Adatok ide vagy oda, tovább fűtik a pénzpumpák a likviditási rallyt!
Magyarország
A forint - a várakozásainkkal ellentétben - kicsit sem gyengült az euróhoz képest a pénteki nap folyamán, sőt még hajszálnyit erősödni is tudott. Annak ellenére, hogy a magyar harmadik negyedéves GDP rosszabb lett a várakozásoknál, a jobb román, szlovák és cseh bruttó hazai össztermék megadta az alaphangulatot a régiós devizák piacán. Hiszen távolról nézve ugyanaz a térség vagyunk és a befektetők egyelőre még nem kezdték el a korábban sokszor látott differenciálást a devizák között. A pénteki nap végére 269 fölött szintekről 268 környékére, majd hétfő reggelre az alá erősödött a forint az euróhoz képest és jelenleg is tartja ezen szintjét. Miután ma délelőtt pozitívnak tűnik a piaci hangulat a forint akár 267-ig is erősödhet, de ezt nem tartanánk - legfőképpen a GDP adatok miatt - fundamentálisan megalapozottnak. Ma várható az IMF a hazai gazdasági folyamatokkal kapcsolatos legutóbbi értékelése, ami további lökést jelenthet a hazai devizának. Ennek ellenére az elkövetkezendő napokban inkább mérsékelt 270 irányába tartó gyengülésre számítunk, de amennyiben a nemzetközi befektetői hangulat tovább javul, e folyamatban késés állhat be. Az állampapír-piaci hozamok csökkenni tudtak a múlt héten, már egy újabb 75 bázispontos kamatvágást áraznak a rövid papírok. A vártnál jobb magyar infláció fényében a jövő hét hétfői MNB kamatdöntő ülésen 50 bázispontos csökkentést valószínűsítünk. Ez az állampapír-piacra beáramló többletforrás miatt várhatóan nem fog forintgyengülést okozni.
Nemzetközi
A múlt hét pénteken napvilágra került, Eurózóna GDP-je a várakozásokat (+0.4%) némileg alulmúlva 0.3 százalékkal növekedett a harmadik negyedévben, így a közösség gazdasága, az amerikaihoz és a japánhoz hasonlóan kilépett a recesszióból. (Egyedül a brit nemzeti össztermék mutatott 0.4 százalékos apadást a nagyok közül.) A legjobb számokat Szlovákia, Ausztria és Portugália produkálta rendre 1.6, 0.9 és 0.9 százalékos n.év/n.év alapú növekedéssel. Az év/év alapú GDP csökkenés üteme továbbra is 4.1 százalékos volt. A német és a francia gazdaság is kissé alulmúlta az elemzői konszenzust, rendre 0.7 és 0.3 százalékkal növekedtek n.év/n.év alapon. Az adat tehát pozitívan értékelendő, de túl nagy pozitív meglepetést sem okozott, várható volt, hogy a gazdasági közösség a stimulus intézkedések által jobban teljesít majd, mint az előző negyedévben. A nyugat-európai piacokon pénteki nap nagy részében lejtmenetet tapasztalhattunk, igaz az Wall-Street emelkedésének hatására a kereskedés végére 0.4 százalékkal fentebb tudtak zárni az indexek.
Az USA-ból már inkább gyenge makroadatok érkeztek a hét utolsó napján. A szeptemberi amerikai külkereskedelmi mérleg hiánya 36.5mrd dollárra növekedett, a 31mrd körüli deficitről szóló várakozásokhoz képest. Miután tudjuk, hogy a vezető közgazdászok az USA és az ázsiai országok között fennálló külkereskedelmi egyensúlytalanságban látják a világgazdaság alapvető problémáját - ahogy mi is - így a pénteki adat nem a megoldás irányába mutat. Sőt, a vártnál nagyobb negatív nettó exporton keresztül valószínűleg az USA harmadik negyedéves GDP növekedését is lentebb fogják módosítani az előzetes n.év/n.év alapú évesített 3.5 százalékról. Sokan csak 3 százalék körüli növekedést várnak a felülvizsgált számoktól.
Emellett a Michigani Egyetem által mért fogyasztói bizalmi index sorozatban a második esését regisztrálta novemberben, és 70.6-ról 66-ra esett. Ez egybe cseng akár a német ZEW index, vagy más bizalmi indexek utóbbi néhány hónapban mutatott tendenciájával, de mindenképpen negatív a lakossági fogyasztás magára találását illetően. Sőt, a novemberi Michigan index eredményei még a 10.2 százalékos októberi amerikai munkanélküliségi ráta nyilvánosságra hozatala előtt születtek, tehát a decemberi számokban további esésre lehet számítani.
Ennek ellenére pénteken 0.5-0.9 százalékos zöld tartományban zártak a Wall-Street főbb indexei, ami alapvetően az állami és jegybanki pénzcsapok - a rosszabb makroadatok fényében - még további nyitva tartásával magyarázható. Volt azért néhány pozitív vállalati hír is, amire foghatjuk a részvénypiaci növekményeket. A Walt Disney vártnál jobb forgalom és eredményszámokat jelentett a harmadik negyedévre vonatkozólag és két vezető kiskereskedelmi bolthálózat jövendölt magasabb forgalmat a közelgő ünnepekre. A múlt hetet a tengerentúli piacok összességében átlagosan 2.5 százalékos növekedéssel zárták, míg Nyugat-Európában ennél is robosztusabb 3-3.5 százalékos rally valósult meg. Voltak azért pozitív adatok is a múlt héten lásd: csökkenő friss és folyamatos mn-i segélykérelmek, vagy a kínai kisker és ipari termelési számok, de szerintünk alapvetően továbbra is a monetáris politika likviditásnövelő intézkedései fűtik - az általunk vártnál nagyobb mértékben - a rallyt.
Hétfőn reggel Japán adott számot harmadik negyedéves GDP teljesítményéről. A japán gazdaság szintén magas volumenű állami stimulus intézkedések következtében 1.2 százalékos n.év/n.év alapú gazdasági kibocsátás-növekedést regisztrált, ami messze felülmúlta a mindössze 0.7 százalékos többletről szóló elemzői konszenzust. Ennek ellenére a japán gazdaság jövőbeli teljesítményével kapcsolatosan óvatosak a szakemberek. Az ösztönző-csomagok kifutása után és a készletfeltöltések már most előrehaladott volta miatt lassuló ütemű emelkedést várnak a továbbiakban. 2009 negyedik negyedévre a fenti viszonylatban 0.3, míg 2010 első negyedévét illetően 0.1 százalékra lassulhat a konjunktúra üteme, sőt 2010 közepére nem kizárt egy második lejtmenet, „double dip" sem. Éppen ezért már egy újabb, 30mrd dolláros fiskális ösztönző-csomagról folynak a tárgyalások, igaz a hatalmas japán államadósság miatt a kormány csak más területekről való elvonásból tudná finanszírozni a többletkiadást.
Az ázsiai piacokon ma reggel a Japánban tapasztaltuk a legalacsonyabb emelkedéseket, ott mindössze 0.2 százalékkal emelkedtek az indexek, míg a többi térségi tőzsde 1-2 százalékos zöld tartományban tudott zárni. A nyugat-európai piacokon 1 százalékos növekményeket figyelhetünk, meg míg az amerikai futuresek 0.6-0.7 százalékos pluszban járnak. Úgy tűnik, rövidtávon még mindig mehet tovább a likviditási rally. A nap későbbi részében az Eurózóna októberi inflációja és az amerikai kiskereskedelmi forgalom lesz várhatóan piacbefolyásoló hatással.
A dollár újra 1.50 közelébe gyengült az euróval szemben, melyhez az újabb lökést kapó részvényárfolyamok mellett az amerikai-kínai tárgyalások is hozzájárulnak. Egyelőre még messzinek tűnik a jüan tényleges felértékelése a dollárral szemben, ami egyébként a külkereskedelmi egyensúly helyreállítása szempontjából elsődleges fontosságú lenne, de már ezen opció felmerülése is sokat változtat a hangulaton.