4,8%-kal nőtt az ipari termelés júniusban
A részletes adatok egyelőre nem ismertek, a KSH rövid kommentárja szerint „A legnagyobb súlyú alágakban a termelés volumene bővült az egy évvel korábbihoz képest: a járműgyártás, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása kisebb, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása nagyobb mértékben. A többi feldolgozóipari alág többségében viszont csökkent a termelés.”. Kedvező, hogy a járműipar ismét bővülni tudott éves alapon, ugyanakkor indikatív lehet a jövőre nézve, hogy az alágak döntő többsége csökkent.
A rövidtávú kilátásokat továbbra is számos bizonytalanság tarkítja. Az orosz-ukrán háború kitörése miatt az év elején valamelyest enyhülő ellátási problémák, alkatrészhiányok ismét súlyosbodtak, visszafogva az ágazat teljesítményét az elkövetkező hónapokban. Fontos kérdéssé vált a megemelkedett inflációs adatok nyomán a keresleti oldal alakulása is, hiszen a rendkívüli helyzet az üzleti és a fogyasztói bizalom romlása révén a vásárlói oldal is gyengülni látszik.
A legfontosabb kérdés, hogy az eszkalálódó európai energiaválság kimenetele: jelen állás szerint az év hátralévő részében a lassuló kontinentális konjunktúra a lehető legjobb forgatókönyv. A globális növekedés motorja, Kína fellendülése is meglehetősen kétséges, mivel a járvány terjedése továbbra is fékezi az aktivitást. A feldolgozóipar egésze szempontjából az elkövetkezendő időszakban termelésbe lépő kapacitásbővítések részben ellensúlyozhatják a fennálló külső kockázatokat. (Nagy János, makrogazdasági elemző, ERSTE)