Országos siker aratott a Budapest Design Week: több mint 26 ezren fedezték fel a magyar design értékeit

A design idén újra összekötötte az országot: 10 városban, több mint 200 programmal és több mint 26 ezer látogatóval zárult a Budapest Design Week (BDW), Magyarország legnagyobb designipari eseménysorozata. A programok a design teljes spektrumát felölelték – a tárgykultúrától a digitális innováción át a képző és iparművészetekig –, és ismét bebizonyították, hogy a magyar kreativitás egyszerre épít a hagyományokra és a jövőre, emellett azt is, hogy nemcsak a magyar közönséget, hanem a nemzetközi szakmát is képes megszólítani. A designhét központi eseménye, a 360 Design Budapest kiállítás is rekordszámú látogatót vonzott.

Országos siker aratott a Budapest Design Week: több mint 26 ezren fedezték fel a magyar design értékeit

A Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) szervezésében megvalósuló rendezvénysorozat azt a célt tűzte ki, hogy a designhét nemcsak a szakma, hanem a nagyközönség számára is élményalapú formában mutassa be, hogyan kapcsolódik össze a design a mindennapi életünkkel.

„A kreatívipar mára nemcsak kulturális értéket teremt, hanem gazdasági hajtóerővé vált: a design és az innováció hozzájárulnak a versenyképesség növeléséhez, az exportképesség erősítéséhez és a vállalkozások megújulásához. A Budapest Design Week ezt a szellemiséget képviseli: egyszerre közösségi és gazdasági platform, amely a magyar kreativitásból regionális értéket épít. Felemelő érzés volt látni, hogy országszerte kétszáz programon keresztül egy közös cél dominált: a magyar design egyediségét megmutatni. A Budapest Design Week országos jellegével azt bizonyítja, hogy Magyarország képes regionális központtá válni a kreatíviparban is” – mondta Jakab Zsófia, a kreatívipar fejlesztéséért és ágazati koordinációjáért felelős miniszteri biztos, az MDDÜ vezérigazgatója.

A Budapest Design Week idén is országos összefogással valósult meg: a főváros mellett Pécs, Sopron, Debrecen, Győr, Kecskemét, Veszprém, Szentendre, Tata és Balatonfüred is csatlakozott a programsorozathoz. A több mint 100 közreműködő szervezet – köztük galériák, felsőoktatási és szakképzési intézmények, kulturális intézmények és szakmai kamarák – részvételével megvalósuló rendezvény a kreativitás, az együttműködés és a tudásmegosztás ünnepe volt.

Az országos programstruktúra idén több mint 130 budapesti és mintegy 70 fővároson túli eseményt foglalt magában – 40 kiállítást, 40 workshopot, 60 egyedi programot, interaktív élményt, installációt, pop-up eseményt, valamint 20 szakmai beszélgetést. A látogatók a városok különböző pontjain, designstúdiókban, kulturális központokban és vásárokon is találkozhattak a hazai és régiós alkotók munkáival.

A BDW regionális központi szerepét idén is erősítették a vidéki helyszínek. Pécsen a DesignPécs több mint 40 eseménnyel adott teret a helyi alkotóknak, tervezőknek és vállalkozásoknak, melyekre közel 1500-an voltak kíváncsiak.  Sopronban a 10. jubileumát ünneplő Sopron Design Week közel 20 programmal – kiállításokkal, nyitott stúdiókkal és szakmai beszélgetésekkel – készült, melyeket mintegy 1600-an kerestek fel.

A Debrecen Design Week a MODEM és a Debreceni Egyetem együttműködésében valósult meg, hat programon keresztül mutatva be a város kulturális és kreatív erejét, közel félszáz érdeklődőt vonzva.

A designhét eseményei leginkább a hazai közönségnek nyújtottak tartalmas időtöltést, azonban a programokat kiemelkedő nemzetközi érdeklődés is kísérte: Ausztriából, Szlovákiából, Csehországból is érkeztek látogatók, valamint számos vendég látogatott el a programokra Franciaországból, Olaszországból, Németországból, az Egyesült Királyságból, Spanyolországból és Izraelből is. Köztük újságírók, kurátorok és designvásári szakemberek is érkeztek Magyarországra, hogy megismerjék a legújabb alkotásokat és formabontó gondolatokat. A virtuális eseményeknek köszönhetően pedig a több mint 20 000 helyszíni érdeklődő mellett további több ezer online látogatót értek el a rendezvények.

Több program visszajelzése szerint a design vásárokon és pop-up eseményeken nőtt a közvetlen vásárlások és megrendelések száma.

A Budapest Design Week központi eseménye, a 360 Design Budapest idén hatodik alkalommal valósult meg, ezúttal a Budai Várnegyedben, és minden korábbinál nagyobb érdeklődést váltott ki. Több mint 5500 látogató érkezett az egykori Országos Műemlékvédelmi Hivatal épületébe. A kiállításon közel 100 tervező és gyártó mutatta be 400 alkotását, a magyar és közép-európai kortárs design legfrissebb irányait szemlézve. A kiállítók között nemcsak magyar alkotók, hanem szlovák, cseh, szlovén, ukrán, román és örmény designerek is helyet kaptak.

A Magyar Iparművészeti Múzeum együttműködésének köszönhetően a tárlat külön szekcióban idézte meg Borz Kováts Sándor életművét, a magyar formatervezés egyik ikonikus alakját. Emellett előadások, zenei és táncművészeti események, workshopok és exkluzív tárlatvezetések gazdagították a programot, melyek közel 1000 érdeklődőt vonzottak. A közösségi médiában több mint 1,2 milliós elérést generáltak a kiállítás tartalmai, tovább növelve a magyar design nemzetközi láthatóságát.

A kiállítás egyik célja a designipari utánpótlás támogatása volt, ezért a Magyar Divat & Design Ügynökség 20 szakképzési és felsőoktatási intézmény közel 600 diákját és hallgatóját is vendégül látta az eseményen. A jövő tehetségei, szakemberei egyedi kurátori tárlatvezetéseken, élményalapú formában ismerkedhettek meg a kortárs formatervezés irányzataival és az iparági szereplők munkásságával.

A 360 Design Budapest weboldalán online is elérhető a tárlat 3D-s változata, így a látogatók virtuálisan is bejárhatják a több mint 1000 m²-es kiállításteret, és közvetlenül is megismerhetik a designerek munkáit a következő 1 évben.

A Budapest Design Week és a 360 Design Budapest kiállítás idén ismét bebizonyította, hogy nem pusztán eseménysorozat, hanem élő hálózat, amely alkotókat, intézményeket, vállalkozásokat és közösségeket kapcsol össze, hogy együtt formálják a jövő vizuális és gazdasági kultúráját. A programsorozat nívós eseményei és kiemelkedő látogatószáma aláhúzza, hogy a design a gazdaság, az oktatás és a kultúra metszéspontjában áll.


UniCredit: idén 1,3 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság

Idén a magyar GDP-növekedése 1,3 százalékos lehet, majd jövőre a beruházások fellendülésével 2,5 százalékra javul - ismertette Mauro Giorgio Marrano, az UniCredit Közép- és Kelet-Európát elemző szenior közgazdásza a bank legfrissebb negyedéves makrogazdasági előrejelzését pénteken.
2026. 07. 11. 06:00
Megosztás:

Stratégiai együttműködést kötött a BME és az OTP Bank a kiberbiztonsági képzés és kutatás fejlesztésére

A megállapodás célja, hogy a BME műszaki, informatikai és kutatás-fejlesztési tudásbázisa, valamint az OTP Bank gyakorlati, nagyvállalati és pénzügyi szektorból származó kiberbiztonsági tapasztalata egymást erősítve járuljon hozzá a hazai kibervédelmi képességek fejlesztéséhez. Az együttműködés az oktatás, a kutatás, az innováció, a tehetséggondozás és a tudományos ismeretterjesztés területére is kiterjed.
2026. 07. 11. 05:00
Megosztás:

Eltűntek a jó szakmunkások, minden második cég ugyanazért a néhány jelöltért versenyez

A magyarországi vállalatok továbbra is komoly kihívásokkal szembesülnek a fizikai munkavállalók toborzásában. Bár a jelentkezők felkutatása önmagában is nehéz feladat, a legnagyobb veszteség sok esetben a kiválasztási folyamat végén jelentkezik. Az alkalmasnak minősített jelöltek közül sokan egyszerűen nem állnak munkába. A Jobtain HR Szolgáltató országos Kékgalléros Benchmark kutatása szerint a cégek számára a megbízhatóság messze a legfontosabb kiválasztási szemponttá vált. Eközben a szakmunkásokért zajló verseny tovább erősödött, miközben a gyorsaság, a jelöltélmény és a toborzási folyamat hatékonysága minden korábbinál nagyobb szerepet kap.
2026. 07. 11. 04:00
Megosztás:

Tovább hűl a lakáspiac: felére csökkent a budapesti kereslet

Júniusban tovább hűlt az ingatlanpiaci kereslet. Májushoz képest 5 százalékkal kevesebb érdeklődést mért a zenga.hu a lakások és házak iránt, a tavalyi év havi átlagához viszonyítva pedig 24 százalékos a visszaesés. Miközben a fővárosi piac látványosan lassult, egyes megyékben élénkülés tapasztalható.
2026. 07. 11. 03:00
Megosztás:

Új törvény a kerti kutakra! Aki hibázik, ráfázik: 300.000 Ft bírság jöhet

Sokan még mindig úgy tudják, hogy minden kerti kutat be kell jelenteni, mások pedig azt hiszik, hogy a saját telken bárhol és bármilyen mélyre szabad kutat fúrni. Mindkét állítás téves. A 2026. július 10-én hatályos szabályozás több szempont alapján különbözteti meg a kutakat, egy rossz döntés pedig akár több százezer forintos bírsághoz, illetve a kút átalakításához vagy megszüntetéséhez is vezethet.
2026. 07. 11. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Ezért kell a nyugdíjhoz bejelentett munkaviszony

A borítékban kapott fizetés ára: ezért számít minden bejelentett év és forint a nyugdíjnál.
2026. 07. 11. 01:00
Megosztás:

A balatonfüredi Kisfaludy Strand a Balaton legjobb strandja

A balatonfüredi Kisfaludy Strand nyerte el a Balaton Legjobb Strandja 2026. címet, az elismerést pénteken Fonyódon adták át a Balatoni Szövetség (BSZ) Kék Hullám Zászló díjkiosztó rendezvényén.
2026. 07. 11. 00:05
Megosztás:

Katar megvétózott egy Németország és Izrael közötti fegyveripari üzletet

Katar megvétózott egy Németország és Izrael közötti üzletet, amelynek keretében a Volkswagen egyik németországi gyárában az izraeli Vaskupola légvédelmi rendszerhez gyártottak volna alkatrészeket - jelentette a Maariv című izraeli lap hírportálja pénteken német sajtóértesüléseket is idézve.
2026. 07. 10. 23:00
Megosztás:

A klímakockázatok felértékelhetik a fenntarthatóság szerepét a mezőgazdaságban

Rekordmagas, 44 pontos értéket ért el a mezőgazdasági vállalatok fenntarthatósági indexe a K&H fenntarthatósági index 2026 első félévi felmérése szerint. A javulás hátterében nem elsősorban a szabályozói megfelelés áll, hanem az a felismerés, hogy az aszály, a vízhiány, a szélsőséges időjárási események és az ezekből fakadó üzleti kockázatok közvetlenül befolyásolják a vállalkozások működését és versenyképességét.
2026. 07. 10. 22:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék, csökkent az olajár

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken. A londoni FTSE-100 mutató 0,24 százalék emelkedéssel, a frankfurti DAX-index 0,13 százalék csökkenéssel, a párizsi CAC-40 index pedig 0,15 százalék növekedéssel fejezte be a napot.
2026. 07. 10. 21:00
Megosztás:

Lezárult a kiberbiztonsági auditok határideje

Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a hazai NIS2 szabályozás végrehajtása, ugyanis 2026. június 30-ig kellett az auditkötelezett szervezeteknek lefolytatniuk kiberbiztonsági auditjukat. A Hatósághoz beérkezett adatok alapján az érintett szervezetek túlnyomó többsége határidőben teljesítette kötelezettségét, az eddig feldolgozott auditjelentések pedig azt mutatják, hogy a szervezetek jelentős része sikeresen megfelelt az előírásoknak. Az auditorok tapasztalatai szerint a vezetői elkötelezettség és a megfelelő szakmai felkészültséggel rendelkező információbiztonsági felelősök kulcsszerepet játszanak a sikeres megfelelésben.
2026. 07. 10. 20:00
Megosztás:

A SWIFT volt innovációs vezetője cáfolta az XRP-integráció hírét

Újabb, az XRP közösségében gyorsan terjedő piaci pletykát cáfolt a SWIFT korábbi innovációs vezetője. Tom Zschach szerint nincs realitása annak, hogy a globális bankközi üzenetküldő rendszer a Ripple kriptovalutáját építse be infrastruktúrájába. A határozott nyilatkozat ismét ráirányította a figyelmet arra, milyen könnyen válhatnak ellenőrizetlen közösségimédia-bejegyzések komoly árfolyam-várakozások alapjává.
2026. 07. 10. 18:00
Megosztás:

Románia lakossága 2080-ig 15,6 millióra csökkenhet

A jelenleg 19 milliós Románia állandó lakossága 15,6 millióra csökkenhet 2080-ig - vetítette előre a statisztikai intézet (INS) abban a közleményben, amelyet pénteken tett közzé a népesedési világnap alkalmából.
2026. 07. 10. 17:00
Megosztás:

A Polygon hálózatán terjeszkedik a PayPal stabilcoinja: beépített megfelelés és fiatkapcsolatok érkeznek

A PayPal amerikai dollárhoz kötött stabilcoinja, a PYUSD natív formában is elérhetővé vált a Polygon blokkláncán. A Paxos által kibocsátott token integrációja lehetővé teheti, hogy a vállalatok egyetlen rendszerben fogadjanak fiatpénzt, teljesítsenek nemzetközi stabilcoin-tranzakciókat, majd váltsák vissza az összeget helyi devizára. A fejlesztés fontos mérföldkő lehet a Polygon stabilcoin-alapú fizetési stratégiájában.
2026. 07. 10. 16:00
Megosztás:

Masszív lemaradásban a régió és Magyarország - a legkorszerűbb terápiák harmada érhető el

Miközben egy spanyol beteg kezelésére a legmodernebb terápiák 76 százaléka áll rendelkezésre, a kelet-európai régióban ugyanez az arány mindössze 31 százalék. Ráadásul a régiós országokban sokkal lassabban férnek hozzá a betegek a korszerű kezelésekhez. A gyógyszerekhez való hozzáférés, valamint az egészségügy és a készítmények területén alulfinanszírozottnak számít Magyarország, ez pedig gazdasági kérdés is, amellett, hogy a magyarok életkilátásai is kedvezőtlenebbek.
2026. 07. 10. 15:00
Megosztás:

Németországban 2,3 százalékra lassult az infláció júniusban

Németországban 2,3 százalékra csökkent az éves infláció júniusban az egy hónappal korábban jegyzett 2,6 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken ismertetett végleges adatai szerint.
2026. 07. 10. 14:00
Megosztás:

Felrobbant a Solana stabilcoinpiaca: 154%-os növekedést hozott a fizetési fordulat

A Solana egyre látványosabban tör ki a kizárólag kriptokereskedésre használt blokkláncok köréből. A hálózaton tartott stabilcoinok értéke 2025 eleje óta 154%-kal emelkedett, miközben a Mastercard, a MoneyGram, dél-koreai pénzügyi szolgáltatók és digitális bankok is megjelentek az ökoszisztémában. A következő nagy verseny már nemcsak a decentralizált pénzügyekről, hanem a mindennapi fizetésekről szólhat.
2026. 07. 10. 13:00
Megosztás:

Az Európai Parlament tovább erősíti a légi utasok jogait

Gyorsabb és egyszerűbb kártalanítás, pótdíjmentes egymás melletti ülőhelyek a gyerekkel utazóknak, a kézipoggyász díját már eleve tartalmazó jegyár – ez a szabály lesz, nem a kivétel.
2026. 07. 10. 12:00
Megosztás:

Optimista befektetői hangulatban emelkedtek a vezető európai indexek

Három napnyi lejtmenet után csütörtökön túlnyomó többségében emelkedtek a mértékadó európai indexek, a páneurópai Stoxx600 0,8%-kal került feljebb, melynek szektorindexei közül épp az a technológia (+2,8%) és az alapanyag (+3,3%) járult hozzá leginkább az emelkedéshez, ami a hét korábbi részében gyengélkedett.
2026. 07. 10. 11:00
Megosztás:

A Sony Bank 40 millió dolláros stabilcoinbankot épít az Egyesült Államokban

Feltételes amerikai hatósági engedélyt kapott a Sony Bank egy New York-i székhelyű nemzeti vagyonkezelő bank létrehozására. A Connectia Trust néven induló leányvállalat dollárhoz kötött stabilcoin kibocsátásával és kezelésével foglalkozhat, a digitális fizetőeszköz pedig később a PlayStation, a Crunchyroll és a Sony más online szolgáltatásaiban is megjelenhet.
2026. 07. 10. 10:00
Megosztás: