A magyar kkv szektor kitart és előretekint a járvány ellenére is

Erősen megmutatkoznak a koronavírus-járvány hatásai a kis- és középvállalkozói szektor nemrég megjelent, második negyedéves hitelezési statisztikáin is. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2020 júniusának végén a mikro-, kis- és középvállalkozói szektor hiteleinek állománya kicsivel 4740 milliárd forint felett volt, ami 1,4 százalékos csökkenés a három hónappal korábbihoz képest. A CIB Bank kkv-hiteleinek állománya eközben két százalékkal bővült, vagyis az erős gazdasági visszaesés közepette is sikerült növelni a portfólió méretét.
„A CIB Bank a koronavírus-járvány kitörése óta eltelt időszakban is aktív szerepet játszik a finanszírozási piacon, amelyet az első nyolc havi adataink is alátámasztanak. Egy baseballos hasonlattal élve: nem engedjük le az ütőnket, és a nehéz, csavart, gyors labdákat is igyekszünk megütni” – mondta az adatok kapcsán Győr Tamás, a CIB Bank KKV üzletágának igazgatója. Szavai szerint nemcsak a járvány által kevésbé érintett ágazatokban (például a mezőgazdaságban) aktív a pénzintézet, hanem a nagyobb, de sok esetben csak átmeneti nehézségekkel szembenéző szektorokban is, mint amilyen például az autóipar.
A CIB Bank igyekszik minden iparágnak a felmerült igények és a pénzintézet kockázatvállalási hajlandósága alapján segíteni. A járványhatás által jobban érintett vállalkozásoknál legtöbbször az állami garanciákkal kiegészült forgóeszközhitel jelent értékes megoldást, a válság hatásainak kevésbé kitett ágazatokban ugyanakkor a beruházási hitelekre is erős kereslet mutatkozik.
Hogyan nyerhetsz a zuhanó árfolyamokkal? Mutatjuk ITT.
A CIB Bank 2020 első nyolc hónapjában másfélszer annyi új hitelszerződést kötött kkv-kal, mint az előző év azonos időszakában. A hitelek 21 százalékát nyújtotta a kereskedelmi szektornak, miközben a feldolgozóipar részesedése 19, az építőiparé 14, a mezőgazdaságé pedig 7 százalék környékén alakult. A beruházási hiteleknél meghatározó a Növekedési Hitelprogram szerepe, az NHP-s finanszírozás aránya megközelítette a 60 százalékot.
Szakértői párbeszéd, óvatosabb vállalkozások
„A vállalkozások óvatosabbá váltak, a hitelkeretek kihasználtsága augusztusra csökkent az elmúlt év hasonló időszakához képest” – emelte ki az igazgató.
A CIB szakértői folyamatosan egyeztetnek az ügyfelekkel arról, hogy esetükben milyen finanszírozási megoldásra érdemes fókuszálni. A visszafogottabb üzleti várakozások, az óvatosabb beruházási politika és a felelős pénzügyi döntések sok vállalkozásnál a szabad források növekedésével is együtt járnak, ami látszik a betétállomány emelkedésén is. Az igazgatóság által kezelt ügyfelek CIB Banknál elhelyezett betétállománya közel 20 százalékkal bővült augusztus végéig az év eleje óta, ezen belül a CIB befektetési alapjaiban elhelyezett állomány ugrásszerűen, közel 60 százalékkal nőtt. Ebben meghatározó szerepe van annak, hogy a hosszú évek óta sikeres CIB Start Alapcsalád nagyon népszerű lett a vállalati ügyfelek körében is.