40 millióért leginkább 30 négyzetméteres garzont kínálnak Budapesten

Budapesten, ha nem is lehetetlen, de nagy türelem kell ahhoz, hogy élhető lakóingatlant találjunk 40 millió forintos árhatárig, aminek az egyik oka, hogy országosan már 1,2 millió forint a lakások átlagos hirdetési négyzetméterára. A vármegyeszékhelyek közül hasonló a helyzet Szegeden, Debrecenben és Győrben, de Miskolcon például ennyi pénz már egy jó minőségű ingatlanra is elegendő lehet – derül ki a zenga.hu ingatlankereső adataiból.

40 millióért leginkább 30 négyzetméteres garzont kínálnak Budapesten

Az elmúlt hónapokban folyamatosan felfelé mentek a lakásárak, annyira, hogy március első két hetében is drágultak a használt lakóingatlanok februárhoz képest. A zenga.hu ingatlankereső portál adatai szerint jelenleg a használt lakások átlagos hirdetési négyzetméterára országosan 1,198 millió forint, ami 3 százalékkal több a februári átlaghoz képest.

Budapesten még többért lehet vásárolni lakóingatlant: március elején, átlagosan 1,46 millió forintos négyzetméterárért kínálták az eladók lakásaikat. Mindez azt jelenti, hogy Budapesten egy átlagos 50 négyzetméteres, 2-3 szobás lakást csak nagyon nehezen lehet 70 millió alatt találni, azt is panelházban.

A KSH 2024. utolsó negyedévi adatai alapján átlagos fizetés mellett még hitelből is nagyon nehezen lehet megvásárolni egy ilyen lakást. Míg néhány évvel ezelőtt 20, majd 30 millió forint számított olcsóbb vételárnak, addig az idei felfokozott ingatlanpiacon a 40 millió ez az ár.

Budapest: 30 négyzetméteres külvárosi lakás

“Nem lehetetlen 40 millió forint alatt élhető használt lakást vagy házat találni, de türelemmel kell keresni az ilyen ingatlanokat. A zenga.hu adatbázisa szerint a február-márciusban meghirdetett budapesti lakások 13,8 százalékát hirdették meg 40 millió alatt, ám a többségükre még sokat kell rákölteni, hogy lakható állapotba kerüljenek” - mondta Lipták Zsuzsa, a zenga.huügyvezetője. 

Mint mondta, a jó állapotú lakások felkutatásába segítséget jelenthet a zenga.hu hirdetésfigyelő alkalmazása, ami azonnal értesítést küld, ha a beállított paramétereknek megfelelő ingatlan kerül a kínálatba. Az olcsóbb ingatlanoknál a gyorsaság is számít, a hirdetésfigyelő ebben is segítséget nyújthat.

A fővárosban 40 millió forint alatt leginkább felújítandó, 40 négyzetméteres alapterületű társasházi lakásokat hirdetnek, de panelházakban nagyobb, 48 négyzetmétereseket is kínálnak. Viszont ezekre még jó pár millió forintot rá kell költeni, így a valóságban a 40 millió forintos költségnél többe kerül, hogy élhetővé váljanak ezek az ingaltanok.

A jelenlegi 40 millió forintos határösszegű használtlakás-kínálat nagy része felújítandó, mindössze 3,1 százaléknyi átlagos állapotú, és 3,4 százalék, ami felújított, jó állapotú. Ugyan ezekre egy tisztasági festésen kívül nemigen kell rákölteni, ám ezek leginkább 30-33 négyzetméteres, egyszobás garzonlakások. Ugyan a panelek négyzetméterára kevesebb, de 40 millió forintból is egy 40 négyzetméteres lakás vásárolható meg. 

Budapesten nagy a szórás az egyes kerületek között, az olcsóbb ingatlanokat leginkább a 8.,10., 19., 20., 21. kerületben kínálják eladásra. 

Nagyobb eséllyel talál ingatlant Budapesten az, aki 55 millió forintos felső határt állít be, mivel a meghirdetett fővárosi ingatlanok harmada ebbe a csoportba tartozik. Viszont 25 millió forintból a fővárosban esélytelen élhető, azonnal beköltözésre alkalmas lakást találni.

Borsod környékén elégnek számít ez az összeg

Országosan még nagyobb a szórás, vannak olyan települések, ahol 40 millió forintért már egy felújított, 80-90 négyzetméteres családi házat is meg lehet vásárolni, ám a legtöbb vármegyeszékhelyen ugyanaz a helyzet, mint a fővárosban.

A Baranya vármegyében meghirdetett használt lakóingatlanok harmadát 40 millió forint alatt hirdetik meg, ezért az összegért 88 négyzetméteres házat és 45 négyzetméteres lakást lehet vásárolni. Pécs is azok közé a városok közé tartozik, ahol lehetséges ennyiért élhető ingatlant vásárolni, igaz inkább 1-2 szobás 45 négyzetméteres lakást vagy átlagos állapotú házat.

Borsod vármegye azok között van, ahol 40 millió forint átlagos összegnek számít az ingatlanpiacon. A meghirdetett eladó lakóingatlanok kétharmadát ezért az összegért kínálják, Miskolcon is 53 négyzetméteres lakásra vagy többszobás házra elég ez az összeg.

“Szegeden, Győrben és Debrecenben viszont a fővárosihoz hasonló helyzetet látunk. 40 millió forintért kisebb, átlagos állapotú garzont vásárolhatunk” - tette hozzá Lipták Zsuzsa. 

Hajdú-Bihar és Csongrád vármegyében az eladó ingatlanok negyede az, amelyiket 40 millióért vagy alatta hirdetnek meg. Ezért az összegért településtől függően 80 négyzetméteres házat, vagy 43 négyzetméteres lakást lehet vásárolni. Szabolcs-Szatmár és Bács-Kiskun vármegyékben nagyobb a választék a 40 millió forintos összeghatárig, ráadásul valamivel nagyobb ingatlan vásárolható ennyiért még a vármegyeszékhelyeken is. Kecskeméten 46 négyzetméteres lakás és 88 négyzetméteres ház, Nyíregyházán pedig 49 négyzetméteres lakás és 80 négyzetméteres házat lehet vásárolni átlag ennyiből.

Érdekesség, hogy a zenga.hu teljes adatbázisa szerint 40 millió forintból a legnagyobb lakóingatlant Vas vármegyében és Szombathelyen lehet megvásárolni: a 40 millió forint átlagosan 51 négyzetméteres lakásra és 86 négyzetméteres házra is elegendő lehet.

Két hét maradt az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére

Jövőre akár 280 ezer forintos adóvisszatérítés is járhat a nyugdíjra takarékoskodóknak az idei megtakarításuk után. A Grantis szakértői felhívták a figyelmet, hogy az adójóváírás megszerzésére év végéig van lehetőség. Az ünnepek miatt érdemes még a következő két hétben lépni.
2025. 12. 11. 11:00
Megosztás:

Kamatot vágott, de egyre megosztottabb a Fed

A Fed decemberi kamatdöntő ülésén 25 bázisponttal csökkentette a kamatszintet, ezzel az irányadó ráta 3,50-3,75%-ra mérséklődött.
2025. 12. 11. 10:30
Megosztás:

Már csak 20 nap az újabb családi adócsökkentésekig

Már csak 20 nap az újabb családi adócsökkentésekig: újabb 50 százalékkal emeli a kormány a családi adókedvezményt, személyijövedelemadó-mentesek lesznek a 40 év alatti kétgyermekes édesanyák, és a 30 év alatti édesanyák is szja-mentesek lesznek a teljes jövedelmükre - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára csütörtökön a Facebook-oldalán.
2025. 12. 11. 10:00
Megosztás:

Eladta egyik varsói irodaházát az Indotek Group

Az Indotek Group november közepén értékesítette a varsói Cybernetyki Office Center irodaházát - közölte a társaság az MTI-vel.
2025. 12. 11. 09:35
Megosztás:

Feljavította a kínai GDP-növekedési előrejelzését a Világbank

Megemelte az idei és a jövő évi kínai GDP-növekedési előrejelzését a Világbank decemberi, Pekingben csütörtökön bemutatott jelentésében, miután Kína gazdasága a harmadik negyedévben fenntartotta növekedési lendületét, dacára a belső kereslet viszonylagos gyengeségének.
2025. 12. 11. 09:00
Megosztás:

Ötszáznál több munkahelyet szüntet meg Romániában a Bosch

Ötszáznál több munkahelyet szüntet meg Romániában a Bosch – írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
2025. 12. 11. 08:00
Megosztás:

Erősödött csütörtök reggelre a forint

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 12. 11. 07:30
Megosztás:

Természetvédők szövetsége: Magyarország határozottan lépjen fel az EU-Mercosur egyezmény ellen

Civil és agrár szervezetek kérik a magyar kormányt, az európai parlamenti képviselőket, hogy Magyarország határozottan lépjen fel az EU-Mercosur (Dél-amerikai Közös Piac) egyezmény ellen - közölte a Magyar Természetvédők Szövetsége szerdán az MTI-vel.
2025. 12. 11. 06:30
Megosztás:

Év végi teendő az utakon: már érdemes megváltani az új matricát

December elejétől lehet megvásárolni a jövő évre érvényes autópálya-matricákat, amelynek ára az infláció mértékével drágul, ugyanakkor a felújítások miatt kedvezményeket is bevezettek. A magyar autósok zöme jövőre nem akar változtatni az autózási szokásain, a többség nyaralás és családlátogatás miatt használja a fizetős útszakaszokat, és csak azok vesznek éves országos matricát, akik rendszeresen nagy távokat tesznek meg - derül ki a Simple alkalmazás felhasználói körében végzett felmérésből.
2025. 12. 11. 06:00
Megosztás:

Több mint kétmilliárd forintból újult meg a szennyvíztisztító telep Csorváson

Több mint kétmilliárd forint uniós támogatásból újult meg a szennyvíztisztító telep Csorváson - közölte az önkormányzat szerdán.
2025. 12. 11. 05:30
Megosztás:

A logisztika legdrágább hibája az „így szoktuk” mentalitás

A magyar és közép-európai logisztikai szektorban mára olyan működési minták rögzültek, amelyek minden nap újratermelik a költségnövekedést, a kapacitáshiányt és a felesleges környezeti terhelést. A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) friss elemzése szerint az „így szoktuk” logika minden szereplőt sújt: a fuvarozókat, a szállítmányozókat, az árukibocsátókat, az árufogadókat és végső soron a fogyasztókat is, miközben a rendszer hatékonysága alig javul, a pazarlás pedig folyamatosan nő. A probléma nem a technológia hiányával kezdődik, hanem a bebetonozott, hibás gyakorlatokkal.
2025. 12. 11. 05:00
Megosztás:

Átadták az építőipari szakma Lechner Ödön-díját és az Építőipari nívódíjat

Átadták az építőipari szakma kitüntetéseit szerdán Budapesten, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) évzáró ünnepi közgyűlésén. Lechner Ödön-díj elismerésben részesült Hegedűs Gergely András, a Magyar Építők főszerkesztője, Keszthelyi Tibor, a FŐMTERV Zrt. vezérigazgatója, Peterka Attila, a West Hungária Bau Kft. stratégiai igazgatója, Piltman Miklós ácsmester és Závodiné Sánta Melinda Margit, az ÉVOSZ gazdasági vezetője.
2025. 12. 11. 04:30
Megosztás:

Digitális megoldások üzletág a WTS Klientnél

A WTS Klient Gazdasági Tanácsadó Kft. korábbi Business Automation üzletága a jövőben Digitális megoldások néven működik tovább, kibővített, a digitális transzformációt támogató szolgáltatási csomaggal. A megújult üzletág a meglévő portfólió mellett már saját fejlesztésű, automatizált áfabevallási megoldást is kínál, valamint informatikai és adózási-számviteli tapasztalattal rendelkező új szakemberekkel áll ügyfelei rendelkezésére.
2025. 12. 11. 04:00
Megosztás:

Tovább erősíti régiós jelenlétét a PwC Magyarország

A PwC Magyarország új debreceni irodájának megnyitója nemcsak a vállalat, de Debrecen és a Kelet-magyarországi régió gazdasági fejlődésének szempontjából is mérföldkő. A Forest Center Debrecen irodaházban az ünnepélyes megnyitót egy nagyszabású üzleti konferencia kísérte, ahol a térség meghatározó gazdasági szereplői - Debrecen város és a Debreceni Egyetem vezetése, valamint a PwC szakértői - aktuális üzleti és adózási kérdésekről, mesterséges intelligenciáról, e-kereskedelmi jógyakorlatokról és a bértranszparencia hazai átültetéséről is megosztották tapasztalataikat.
2025. 12. 11. 03:30
Megosztás:

Döntött a Parlament! A 14. havi nyugdíj sorsa volt a tét, ez lett a vége

Elfogadta az Országgyűlés szerdán a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló jogszabályt; a juttatást fokozatosan vezetik be, a nyugdíjasok 2026 februárjában a teljes összeg egynegyedét kapják meg.
2025. 12. 11. 03:00
Megosztás:

Új fejezetet nyit a Netrisk: elindultak a banki összehasonlítások

Szintet lép a 2,5 millió magyar ügyfelet kiszolgáló Netrisk.hu: a biztosítási piac digitalizációjában és versenyének élénkítésében betöltött vezető szerepe után most a banki termékek összehasonlítását is elindítja a vállalat. Decemberben vált elérhetővé a személyi kölcsön- és az Otthon Start Program-hitelkalkulátor, később pedig érkezik a jelzáloghitel- és bankszámla-összehasonlítás. A cél változatlan: egyszerű, gyors és tiszta döntési lehetőséget biztosítani minden ügyfél számára. Hosszabb távon pedig a magyar lakossági hitelpiac megreformálása, digitalizációjának élénkítése. A Netrisk célja ugyanis, hogy a hagyományos kamat-összehasonlítás mellett egy minőségi rangsort, később pedig ügyfélszintű hitelminősítést is bevezessen.
2025. 12. 11. 02:30
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 65-91 éves nyugdíjasok készüljetek!

A képviselők a kormány előterjesztését egyhangúlag, 181 igen szavazattal támogatták.
2025. 12. 11. 02:00
Megosztás:

Változik a magyar villanyszámla rendszer - aki vált, jól járhat

Magyarországon jelenleg egy új, rugalmasabb villamosenergia-díjszabási rendszer bevezetésének lehetőségét vizsgálják, amely kedvező feltételeket kínálhat azoknak, akik vállalják az átállást. A dinamikus áramárak hazai alkalmazása előtt azonban több akadály is áll. Balogh József energetikai szakértő korábban a Pénzcentrum.hu-n rámutatott, hogy ehhez többek között jelentős mennyiségű új okosmérő telepítése lenne szükséges, ezekből pedig gyakran hiány van a piacon.
2025. 12. 11. 01:00
Megosztás:

Eurót vennél? Ne tedd! A forint huzamosabb ideig megőrizheti az erejét

Idén a hazai gazdaságban szolid, 0,4 százalékos bővülés várható, ám 2026-ban fokozatos élénkülés indulhat, s ez összességében 2,8 százalékos GDP-növekedéshez vezethet jövőre.
2025. 12. 11. 00:30
Megosztás:

Újra reflektorfényben a Sui: Intézményi tőke, technikai erő és 1 milliárd dolláros TVL hajtja a fellendülést

A kriptopiac egyik legnagyobb visszatérője idén kétségtelenül a Sui ($SUI) – a blokklánc, amely nemcsak technikai alapon, hanem masszív intézményi érdeklődéssel is megerősítette pozícióját. A kereskedők figyelme újra azokra az eszközökre irányul, amelyek már bizonyítottak. A Sui most újra átlépte az 1 milliárd dolláros zárolt értéket (TVL), és úgy tűnik, még csak most kezdődött a felfutás.
2025. 12. 11. 00:01
Megosztás: