A következetes tudománypolitika megvalósulása a legfontosabb

(MTI) - Következetes tudománypolitika megvalósulását tartja a legfontosabbnak a parlamenti választások után Pálinkás József.

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke az MTI-nek kifejtette, a következetesség alatt ésszerű időtávra kijelölt tudománypolitikát kell érteni, ami kiszámíthatóvá tenné az intézmények, a projektek finanszírozását is, azaz azt, hogy milyen pályázati programokban milyen összegek állnak a rendelkezésre. Fontos továbbá, hogy a mostani meglehetősen alacsony, a GDP 1 százalékának megfelelő finanszírozási szint fokozatosan, lehetőleg azonos nagyságú lépésekben emelkedjen.

 

Pálinkás József véleménye szerint évi 0,15 százalékos lépésekben négy év alatt "el lehetne jutni a GDP 1,5-1,6 százalékának közelébe", ami megteremtené Magyarországon a kutatásfinanszírozás elfogadható szintjét. Rendkívül fontos, hogy megszülessen az alapkutatásoknak az ország lehetőségeit és adottságait figyelembe vevő támogatási rendszere is. "Szűnjön meg az a részben illúzióra alapozott, minduntalan hangoztatott, de soha meg nem valósuló dolog, hogy csak a közvetlen hasznot hozó kutatásokat finanszírozzák.

 

A finanszírozási rendszer egyszerűen így nem működik" - mondta. A problémákat vázolva elmondta, hogy míg a kiemelkedő magyar alapkutatásokat finanszírozó OTKA (Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok) 10-20 millió forintos gondokkal küzd, néha olyan milliárdos nagyságrendű programokat finanszíroznak, amelyek eredményessége meglehetősen kétséges. Elképzeléseit ismertetve Pálinkás József kifejtette, hogy célszerűnek tartaná, ha a magyar kutatás-fejlesztés területén "háromcsatornás" versenyfinanszírozás valósulna meg.

 

Ennek keretében egyrészt jelentősen meg kellene növelni az OTKA rendelkezésére álló pénzügyi kereteket, ezzel megteremthető lenne az alapkutatások világos, jól áttekinthető finanszírozása. Másrészt szükséges lenne visszahozni az országos jelentőségű kutatások és fejlesztések finanszírozására 2001-ben meghirdetett nemzeti kutatásfejlesztési programok rendszerét. "Ennek a keretébe kellene beilleszteni a ma nagyon hiányzó társadalomtudományi kutatások finanszírozását. Nagyon nehéz ugyanis támogatást kapni empirikus társadalomtudományi kutatásokra, például a szociológiai vizsgálatokra" - mutatott rá az Akadémia elnöke.

 

A harmadik és egyben a legjelentősebb csatorna a technológiai programok, az innováció finanszírozása kell, hogy legyen. "Ezzel a háromcsatornás rendszerrel el lehetne kerülni azt, hogy az innováció finanszírozására rendelkezésre álló nagy pénzösszegekből minduntalan megpróbáljanak az alapkutatások és a fejlesztések támogatására összegeket lecsípni" - fogalmazott a tudós társaság elnöke, hozzátéve, hogy jól kell beállítani e három csatorna finanszírozási arányait.

 

A Magyarországon a 60 milliárd forintos teljes pályázati forrás 25 százalékát az OTKA-nak lenne célszerű juttatni, 35 százalékát a nemzeti kutatás-fejlesztési programokra, 40 százalékát pedig az innovációra fordítani. Pálinkás József rámutatott, hogy egyenletes, évente növekedő támogatást szükséges biztosítani a pályázati rendszer stabilizálására. Világossá kell tenni a kutatók számára, hogy a következő években is lesz mód az elkezdett kutatások finanszírozására, ha azok eredményesek. Igen kártékonyak ugyanis a hektikus változások a programok finanszírozásában, a források hiányában be nem fejezett kutatási projektek az addigi pénzügyi ráfordítások eltékozlását jelentik.

 

"Nagyon fontos, hogy a következő kormány több pénzt fordítson a kutatásokra, de legalább ilyen fontos az, hogy hogyan teszi" - hangsúlyozta Pálinkás József, hozzátéve, hogy amennyiben hiányzanak a pluszforrások hatékony hasznosulásának feltételei, akkor sok pénzből is csak jelentéktelen eredmények születhetnek. "Amennyiben hatékony formában juttatják a pénzeket, akkor a támogatások ésszerű növekedésével is jelentős eredményeket lehet elérni. Az akadémiai kutatócsoportok létrehozása olyan terület, ahol a leghatékonyabban hasznosulnak a fejlesztési források" - mondta.

 

Pálinkás József kitért a kutatásfinanszírozás nagy dilemmájára, arra, hogy a meglévő, jól teljesítő kutatási műhelyek fejlesztése, vagy új intézményrendszer-építése a célravezető. "Úgy vélem, hogy a meglévő, jól teljesítő műhelyek szerves fejlesztésével kell végrehajtani azokat a váltásokat, amelyek szükségesek a kutatásban. Valami olyasmi várható el egy jó tudománypolitikától, mint amit az Akadémián a Lendület programmal elkezdtünk kicsiben. Ésszerű mértékű lépésekkel a kutatás profilját, tematikáját részben olyan irányba módosítjuk, amilyen irányban változnak a világban a kutatási témák, részben amilyen irányban Magyarországnak érdemes változni, vagy változtatni" - mutatott rá Pálinkás József.

 

Az MTA elnöke fontosnak tartja azt is, hogy a tudomány felelős képviselőinek bevonásával hozzák meg a döntéseket, s ezekben nyomon követhető legyen a személyes felelősség, ne pedig egyfajta háttéralkuk szülessenek. "Nem vezetett jóra, ha a meghatározó kutatói közösség háta mögött köttettek alkuk. A sikeres kutatáshoz szükséges a pénz és a források hatékony felhasználása, de ugyanilyen fontos, hogy a programokat teljes mértékben támogassa a Magyarországon jelenlévő jelentős szellemi erő, a hazai kutatói közösség. Egyébként nem várhatunk eredményeket, akármennyi pénzt is adunk olyanoknak, akik nem képesek kimagasló eredmények létrehozására. Tehát a legjobbakat, a legperspektivikusabb kutatási műhelyeket, témákat kell támogatni ahhoz, hogy ez a támogatás eredményes legyen" - összegezte Pálinkás József.

A Stellantis 2,3 milliárd euró veszteséggel zárt az első fél évet

A Fiat Chrysler és a PSA Group egyesüléséből létrejött Stellantis NV autógyártó a nem végleges adatok szerint 2,3 milliárd euró veszteséggel zárta az első fél évet, szemben az egy évvel korábbi 5,6 milliárd eurós nettó nyereséggel.
2025. 07. 22. 01:00
Megosztás:

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat; a fiatalok 20 órától kapnak sms-t az eredményről - mondta a felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár hétfőn az M1 aktuális csatorna műsorában.
2025. 07. 22. 00:05
Megosztás:

Több szakaszon is megújul a budai villamospálya

Július 26-tól felújítási munkák kezdődnek a főváros XII. kerületében az 56-os, a 61-es és 59-es villamosok vonalán - tudatta a BKV Zrt. közleményben az MTI-vel hétfőn.
2025. 07. 21. 23:00
Megosztás:

Új tagokkal bővül az S&P 500 tőzsdeindex

Pénteken tőzsdezárás után jelentették be, hogy a Block július 23-tól bekerül az S&P 500 indexbe, átvéve a Hess olajvállalat helyét, melyet a Chevron felvásárolt.
2025. 07. 21. 22:00
Megosztás:

Orbán Viktor is segített: jól alakultak a Ryanair számai

A Ryanair ma reggel publikálta a 2026-os pénzügyi év első negyedéves eredményét.
2025. 07. 21. 21:00
Megosztás:

Nyomás alatt maradhat az olaj árfolyama

A WTI nyersolaj határidős ára hétfőn hordónként 67,3 dollár volt ma reggel, a Brent pedig 69 dollár körül mozgott.
2025. 07. 21. 20:00
Megosztás:

Nézz rá az EURÓ árfolyamra! Mi a furcsa?

Pénteken minimális mozgások jellemezték a hazai devizapiacot, 399 körül oldalazott a forint az euró ellenében.
2025. 07. 21. 19:00
Megosztás:

Több ezer járművezetőt ellenőriztek a rendőrök Budán

Közlekedésbiztonsági akció keretében 2347 járművezetőt ellenőriztek a rendőrök a hétvégén Budán, 23 esetben merült fel ittas járművezetés gyanúja - írta a rendőrség hétfőn a honlapján.
2025. 07. 21. 18:00
Megosztás:

Farkaséhség

Több alkalommal írtunk róla, hogy mintha valamiféle rózsaszín köd, túlzott optimizmus uralkodna a részvénypiacokon, főleg az amerikai piac esetében.
2025. 07. 21. 17:00
Megosztás:

Már több mint félszáz cég fejlesztési terveiről született döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban

A Kormány mindent megtesz a hazai kkv-k termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében. A Demján Sándor Program keretében a Kormány több, mint 1.400 milliárd forintnyi forrással támogatja a vállalkozások megerősítését, így nemcsak a gazdaság fejlődéséhez, hanem a családok anyagi biztonságához is hozzájárul, hiszen a hazai vállalkozások 99 százalékát adó kkv-szektor a foglalkoztatottak 72 százalékának biztosít megélhetést.
2025. 07. 21. 16:00
Megosztás:

