708 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány márciusban

Márciusban 708 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány, februárhoz képest az export kiigazított volumene 6,4, az importé 4,4 százalékkal csökkent - ismertette csütörtökön második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

708 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány márciusban

Márciusban az export euróban kifejezett értéke 8,8 százalékkal, az importé 25 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi egyenleg tavaly márciushoz mérve 1,6 milliárd euróval romlott. A KSH által most közölt idén márciusi adat 205 millió euróval kedvezőtlenebb a május eleji első becslésben szereplőnél. A kivitel volumene márciusban 5,6 százalékkal csökkent, a behozatalé 0,6 százalékkal bővült.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 18, a behozatalban 26 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 6,7 százalékkal romlott, a forint árfolyama az euróhoz mérten 3,1, a dollárral szemben 11 százalékkal gyengült.

Márciusban a kivitel értéke 12,1 milliárd euró (4570 milliárd forint), a behozatalé 12,8 milliárd euró (4835 milliárd forint) volt. Január-márciusban a kivitel értéke 34,0 milliárd euró (12,4 ezer milliárd forint), a behozatalé 35,1 milliárd euró (12,8 ezer milliárd forint) volt.

Az idén az első negyedévben a kivitel volumene 0,5, a behozatalé 6,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A termék-külkereskedelmi mérleg 3,7 milliárd euróval romlott, a hiány 1,1 milliárd eurót tett ki. A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 15, a behozatalban 23 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához mérten. A cserearány 6,6 százalékkal romlott. A forint az euróhoz képest 0,9, a dollárhoz viszonyítva 8,3 százalékkal gyengült.

Márciusban a gépek és szállítóeszközök 2021. márciusi áron számított kivitele 8,4, behozatala 3,3 százalékkal kisebb lett. A közúti járművek exportvolumene negyedével, importvolumene több mint tizedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. Az energiafejlesztő gép és berendezés export- és importvolumene közel azonos mértékben, több mint negyedével esett vissza. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék volumene a kivitelben kismértékben, a behozatalban közel hetedével csökkent. Az általános rendeltetésű ipari gép forgalma a kivitelben közel tizedével, a behozatalban pár százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.

A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kivitelben 4,9 százalékponttal növelte a teljes forgalom exportoldali volumencsökkenését, míg a behozatalnál 1,6 százalékponttal mérsékelte a teljes forgalom importoldali volumennövekedését.

A feldolgozott termékek exportvolumene 2,2, importvolumene 9,0 százalékkal nőtt. A vas és acél, a szakmai tudományos ellenőrző műszer, valamint a gyógyszer, gyógyszerészeti termék forgalma döntően hozzájárult a mindkét oldali volumennövekedéshez. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,7 százalékponttal mérsékelte a teljes kivitel csökkenését, az importban pedig 3,4 százalékponttal növelte a teljes behozatal volumennövekedését.

Az energiahordozók exportvolumene 21, importja 6,2 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest. Az exportoldali forgalomváltozás döntően a természetes és mesterséges gáz volumenének változásával, míg az importnál a villamos energia volumennövekedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes export csökkenését 0,4 százalékponttal fékezték, az import növekedését pedig ugyanekkora mértékben támogatták.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 8,3 százalékkal kisebb, a behozataláé 5,0 százalékkal nagyobb lett. Mindkét oldali forgalomváltozáshoz döntően a gabona és gabonakészítmény, valamint a hús és húskészítmény járult hozzá, ezeken kívül az exportoldali forgalomcsökkenést az élő állat, az importoldali volumennövekedést az állati takarmány és az ital befolyásolta. Az árufőcsoport által elért volumenváltozás a teljes export csökkenését 0,6 százalékponttal növelte, az import növekedéséhez pedig 0,3 százalékponttal járult hozzá.

Márciusban az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 2,1 százalékkal csökkent, az onnan érkező behozatalé 1,5 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi mérleg 822 millió euróval romlott, 217 millió eurós többlet keletkezett. Az export 78, az import 72 százalékát bonyolítottuk ebben a viszonylatban.

Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben márciusban a kivitel volumene 12 százalékkal csökkent, a behozatalé 4,3 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 737 millió euróval romlott, 925 millió eurós passzívumot mutatott.

REGIO JÁTÉK: 25,4 milliárd forint árbevétel és nemzetközi nyitás

A REGIO JÁTÉK 2025-ben 25,4 milliárd forint nettó árbevételt ért el, miközben több európai piacon is elindította online áruházát. A forgalom egyharmada a karácsonyt megelőző, nagyjából hathetes időszakban realizálódott, amit a társasjátékok és trendvezérelt újdonságok iránti kereslet, valamint a fiatal felnőtt vásárlók erősödő jelenléte húzott. A vállalat 2026-ban a nemzetközi online jelenlét további bővítésére, aznapi szállítás bevezetésére és új fizetési megoldások tesztelésére készül.
2026. 03. 05. 13:00
Megosztás:

Csendben keletkező adókötelezettség: így lesz egy külföldi projektből komoly adókockázat?

Magyar cég külföldön, külföldi cég Magyarországon – egy rosszul menedzselt üzleti jelenlét akár jelentős többletadó-fizetést és komoly kockázatokat is hozhat. A telephely fogalma gyakran bonyolultabb, mint elsőre látszik, ezért a Niveus szakértői szerint a tudatos tervezés kulcsfontosságú a nemzetközi működés során.
2026. 03. 05. 12:30
Megosztás:

Ennyivel emelik a bankok a vállalkozói számlák díjait

Az Erste 2026. május 5-i hatállyal megemeli a vállalkozói bankszámlák díjait a KSH által közzétett, 4,4 százalékos tavalyi éves inflációval – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ugyanakkor van olyan díj is, amelyik idén jelentősen csökken az Ersténél, vagy változatlan marad. Ezzel minden nagybank közzétette a tavasztól érvényes kondíciókat, és döntő többségük emelt is a díjakon.
2026. 03. 05. 12:00
Megosztás:

Kína 4,5 és 5 százalék közötti GDP-növekedést céloz meg 2026-ra

A kínai kormány 4,5 és 5 százalék közötti, az elmúlt évtizedek legalacsonyabb GDP-növekedési célját tűzte ki 2026-ra a 14. Országos Népi Gyűlés éves ülésszakának megnyitóján ismertetett kormányzati munkajelentés szerint.
2026. 03. 05. 11:30
Megosztás:

Némileg gyengült a dollár, erősödtek a régiós devizák

Bár az olajárak még minimálisan emelkedtek tegnap, a legtöbb piacon megállt az iráni háború által kiváltott mozgás – sőt, sok esetben megindult a korrekció. Az európai földgázár 8%-os esés után 50 EUR/MWh alá süllyedt.
2026. 03. 05. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek tegnap az európai indexek; lefelé korrigált a földgáz ára

Az európai részvénypiacok tegnap emelkedéssel zártak, miután a befektetők továbbra is a Közel-Keleten zajló háborús eseményeket követték: a Stoxx 600 1,4%-kal erősödött. A legnagyobb figyelem ugyanakkor Spanyolországra irányult, ahol az IBEX 35 1,5%-ot emelkedett annak ellenére, hogy Donald Trump amerikai elnök az előző nap teljes kereskedelmi embargóval fenyegette meg az országot, amiért Spanyolország nem engedélyezte az amerikai csapatoknak bázisai használatát Irán elleni csapásokhoz. A spanyol kormányfő, Pedro Sánchez tegnap ismét élesen bírálta az amerikai–izraeli támadásokat, „katasztrófának” nevezve azokat, és az iraki invázióhoz hasonlította. A piacok a keddi meredek visszaesés után találtak magukra, amikor a háborús feszültségek erősen rontották a hangulatot. Az olajárak nem mozdultak el érdemben szerdán, miután Trump kedden azt ígérte, hogy az USA biztosítást és – ha kell – haditengerészeti kíséretet ad a Hormuzi-szoroson áthaladó tankereknek, hogy helyreálljon a tengeri forgalom.
2026. 03. 05. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek a tengerentúli indexek

Az amerikai részvénypiacok tegnap emelkedtek, miután mérséklődtek a közel-keleti háborús feszültségek miatti növekedési félelmek és stabilizálódni látszott az olajár. A hangulatot az erős makroadatok is támogatták. Az amerikai szolgáltatói szektor februárban várakozáson felüli teljesítményt mutatott: az ISM szolgáltatói BMI 56,1 pontra emelkedett, meghaladva az elemzők által várt 53,5 pontot, ami a legerősebb bővülési ütem 2022 augusztusa óta.
2026. 03. 05. 09:30
Megosztás:

BKK: több mint 75 ezer utast ellenőriztek februárban a rendőrséggel közös akcióban

Több mint 75 ezer utast ellenőriztek februárban a főváros több forgalmas járatán a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) munkatársai a fővárosi önkormányzati rendészekkel közösen, az ellenőrzöttek kevesebb mint egy százalékát pótdíjazták - tájékoztatta a BKK szerdán az MTI-t.
2026. 03. 05. 09:00
Megosztás:

Miért emelkedik ma a kriptopiac?

Az elmúlt 24 órában látványos erősödést mutatott a kriptopiac: a teljes piaci kapitalizáció mintegy 114 milliárd dollárral nőtt, így jelenleg körülbelül 2,43 ezermilliárd dollárnál jár. A pozitív hangulat mögött több kedvező makrogazdasági és piaci fejlemény áll, amelyek újra növelték a befektetők kockázatvállalási kedvét.
2026. 03. 05. 08:30
Megosztás:

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült a forint csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 05. 08:00
Megosztás:

Oroszország még az újabb szankciókat megelőzően kivonulhat az európai gázpiacról

Utasítást kap az orosz kormány, hogy a vállalatokkal együtt vizsgálja meg az európai piacról való azonnali kivonulás és az alternatív gázpiacokra való átállás kérdését - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Rosszija 1 televíziónak adott szerda este adott nyilatkozatában.
2026. 03. 05. 07:30
Megosztás:

Trump: az Egyesült Államok nagyon jól áll a háború frontján

Az Egyesült Államok nagyon kedvező helyzetben van az iráni konfliktust tekintve – értékelte Donald Trump amerikai elnök az előző napok eseményeit szerdán.
2026. 03. 05. 07:05
Megosztás:

Putyin: Oroszország még az újabb szankciókat megelőzően kivonulhat az európai gázpiacról

Utasítást kap az orosz kormány, hogy a vállalatokkal együtt vizsgálja meg az európai piacról való azonnali kivonulás és az alternatív gázpiacokra való átállás kérdését - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Rosszija 1 televíziónak adott szerda este adott nyilatkozatában.
2026. 03. 05. 06:30
Megosztás:

Lendületesen kezdte az évet a személyi kölcsön, gyengélkedik a babaváró és a munkáshitel

Idén januárban 84,33 milliárd forintot tett ki az új személyihitel-szerződések szerződéses összege, ami 13,9%-kal múlta felül a 2025 azonos időszakában kihelyezett hitelösszeget – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. Ez alapján tehát biztatóan indult 2026, igaz, a januári kihelyezés ezúttal elmaradt a decemberitől, pedig jellemzően ennek a fordítottja szokott igaz lenni - írja közleményében a Bank360.
2026. 03. 05. 06:00
Megosztás:

Szinte csak az Otthon Start érdekli a hitelfelvevőket

Érezhetően visszaesett a kereslet januárban a lakossági hitelpiacon, az Otthon Startnál és a személyi kölcsönöknél viszont még fennmaradt a lendület – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Éves összevetésben persze még mindig szépen teljesített a piac, miközben új csúcsra emelkedett a lakossági hitelek állománya is. A bankok változatlanul az Otthon Startra koncentrálnak, egyre keményebb a verseny a támogatott hitelt igénylő ügyfelekért.
2026. 03. 05. 05:30
Megosztás:

Az OTP Bank elemzése szerint idén erősödik a mezőgazdasági szektor

A magyar mezőgazdaság 2026-ban kedvezőbb kilátásokkal indul, mint az előző esztendőben. Bár a szektor továbbra is jelentős kihívásokkal - többek között a szélsőséges időjárással és piaci bizonytalanságokkal - néz szembe, az OTP Bank bizakodva tekint az előttünk álló időszakra. A gazdasági növekedés 2-2,5% környékére gyorsulhat, a bank pedig készen áll arra, hogy hitelezési és szakmai megoldásaival támogassa az ágazat szereplőit fejlődésükben és működésükben egyaránt – hangzott el az idei OTP Agrár Gálán, ahol átadták az Agráriumért OTP Díjakat is.
2026. 03. 05. 05:00
Megosztás:

Minden eddiginél több zöld teherautó állt forgalomba februárban

Újabb csúcsdöntést hozott az elmúlt hónap a hazai környezetbarát flotta bővülésében, 324 teherautó kapott zöld rendszámot, egy egységgel döntve meg az eddigi csúcsot 2025 októberéből - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) friss Facebook-bejegyzésében szerdán.
2026. 03. 05. 04:30
Megosztás:

Egy év alatt közel 40 százalékkal emelkedett a lakáshitelek átlagos összege

Januárban több mint 250 milliárd forint lakáshitelre kötöttek szerződést a hazai háztartások, így tavaly januárhoz képest bő 100%-os volt a bővülés – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által publikált adatokból. Az Otthon Start Program hatására egy év alatt közel 40%-kal emelkedett meg az átlagosan felvett hitelösszeg, januárban pedig a teljes lakáshitel-kihelyezés 72,2%-a a program keretein belül történt - írja közleményében a Bank360.hu.
2026. 03. 05. 04:00
Megosztás:

Februárra újra felpörgött a használtautó-import

Februárban a DataHouse adatai szerint 12 206 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 26 százalékkal haladja meg a tavaly februárban regisztrált 9 692-es mennyiséget. Néhány hónapon belül immár másodszor fordul elő, hogy az import használt autók havi darabszáma 12 ezer fölé emelkedik, ami azt mutatja, hogy folytatódik az a trend, hogy egyre több autóvásárló figyelme fordul újra a külföldi autópiacok felé.
2026. 03. 05. 03:30
Megosztás:

2026-ban újra gyorsulhat a magyar gazdaság, de az iráni háború komoly kockázatokat hordoz

A külső kereslet erősödésével párhuzamosan 2026-ban gyorsulhat a magyar gazdaság növekedése: a fogyasztás élénkülése és az új ipari kapacitások termelésbe állása új lendületet adhat a gazdaságnak. A sokat javuló inflációs kép önmagában teret engedne a további kamatcsökkentéseknek, de a napokban kibontakozó iráni háborús válság ezt erősen veszélyezteti. A közel-keleti helyzet jelenleg nagyon kiszámíthatatlan, és fennáll a gyors változás lehetősége, mind pozitív, mind negatív irányba – húzták alá az MBH Elemzési Centrum szakértői.
2026. 03. 05. 03:00
Megosztás: