországon

Az elemzők szerint a tavalyi év második felében meginduló dinamikus dezinfláció, a javuló külső egyensúly, illetve Magyarország továbbra is kedvező kockázati besorolása teret enged a jegybank alapkamat-csökkentési törekvéseinek, melynek hatására az idei harmadik negyedév elejére 6 százalékra csökkenhet az irányadó kamatszint. 

A gazdaság teljes foglalkoztatotti létszáma az év végén közel 4,8 millió fő volt, így a hazai munkaerőpiac továbbra is a teljes foglalkoztatottság közelében áll. Az elemzők szerint a kamatcsökkentések és a vonzó kamatfelár mérséklődésének hatását ellensúlyozza a külső egyensúly és a folyó fizetési mérleg markáns javulása, így 2024 végére a forint euróval szembeni árfolyama a 372,50-es szint körül alakulhat. 

GDP növekedés: 2024-ben 3,5 százalék lehet a növekedés mértéke

Az MBH Bank elemzői szerint 2023 harmadik negyedévében az előző negyedévhez képest 0,9 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye, így ezzel az eredménnyel a hazai gazdaság – a négy negyedéve tartó visszaesés után – korrigálta a technikai recessziós trendet. Az elemzők ezzel együtt az éves GDP 0,5 százalékos visszaesésére számítanak 2023-ban. A korábban vártnál gyengébb növekedésben szerepet játszott az állami és uniós finanszírozású beruházások csökkenése, a nem támogatott hitelek magas kamatainak hűtő hatása – ami különösen negatívan érinti az építőipart –, továbbá az európai és a német konjunktúra gyengesége.

Az elemzők prognózisa szerint ugyanakkor a gazdaság növekedésének mértéke 2024-ben már 3,5 százalék lehet. A bővülést többek között serkenti a magasabb reálbéreknek köszönhetően elérhetővé váló, korábban elhalasztott fogyasztás pótlása, az ipar és a szolgáltatások várható bővülése, illetve az uniós források harmadát jelentő, 10,2 milliárd eurónyi feloldott és fokozatosan beérkező EU-s források növekedésösztönző hatása.

„A beruházások fellendülése leginkább 2025-ben válthat ki erőteljes hatást, mivel ebben az időszakban a tervek szerint számos jelentős feldolgozóipari fejlesztést helyeznek üzembe, köztük a BMW, valamint a CATL első gyára is megkezdi a termelést – és esetlegesen a BYD próbaüzeme is megindulhat –, ami részben megalapozza a 2025-ös 4 százalékos, előző évhez képest kismértékben gyorsuló növekedési várakozást” – emelte ki Horváth András, az MBH Bank vezető elemzője.

Nem várt mélypontra csökkent az infláció decemberben

A várakozásoknál kedvezőbb szintre, 5,5 százalékra csökkent, s ezzel két és fél éves mélypontra mérséklődött az infláció decemberben, így a 2023-as éves átlagos infláció 17,6 százalékon alakult. A dezinflációs folyamatot továbbra is érdemben segítik a bázishatások; kikerült az összevetésből a háztartási energiaárak egy évvel ezelőtti meredek emelkedése, valamint az élelmiszerárakban az egy évvel korábban még jelenlévő kiugró áremelkedés is az 5 százalékos drágulási ütem alá lassult.

Az MBH Bank elemzői az idei év első hónapjaiban a bázishatások, a visszafogottabb kereslet, az élelmiszereknél megjelenő egyre szélesebb körű árkorrekciók, illetve a versenyt erősítő lépések, továbbá a tartós cikkeknél tapasztalható kifulladó áremelkedés miatt az infláció további mérséklődésére számítanak. A bázishatásokban szerepet játszik, hogy a nemzetközi nyersanyag- és energiaárak többségében már a 2021-es szintekre estek vissza az utóbbi hónapokban.

Az alkohol- és dohánytermékek áremelkedése, valamint a szolgáltatók jelentős részénél továbbra is megfigyelhető áremelkedés ugyan mérsékli az infláció csökkenésének ütemét, összességében azonban 4,1 százalék lehet az idei éves inflációs ráta – az üzemanyagok év eleji jövedéki adóemelése ellenére is –, ami 0,2 százalékponttal magasabb az elemzők előző prognózisánál. A szakemberek várakozása szerint a harmadik negyedévben kerülhet a 4 százalékos jegybanki célsáv alá először az inflációs mutató, azonban a piaci szereplők az év első két hónapjában hozott átárazási döntéseinek mértéke hordozhat kockázatot.