Ethereum 10 éve: A The Torch NFT ünnepi útja és a decentralizált innováció diadala

Az Ethereum, a világ egyik legnagyobb blokklánc-hálózata, 2025. július 30-án ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját. Ennek tiszteletére elindult egy különleges kezdeményezés: The Torch NFT, vagyis a Fáklya NFT – egy digitális emléktárgy, amely 10 napig vándorol kriptotárcák között, mielőtt szimbolikusan megsemmisül.
2025. 07. 21. 15:00
Megosztás:

Meglepetés nélkül zárult a hét a piacokon – stabil hozamok, oldalazó devizák

Pénteken minimális mozgás volt a fejlett piaci hozamokban. A német és amerikai hosszú hozamok is csak pár bázispontot mozdultak.
2025. 07. 21. 14:00
Megosztás:

Sok roller, rendkívül magas kárösszegek – mit tanácsol az Allianz a mikromobilitás híveinek?

Új korszakot hoztak a városi közlekedésben a robbanásszerűen terjedő elektromos rollerek, amelyekre 2024. július 16-tól kötelező felelősségbiztosítást kell kötni. Azokra mindenképpen, amelyek tervezett végsebessége meghaladja a 25 km/h-t, a 25 kg-ot elérő saját tömegű eszközök esetében pedig már azokra is, amelyek legalább 14 km/h-val képesek haladni. Egy évvel a kötelező biztosítás bevezetése után gyorsmérleget készített az Allianz Hungária Zrt. a rollerhasználatból fakadó tanulságokról.
2025. 07. 21. 13:00
Megosztás:

Soha ennyi pénzt nem fizettünk vissza a bankoknak, mégis egyre mélyebbre süllyedünk az adósságban

Rekordösszegeket fizetünk vissza a bankoknak – ennek ellenére csak még jobban eladósodunk. A magyar háztartások hiteltartozása május végére megközelítette a 11 596 milliárd forintot, miközben a törlesztések összege is minden korábbi szintet túlszárnyalt. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a nettó eladósodás folytatódni fog, aminek az év második felében még nagyobb lökést adhat a nyári személyi kölcsön boom, ősztől pedig az új, 3 százalékos kamatú lakáshitel lehetősége.
2025. 07. 21. 12:00
Megosztás:

Bitcoin újabb rekord közelében, de árnyak gyülekeznek – Ethereum vezeti a ralit

A kriptovaluta piac újabb lendületet vett az ázsiai kereskedési hét nyitányával, de a felszín alatt aggasztó jelek kezdenek kirajzolódni. Miközben a Bitcoin továbbra is közel jár az eddigi csúcsához, az Ethereum még dinamikusabban teljesít – a befektetői hangulat erős, ám a bálnák és a bányászok eladási hulláma megakaszthatja az emelkedést.
2025. 07. 21. 11:00
Megosztás:

Így zártak pénteken az amerikai tőzsdék - csökkentek a hosszú távú inflációs várakozások

Vegyesen zárták a pénteken a főbb amerikai indexek. Az ipari Dow veszített értékéből, az S&P 500 index stagnált, míg a technológiai Nasdaq enyhén emelkedett.
2025. 07. 21. 10:00
Megosztás:

Vegyes mozgások a nyugat-európai tőzsdéken pénteken

Meglehetősen vegyesen mozogtak pénteken a vezető nyugat-európai indexek: a német DAX csökkent, a francia CAC, az EuroStoxx 600 és a spanyol IBEX stagnált, a brit FTSE és az olasz FTSE MIB pedig emelkedni tudott.
2025. 07. 21. 09:00
Megosztás:

Így változott a forint árfolyama hétfő reggelre

Gyengült a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 21. 08:00
Megosztás:

Fabrikált hírszerzési iratok miatt nyomozást sürget az amerikai hírszerzés vezetője

Bűnügyi nyomozást javasol az Egyesült Államok Nemzeti Hírszerzésének igazgatója a 2016-os választások után a leköszönő Obama-adminisztráció tevékenységéről szóló iratok fényében az úgynevezett "orosz választási beavatkozásról" szóló ügyben - erről Tulsi Gabbard beszélt vasárnap egy interjúban.
2025. 07. 21. 07:05
Megosztás:

Az Otthon Start programmal új időszámítás kezdődik Magyarország életben

A Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerint az Otthon Start programmal új időszámítás kezdődik Magyarország életben, hiszen egy olyan lakástámogatási program indul, amely minden eddiginél szélesebb társadalmi csoport számára válik elérhetővé.
2025. 07. 21. 05:00
Megosztás: