Továbbra is bika forint jön, trendforduló nem látszik
Magyarország
Az optimista nemzetközi hangulat, a szárnyaló régiós és hazai tőzsdék (BUX +3.4%) és az euró/dollár 1.44-1.45-ös sávban való maradása miatt a forint is meg tudta őrizni pozícióit az euróval szemben és a 266.50-268-as sávban mozgott a kurzus a hétfői nap folyamán. A másodlagos állampapír-piaci hozamok 2-12 bázispontos csökkenést mutattak szintén az előbbiek hatására. A technikai indikátorok (MACD, sztohasztik, RSI) továbbra sem jeleznek trendfordulót az euró/forint lefelé jövetelében, ahogy az euró/dollár felfelé araszolásának kifáradását sem vetítik egyelőre előre. Így továbbra is rövid 1-2 hetes időtávon forint erősödésre számítunk, amennyiben nem jönnek kiugróan jó amerikai makroadatok a héten. Felmerülhet a kérdés, hogy november óta gyakorlatilag érdemi korrekció nélkül emelkednek a nemzetközi részvénypiacok és egy esetleges korrekció nem veszélyezteti -e a forint pozícióit. Technikai alapon itt sem látjuk még a trend elgyöngülését, de természetesen a befektetők fejében ott lehet a kisördög, hogy egy-egy érdemi rossz hír, vagy egy vártnál rosszabbul sikerülő gyorsjelentési szezon, esetén jobban beleadjanak a piacokba és akkor a forint erősödésének fenti teóriája is megdőlhet. Tehát továbbra is fő az óvatosság!
Bánfi Tamás monetáris tanács tag a héten azt nyilatkozta, hogy szerinte az MNB-nek nem kellene lassítani a kamatcsökkentés sebességén és újra visszatérhetnének az 50 bázispontos ütemhez. Vélekedésének megfelelően a forint is el tudna viselni egy kis gyengülést az export felfuttatása érdekében. A gyengébb forint nem mellesleg visszafogná az importot és csökkenne az ország külső finanszírozási igénye is. Szerinte az alapkamat vágási ciklus alja 5.5 százalék alatt kell, hogy legyen, amit még 2010 év vége előtt szükséges lenne elérni, azelőtt mielőtt az EKB és a Fed elkezd kamatot emelni. A nyilatkozat egyelőre nem befolyásolta a forintpiacot érdemben, nem úgy, mint amikor 2009-ben egy konkrét sávot (275-285) adott meg Bánfi a kívánatos euró/forint range-nek. Akkor is 270 alatt járt a kurzus és rövid időn belül be is csúszott a sávba, igaz az egy teljesen más, sokkal bizonytalanabb piaci környezetben történt.
A forint kedden 267 fölé gyengült az euróval, 185-ig a dollárral és 181 fölé a svájci frankkal szemben lévén, hogy némi korrekció mutatkozik a nyugat-európai és a régiós tőzsdéken is a tegnapi rally után. A mai nap későbbi részére a legvalószínűbb továbbra is a 266-269-es sávban való oldalazás, az erősödés egy újabb pluszos részvénypiaci kör esetén kezdődhet újra.
Nemzetközi
A nyugat-európai részvényindexek hétfőn a kereskedés végére visszaadták a nap közbeni csaknem 1 százalékos emelkedéseiket és végül nagyjából nulla körüli teljesítménnyel zártak. A befektetők a nap korai fázisában a kiváló decemberi kínai külkereskedelmi adatokat ünnepelték, de végül a profitrealizálók kerültek többségbe. Illetve sokan már a negyedik negyedéves amerikai gyorsjelentési szezon előtti izgalmak miatt vették visszább a pozíciókat.
A tengerentúli tőzsdék ugyan még 0.2-0.4 százalékkal fentebb zártak hétfőn, igaz a gyorsjelentési szezont megkezdő Alcoa a vártnál rosszabb eredményt produkált, de ez már a kereskedés utáni időszakban volt. A Pittsburg-i székhelyű alumíniumipari cég vesztesége egyértelmű csökkenést mutatott a negyedik negyedévben, de az elemzők kisebb mínuszra számítottak. Az ázsiai tőzsdék vegyes teljesítményt mutattak kedden reggel. Kína egyértelműen jelezte több intézkedésével is, hogy folytatja a monetáris szigorítást. Ez most abban valósult meg, hogy a központi bank a vártnál nagyobb mértékben növelte meg az állami vezénylet alatt zajló kötvénykibocsátás hozamát több pénz kiszívva ezáltal a piacról és megemelte a bankok kötelező tartalékrátáját is. A Nikkei és a Shanghai kompozit pluszban tudott zárni, míg a Hang Seng esett. Az öreg kontinens börzéi jelenleg 0.7-1 százalékos piros tartományban tartózkodnak, míg az amerikai futuresek 0.6 százalékkal járnak lentebb röviddel a nyitás előtt. Úgy tűnik tehát a gyorsjelentési szezon első fecskéje nem csinált nyarat és inkább negatívan harangozta be a szezont és némi profitrealizálásra számíthatunk az elmúlt 3 hét emelkedései során a nap későbbi részében és a tengerentúlon is. Délután a novemberi amerikai külkereskedelmi mérleg egyenlege és az IBD/TIPP gazdasági optimizmus index moderálhatja a mínuszokat.
Devizák
Az euró/dollár 1.4540-as szintekről 1.4480-ig jött vissza mostanra elsősorban a részvénypiaci lejtmenet hatására. Amennyiben a hét során jelentő cégek viszont rá tudnak cáfolni az Alcoára és jobbat jelentenek, akkor mehet tovább felfele a kereszt. A technikai indikátorok is ezt valószínűsítik.