A teljes foglalkoztatottság közelében áll a hazai munkaerőpiac

A legutolsó adatok szerint a tavaly szeptember-novemberi időszakban továbbra is csúcson állt a foglalkoztatottság, a hazai elsődleges munkaerőpiacon 34 ezer új munkahely jött létre az előző év azonos időszakához képest. A közfoglalkoztatottak száma 6 ezer fővel csökkent, a külföldre ingázók pedig 13 ezerrel voltak többen, így a legutolsó háromhavi átlag alapján a gazdaság teljes foglalkoztatotti létszáma közel 4,8 millió fő volt. Kismértékben a munkanélküliek száma is emelkedett az inaktivitásból a munkaerőpiacra visszatérők számának növekedése miatt, és ígyaz aktivitás is új csúcsra kerül, immár csak kismértékben elmaradva az 5 millió főtől. A legutolsó elérhető adatok szerint az októberi átlagbér emelkedés eközben 14,0 százalék volt a hazai munkaerőpiacon, ami továbbra is az inflációs környezetre való reagálást és a feszes munkaerőpiacot jelzi, és egyben 3,7 százalékos reálbérnövekedést eredményezett a hónapban. 

Horváth András, az MBH Bank vezető elemzője hozzátette: „A következő negyedévekben a munkanélküliség továbbra is a 4 százalékos szint körül ingadozhat, a tavalyi éves átlagos ráta pedig 4,0 százalék lehetett. Ezek alapján azt láthatjuk, hogy a korábbi mérsékelt recessziós és magas kamatkörnyezet mellett is a teljes foglalkoztatottság közelében áll a hazai piac.” A jelenség egyik oka, hogy a két évvel ezelőtti helyreállási problémákból kiindulva a jelenlegi alacsonyabb keresleti szint mellett is igyekeznek megtartani a bevált munkaerőt a piaci szereplők. Ezzel párhuzamosan a béremelkedés mértéke 14,6 százalék lehetett a tavalyi évben, míg idén 10 százalék körül alakulhat az éves bérnövekedési ütem, melyet támogatnak a decembertől 15 százalékkal és 10 százalékkal emelkedő bérminimumok.

Az eddigi ütemben folytatódhat az alapkamat csökkentése

2023 szeptemberben az egynapos betéti gyorstender kamatának 100 bázispontos csökkentésével 13 százalékon összezárt az egynapos betéti kamat az alapkamattal, majd a három 75 bázispont kamatcsökkentést követően az irányadó ráta a várakozásoknak megfelelően 10,75 százalékon zárta a tavalyi évet. Balog-Béki Márta, az MBH Bank makrogazdasági elemzője kiemelte: „A kamatcsökkentésnek teret engedett, hogy az infláció a vártnál is meredekebben mérséklődött a tavalyi második félévben, látványosan javult a külső egyensúly, emellett a globális befektetői hangulat is kedvezőbben alakult az év végére, Magyarország kockázati megítélése is kedvező maradt. A fejlett piaci hozamok lefelé korrigáltak, erősödtek a fejlett piaci kamatcsökkentési várakozások 2024-re, bár megítélésünk szerint jelenleg túlzóak a csökkentési ütem meredekségével kapcsolatos prognózisok.”

Mivel a dezinfláció 2024-ben is fennmarad, illetve a hazai gazdaság sérülékenysége is várhatóan tovább mérséklődik a külső pozíción keresztül, így az alapkamat csökkentése a következő hónapokban is a terveknek megfelelően folytatódhat – bár a kamatcsökkentési ciklus az idei első félév vége felé lassabb ütemre válthat. Tekintettel arra, hogy a jegybank a pozitív reálkamat fenntartását szükségesnek tartja, így az MBH Bank elemzői is fenntartják, hogy 2024 harmadik negyedév elejére 6 százalékra csökkenhet az alapkamat, amely az óvatosság elvét szem előtt tartva, az év végéig fennmaradhat.

Pozitív kilátások a forintárfolyam alakulásában

A tavalyi negyedik negyedév elején még a 390-es szintnél is járt a forint az euróval szemben, azonban már októberben a 385-ös szint alá került, párhuzamosan azzal, hogy az irányadó kamatszint csökkentése a várt ütemben folytatódott az év hátralévő részében is. Az EUR/HUF árfolyam az előző év utolsó két hónapjában a 376-384-es, szűkebb sávban stabilizálódott, majd idén január első hetében a 378-as szintre került.

A kamatcsökkentések és a továbbra is vonzó kamatfelár mérséklődésének hatását ellensúlyozza a külső egyensúly és a folyó fizetési mérleg markáns javulása, továbbá az EU-s források érkezésével kapcsolatos hírek is kedvező impulzusokat biztosítanak a forint számára. „A várakozásunk jelenleg 2024 végére a 372,50-es árfolyamszint, mivel a pozitív és a negatív irányú kockázatok megközelítőleg kiegyensúlyozottak, jelenleg kismértékben pozitív többletűek. A 2023-ban látott szélsőséges kilengésekre jelenleg kisebb az esély. Váratlan geopolitikai fejlemények hordozhatnak negatív kockázatot, azonban egy ilyen forgatókönyv esetén a forint nem lenne egyedül ezzel a problémával a világpiacon” – mondta Balog-Béki Márta, az MBH Bank makrogazdasági elemzője.

A fiatalok takarékoskodását a tudatos pénzügyi tervezés támogatja

Lezárult az MBH Bank és a DUE Médiahálózat Nagy Diák Banktudós tesztjének első fordulója, amelyet 15 ezernél is több hallgató vagy felsőfokú tanulmányok küszöbén álló fiatal töltött ki. A teszt célja, hogy játékos módon hívja fel a résztvevők figyelmét a tudatos pénzügyi gondolkodásra és a digitális térben megjelenő veszélyekre. A játék eddigi eredményei azt tükrözik, hogy a fiatalok körében már szinte általános tudásnak számítanak a mobiltelefonos fizetéssel kapcsolatos ismeretek és a biztonságos kártyahasználat, azonban vannak területek, mint például a hitelek és a megtakarítások, ahol még jelentős igény mutatkozik a pénzügyi tudatosságuk fejlesztésére.
2024. 12. 06. 17:00
Megosztás:

Közel 50 milliárd forintos főnyeremény az Eurojackpoton

Elérte a várható legmagasabb nyereményét az Eurojackpot, így nemcsak a 5+2 találatért járó 120 millió euró vonzza a játékosokat, hanem az is, hogy a játék szabályai szerint az 5+1-es találat is rekordnyereményt ígér. Utoljára épp két évvel ezelőtt volt 5+2-es magyar nyertes az európai lottójátékon.
2024. 12. 06. 16:30
Megosztás:

A 30-40 évesek használják ki leginkább, hogy visszakaphatnak 150 ezer forintot

A magyar háztartások évről évre egyre több pénzt költenek a magán-egészségügyben, illetve a gyógyszertárakban. A KSH legutolsó adatai szerint az egészségügyi kiadások közel 30%-át - 1212 milliárd forintot - a magyarok saját forrásaikból fedezték1. Ebbe beleszámítanak az önkéntes egészségpénztáron keresztül fizetett összegek, amelyek tavaly rekordszintet értek el.
2024. 12. 06. 16:00
Megosztás:

A megdrágult növényi olajok enyhén megemelték a FAO élelmiszerár-indexét novemberben

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatója 2023 áprilisa óta nem ért el ekkora mértéket mint most novemberben, amely – a növényi olajok nemzetközi jegyzésének miatt – 0,5%-kal emelkedett októberhez képest.
2024. 12. 06. 15:30
Megosztás:

Kriptojutalmak egyszerűen: Hogyan növelheted a bevételeidet a Fairspin TFS Tokenjével?

Mit szólnál, ha a játék nemcsak szórakozást nyújtana, hanem lehetőséget biztosítana kriptopénz portfóliód növelésére is?
2024. 12. 06. 15:29
Megosztás:

KIM: megérkezett a technikumok toplistája

Megjelent a Mandiner Technikumi Rangsor 2025 TOP 100-as listája, amely a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és az Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján, a tanulók bemeneti és képzési-kimeneti teljesítményének, az intézmények oktatói létszámának és digitális ellátottságának figyelembevételével készült. A szakképzési technikumok teljesítménye évről évre javul, és egyre versenyképesebb jövőt biztosítanak a fiataloknak - állapította meg az MTI-nek pénteken küldött közleményében a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).
2024. 12. 06. 15:00
Megosztás:

Tovább fejleszti pécsi gyárát a Körber

Több mint 11 ezer négyzetméter napelem, csúcstechnológiájú fémmegmunkáló gépek, hatékonyabb és környezetkímélőbb porfestő technológia – a Körber Hungária több mint 3,6 milliárd forintot fordított idén a pécsi gyár fejlesztésére.
2024. 12. 06. 14:30
Megosztás:

Japánban továbbra is nyitott kérdés a decemberi kamatemelés

A japán nominálbérek októberben 2,6 százalékkal emelkedtek éves szinten, ami május óta a leglassabb növekedést jelenti.
2024. 12. 06. 14:00
Megosztás:

Teljesül a kormány elvárása: Továbbra is kedvezőbbek az üzemanyagárak a környező országok átlagánál

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján novemberben Magyarországon a benzin átlagára 4 forinttal, míg a gázolajé 2 forinttal volt kedvezőbb a környező országok átlagáránál.
2024. 12. 06. 13:30
Megosztás:

A MOHU több tízmilliárd forintból újítja meg Magyarországon a kukásautóflottát

Több tízmilliárd forintból újítja meg a MOHU a hazai kukásautóflottát, az első új járművek 2025-től állnak forgalomba az ország különböző pontjain; a beruházás célja, hogy 2027-ig a jelenleg forgalomban lévő, elavult járműveket lecseréljék, az átlagos járműéletkort 10 év alá csökkentsék - közölte a társaság csütörtökön az MTI-vel.
2024. 12. 06. 13:00
Megosztás:

Elemzők mérlegelik: Vajon elég-e 100 dollár ahhoz, hogy 10 000 dollárt keress az Ondo, a VeChain és az FXGuys ($FXG) révén?

A kriptopiac a valós hasznosságot kínáló projektek felé fordul. A kriptovaluták piacán növekvő érdeklődés mutatkozik a valós hasznosságot nyújtó projektek iránt.
2024. 12. 06. 12:30
Megosztás:

Milyen kamaton igényelhető januárban az otthonfelújítási hitel?

A tervek szerint jövőre indul az új otthonfelújítási program és a hozzá kapcsolódó támogatott felújítási hitel. Az igénylést csak 2025. januárjától lehet benyújtani, de azt már most pontosan tudni lehet, hogy milyen kamat mellett érhető el a kedvezményes kölcsön.
2024. 12. 06. 12:00
Megosztás:

Macron marad

A Franciaországban kialakult politikai válságot követően tegnap este beszédet tartott.
2024. 12. 06. 11:30
Megosztás:

Véget ért a Magyar Divat & Design Ügynökség negyedik Gyártó Mentorprogramja

Lezárult a Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) és a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) együttműködésében megvalósuló, negyedik Gyártó Mentorprogram, amelyben idén 11 hazai textil-és ruhaipari, valamint egyéb kreatív feldolgozóipari vállalkozás vett részt.
2024. 12. 06. 11:00
Megosztás:

A hazai ipar teljesítményét a nemzetközi politikai és gazdasági helyzet fékezi

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2024 októberében az előző év azonos időszakához képest 0,2 százalékkal (naptárhatástól megtisztítva 3,1 százalékkal) mérséklődött az ipari termelés volumene.
2024. 12. 06. 10:30
Megosztás:

Vegyesen mozogtak a kötvényhozamok a fejlett piacokon; erősödött a forint az euróval szemben

Tegnap megbukott a francia kormány és bár a sajtó sokat foglalkozott a borús következményekkel, a hír a piacokat nem hatotta meg túlságosan.
2024. 12. 06. 10:00
Megosztás:

Estek a tengerentúli indexek; csökkentek az olajárak

Csütörtökön piros tartományban zártak az amerikai tőzsdék: az egészségügyi, valamint a technológiai részvények vezérelték a csökkenést.
2024. 12. 06. 09:30
Megosztás:

Több mint 1 havi csúcson zártak az európai piacok; tovább emelkedett a BUX

Az európai részvények több mint egyhavi csúcson zártak csütörtökön, a bankpapírok vezetésével, mivel a befektetők arra számítanak, hogy Franciaországban sikerül elfogadni az új költségvetést, miután Michel Barnier miniszterelnök kormánya megbukott.
2024. 12. 06. 09:00
Megosztás:

Nagy Márton: Magyarország kiáll Albánia Európai Uniós integrációja mellett

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tegnapi albániai látogatása során Blendi Gonxhja gazdasági, kulturális és innovációs miniszterrel, Petrit Malaj pénzügyminiszterrel, Anila Denaj földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterrel és Gent Sejko-val az Albán Nemzeti Bank elnökével tárgyalt.
2024. 12. 06. 08:30
Megosztás:

A Raiffeisen Bank is emel: minden lakossági ügyfelére áthárítja a tranzakciós illetékemelést

A Raiffeisen Bank korábban – a magyar piacon egyedüliként – úgy döntött, hogy még idén elindítja az illetékemelést az új ügyfelekre nézve. Most megérkezett a hitelintézet bejelentése arról, hogy a régi ügyfelek sem ússzák meg a jelentős drágulást – értesült a BiztosDöntés.hu.
2024. 12. 06. 08:06
Megosztás: