A várható jobbratolódásról közöl összeállítást a Kurier
Az 1867-es kiegyezés utáni magyar történelmet is dióhéjban ismertető összeállítás középpontjában a Jobbik egyik választási nagygyűléséről készült riport áll, mely szerint a párt közönségét az 1989-es rendszerváltozás nagy vesztesei képezik, az alsó középosztálytól az állástalan diplomásokig.
A szónok, a pártelnök Vona Gábor a "haza visszahódításáról" beszél nekik, azt állítva, hogy pártja az egyetlen, amely a "nagytakarítást" és a politikai elit elszámoltatását véghezviszi. Közben "sokak által tetszéssel fogadott" oldalvágásokat tesz a multinacionális vállalatok, milliárdosok és bankárok felé, akik mögött általában a "kizsákmányoló zsidó tőkét" értik.
"A másik bűnbak a romák, akiket mint bűnözőket és szociális élősködőket gyűlölnek", de hamarosan, figyelmeztet a szónok, "minden naplopót nyakon fognak csípni". A lap interjút közöl Tamás Gáspár Miklóssal, a Szabad Demokraták Szövetségének egykori alapítójával, aki ma újbaloldaliként határozza meg magát. A politikus szerint a rendszerváltozás első szabad választására is az antiszemitizmus nyomta rá bélyegét, és a mostani választási kampányban is tapasztalható ez a jelenség.
Tamás Gáspár szerint a fiatal nemzedék nem fogadja el az "új rendet", s a Jobbik az ellenállás lehetőségét, sőt "forradalmi potenciált" kínál számukra. A mai rasszizmus azonban nem a náci időkre jellemző rasszizmus, hanem egy szociálisan motivált fajgyűlölet - magyarázza. Egy vad vetélkedés a fehér, konzervatív középosztály és a munkanélküli rétegek - például a romák - között, akik az állam segítségére szorulnak a túléléshez.
A lap jegyzete szerint a magyaroknak az 1989-es rendszerváltás sem hozott valódi felemelkedést, ehelyett azt kellett megtapasztalniuk, hogy folytatódott a Nyugattól való lemaradásuk. A jobboldal nagymagyar és részben fasiszta szimbólumai egy vélt jobb múltba való menekülést jeleznek, amikor a birodalomnak tekintélye volt, és az emberek joggal lehettek büszkék - írja.
Ma bizalomhiány van Magyarországon: a politikailag végletesen megosztott társadalom, a durva gazdasági hibák, a korrupció és a néppártok képtelensége, hogy az emberek egzisztenciális gondjait kezeljék, előkészítették a talajt a szélsőséges nézeteknek. A jobbratolódás ennek logikus következménye. "Hamarosan megmutatkozik, hogy a várható győztes Orbán Viktor mit kezd a megelőlegezett bizalommal: belevész a Jobbik és a maradék szocialisták elleni támadásokba, vagy kivezeti a dühös választókat a "siralom völgyéből" - írta a Kurier.