A lengyelek begyújtották a rakétákat
A nemzetközi hitelminősítő a nála érvényes szuverén hosszú futamú devizaadósi besorolást, az elsőrendű "A mínusz"-t adta meg Lengyelország készülő, három illetve öt évre szóló szamuráj-kötvényére, amelyek névértéke 23,3 milliárd (kb. 175 millió euró), illetve 21,5 milliárd jen lesz.
Ehhez fűzött londoni elemzésében a Fitch azt írta: Lengyelország viszonylag jól viseli a külső gazdasági és pénzügyi környezet romlását, tekintettel arra, hogy térségi más országaival összevetve kevésbé függ a külkereskedelemtől, makrogazdasági egyensúlytalanságai mérsékeltek, bankrendszere viszonylag erős, monetáris és árfolyamrendszere pedig hiteles. A Fitch Ratings azt jósolja, hogy a lengyel hazai össztermék (GDP) 2009 egészében, reálértéken 0,8 százalékkal nő, ami a legerőteljesebb növekedési ütem lesz az unióban.
A lengyel költségvetési teljesítményen azonban meg fog látszani a külső környezet romlása. A hitelminősítő azzal számol, hogy az ESA95 szabvánnyal számolt GDP-arányos államháztartási hiány - nyugdíjreform-költségekkel együtt - az idén 6 százalékra, jövőre 6,3 százalékra ugrik a tavalyi 3,7 százalékról, az államadósság-ráta pedig 2010 végén 56,8 százalék lesz a tavalyi 47 százalék után - áll az elemzésben.
A Fitch Ratings szerint hiteles terv szükséges a deficit 2011-től induló csökkentésére ahhoz, a lengyel hiány- és adósságfolyamatok ne váljanak összeegyeztethetetlenné a jelenlegi lengyel szuverén besorolással. A lengyel eurócsatlakozási kilátásokról a pénteki elemzésben nem esik szó. Edward Parker, a Fitch Ratings európai felzárkózó szuverén minősítésekért felelős igazgatója azonban Londonban a múlt héten - a hitelminősítő Kelet-Európáról szóló negyedéves jelentését kommentálva - az MTI-nek azt mondta: Lengyelország "jó példa a (csatlakozási) menetrend elcsúszására".
Parker szerint még az idei év korábbi szakaszában is elképzelhető volt a 2012-2013-as lengyel euróbelépés, de most már 2014 tűnik reálisabb időpontnak, a költségvetési hiány növekedése miatt.