Áfa-visszatérítés és zárszámadás a napirenden

Gazdasági tárgyú törvények uralják a parlament jövő heti kétnapos ülésének napirendjét: a képviselők akár már hétfőn dönthetnek arról, hogy a vállalkozások miként igényelhetik vissza azt az összesen 250 milliárd forint forgalmi adót, ami az Európai Unió bíróságának döntése miatt jár nekik. Kedden a tavalyi zárszámadást tárgyalja az Országgyűlés.

Az Európai Unió bíróságának július végén kihirdetett ítélete szerint nincs összhangban az uniós joggal a magyar áfaszabályozásnak az a része, amely kizárja a ki nem fizetett beszerzésekhez kapcsolódó áfa-visszatérítést. A döntés miatt az államnak idén mintegy 250 milliárd forint áfát kell visszafizetnie a vállalkozásoknak. A Nemzetgazdasági Minisztérium angol nyelvű, a Széll Kálmán-terv frissítéseként megjelent tájékoztatója szerint a visszatérítést nem a költségvetés részeként, hanem egyéb állami eszközökből finanszírozzák, a tárca azonban eddig nem közölte, hogy miből.

 

Mindenesetre Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken benyújtott törvényjavaslata hatályon kívül helyezi az áfatörvény kifogásolt passzusát, és rendelkezik az eddig visszatartott forgalmi adó kifizetéséről. Az indítvány szerint a vállalkozások október 20-ig kérelmet nyújthatnak be ennek érdekében, illetve későbbi áfa-bevallásukban visszaigényelhetik a nekik járó összeget. A Ház - a kormány kérésére, a házszabálytól eltérve - akár szavazhat is az előterjesztésről, de a javaslatot a házszabálytól eltéréshez szükséges négyötödös többség hiányában is megtárgyalják, ebben az esetben viszont még nem döntenek róla a képviselők.

 

Ugyancsak megvitatja a parlament az államháztartási törvény módosításáról szóló indítványt. Matolcsy György ebben azt kezdeményezte, hogy a jelenlegi minimum 45 helyett csak 30 napnak kelljen eltelnie az adótörvények kihirdetése és hatályba lépése között. Az Országgyűlés napirendjén jelenleg egy adóemelésre vonatkozó kormányjavaslat szerepel, amelynek elfogadásával november 1-jétől 13 forinttal emelkedne a gázolaj jövedéki adója, nőne az alkoholos és a dohánytermékek jövedéki adója, valamint a játékadó.

 

A mostani szabályok szerint ahhoz, hogy a jövedékiadó-emelés november 1-jén hatályba lépjen, legkésőbb e hét végén ki kellett volna hirdetni a törvényt, ám a Ház hétfőn még csak az előterjesztéshez érkezett módosító javaslatokról határoz, a zárószavazást egy héttel később tarthatják. A parlament elé kerül hétfőn a távhőszolgáltatásról és az árak megállapításáról szóló fejlesztési minisztériumi előterjesztés. Ennek lényege egy új támogatási rendszer kiépítése, amely a termelők helyett a hőszolgáltatókat támogatná. A kormány sürgős tárgyalást kért az előterjesztésről, hogy az október 1-jén, a távhő hatósági árának megállapításával együtt hatályba léphessen.

 

A hét első napján dönt a Ház a katasztrófavédelmi törvény módosításáról. Pintér Sándor belügyminiszter javaslatának elfogadásával állami kézbe kerülhetnek a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok. A keddi ülésnap a tavalyi költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslat megtárgyalásával kezdődik. A zárszámadási vitában a nemzetgazdasági miniszter expozéja után előbb Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, majd a számvevőszéki és költségvetési bizottság előadói ismertetik véleményüket. A frakciók vezérszónokainak felszólalása után az általános vitát megszakítják, és csak a nyugdíjba vonuló bírák pótlását elősegítő fideszes indítvány megtárgyalása után fejezik be. (MTI)

Megjelent Magyarország Mesterséges Intelligencia Stratégiája

A Kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy hazánk a technológiai átalakulás nyertese maradjon. Ezért a Kormány megújította Magyarország Mesterséges Intelligencia Stratégiáját, amely a 2020-ban elfogadott stratégia főbb célkitűzéseit megtartva, az elmúlt időszak technológiai és jogi változásait is figyelembe véve új intézkedéseket határoz meg a 2030-ig tartó időszakra. A technológia gyors fejlődésére tekintettel a Kormány ezentúl évente felülvizsgálja a megújult Stratégiát.
2025. 09. 09. 16:00
Megosztás:

Ön tudja, mi a dolga a fürtvezető mérnöknek vagy a klisémontírozónak?

Naponta több száz álláshirdetés jelenik meg online, és csak a Profession.hu felületén jelenleg közel 18 ezer pozícióba keresnek új munkatársat a cégek. A megszokott, átlagember számára is könnyen értelmezhető állásmegnevezések mellett azonban bőven akadnak olyan pozíciók is, amelyek esetenként a tapasztalt hirdetéskezelőket is meglepik. Az elmúlt egy év alatt például klisémontírozóként, etető traktorosként vagy fürtvezető mérnökként is el lehetett helyezkedni.
2025. 09. 09. 15:30
Megosztás:

K&H: egyre több hazai kkv fordul az exportálás lehetősége felé

Az elmúlt három hónapban ismét növekedésnek indult a kkv szektor exportból származó árbevételének aránya a K&H kkv bizalmi index 2025 második negyedéves kutatási adatai szerint. Noha az előző mérési ciklusban 15-ről 10 százalékra csökkent ez az arány, most ismét növekedésnek indult és jelenleg 12 százalékon áll. A kkv-k export felé fordulását részben olyan piaci folyamatok is okozhatják, melyekre akadályozó tényezőként hivatkoztak a cégvezetők: kereslet- és szakemberhiány, adók és infláció.
2025. 09. 09. 15:00
Megosztás:

Az Otthon Start miatt visszaszorulnak a készpénzes vevők a XIII. kerület ingatlanpiacán

Az Otthon Start hitel új lendületet adott az V. és XIII. kerület ingatlanpiacának az elmúlt hetekben. Habár a lakások többsége még mindig túlárazott, a különbség a hirdetési és az eladási árak között mérséklődik, a jó állapotú, azonnal költözhető ingatlanok a legkeresettebbek, ezeknél várható leginkább áremelkedés. Közben a készpénzes vevők háttérbe szorulnak.
2025. 09. 09. 14:30
Megosztás:

A holland állam csökkenti részesedését az ABN Amro bankban

A holland kormány a jelenlegi 30,5 százalékról mintegy 20 százalékra csökkenti az ABN Amro bankban lévő részesedését - áll az államosított vagyont kezelő NL Financial Investments (NLFI) keddi közleményében.
2025. 09. 09. 14:00
Megosztás:

Így inflálódott el a babaváró hitel - mire elég most 11 millió forint?

Gyerekvállalás előtt továbbra is megéri felvenni a babaváró hitelt, de a támogatás már korántsem képes akkora segítséget nyújtani, mint hat évvel ezelőtt. A maximális hitelösszeget 2019 óta csak egyszer emelték meg 10 százalékkal, miközben a hazai ingatlanárak egyetlen év alatt is nagyobb mértékben emelkedtek. Az ingatlanpiacon így durván megfeleződött a babaváró hitel vásárlóereje a bevezetés óta. Öröm az ürömben, hogy a hitel törlesztőrészlete is alig változott, így a hitelfelfevők számára ma már lényegesen kisebb terhet jelent a törlesztés, mint hat évvel ezelőtt. A Bank360 annak számolt utána, hogy mire elég ma a 11 millió forintos babaváró hitel.
2025. 09. 09. 13:30
Megosztás:

Budán négyszeresére nőtt a 70 millió forint feletti lakások aránya

A Duna House legfrissebb adatai szerint 1 év alatt látványosan eltolódott a fővárosi lakáspiac a magasabb ársávok felé. A tranzakciók árkategóriák szerinti eloszlása alapján Budán és Pesten egyaránt a magasabb árú ingatlanok kerültek túlsúlyba, miközben a középkategóriás lakások részaránya jelentősen visszaesett, az alsóbb kategória pedig eltűnt.
2025. 09. 09. 13:00
Megosztás:

A klímaváltozás átrajzolja hazánk bortérképét – országszerte kezdődik a szüret

Ahogy országszerte megkezdődik a 2025-ös szüret, egyre több borvidéken rajzolódik ki: a rendkívül száraz nyár ellenére ígéretes évjáratra számíthatunk, különösen a prémium vörösborokra specializálódott pincészeteknél. Eger borászai különösen optimisták, hiszen a borvidék idén minden korábbinál nagyobb nemzetközi elismerést kapott.
2025. 09. 09. 12:30
Megosztás:

A várakozásoknak megfelelően alakult az infláció

Az augusztusi inflációs adatokat tette ma reggel közzé a KSH. A fogyasztói árak havi szinten stagnáltak, az éves inflációs mutató így a júliusi 4,3 százalékon maradt. A tényadat megfelelt a várakozásunknak és az elemzői konszenzusnak. Kedvező fejlemény a maginfláció további lassulása, 3,9 százalékra a hetedik havi 4,0 százalékról - érvel Nagy János, makrogazdasági elemző.
2025. 09. 09. 12:00
Megosztás:

Van, amiben Mészáros Lőrinc rávert Elon Muskra

Elon Musk vagyona ma már kontinensek leggazdagabbjainak elitjét utasítja maga mögé – mutat rá Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezető igazgatója. Musk 342 milliárd dollárja több, mint Afrika és Óceánia 10 országának leggazdagabb vállalkozójának együttes vagyona. Ám egy dologban meg kell hajolnia Mészáros Lőrinc előtt: a magyar top-milliárdos vagyona 10 év alatt 150-szeresére ugrott, miközben Musk, csak 38-szorosára növelte pénzét. Igaz, Mészáros vagyona európai viszonylatban még így is a középmezőnyben marad.
2025. 09. 09. 11:30
Megosztás:

Megbukott a francia kormány - Új miniszterelnököt jelöl Macron

Ahogy várható volt, Francois Bayrou francia miniszterelnök tegnap nagy többséggel elveszítette a bizalmi szavazást, és ezzel nemcsak ő, de kormánya is megbukott.
2025. 09. 09. 11:00
Megosztás:

OECD: 4,1 százalékra lassult az infláció júliusban

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 4,1 százalékra mérséklődött idén júliusban a júniusi 4,2 százalékról - olvasható a párizsi székhelyű szervezet honlapján.
2025. 09. 09. 10:30
Megosztás:

Szijjártó Péter: újabb földgázvásárlási szerződést írunk alá

Ma egy újabb hosszú távú földgázgázvásárlási szerződést írunk alá. Ez lesz a leghosszabb távú nyugati irányú földgázbeszerzési szerződésünk - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedd reggel a Facebookon.
2025. 09. 09. 10:00
Megosztás:

Folytatódott a hozamesés a fejlett kötvénypiacokon

Folytatódott a hozamesés a fejlett gazdaságok kötvénypiacain: a tízéves amerikai, francia és olasz hozam 4, a német 2 bázisponttal került lejjebb, amivel az amerikai tovább közeledett az öthavi mélypontot jelentő 4%-os szint felé.
2025. 09. 09. 09:30
Megosztás:

Emelkedtek a vezető tengerentúli indexek

Emelkedtek a vezető tengerentúli indexek, a kedvező hangulatot az erősödő kamatcsökkentési várakozások és a vállalati hírek fűtötték, a NASDAQ új történelmi csúcson zárt.
2025. 09. 09. 09:00
Megosztás:

A francia miniszterelnök tegnap elvesztette a bizalmi szavazást; emelkedtek a vezető európai indexek

François Bayrou, francia miniszterelnök tegnap elvesztette a bizalmi szavazást a parlamentben, miután egy 43,8 milliárd eurós megszorítócsomaggal próbálta leszorítani a költségvetési hiányt. 364 képviselő szavazott ellene, míg 194 támogatta, így a kormány megbukott.
2025. 09. 09. 08:30
Megosztás:

Külföldre menekült a volt ukrán külügyminiszter

Dmitro Kuleba volt ukrán külügyminiszter megerősítette, hogy Volodimir Zelenszkij rendelete miatt külföldre menekült. A politikus szerint azért vették célba, mert nyíltan bírálta az elnök hatalomkoncentrációját és a korrupcióellenes szervek elhallgattatását - írta az origo.hu hétfőn.
2025. 09. 09. 08:00
Megosztás:

Több mint egymilliárd forintos útfelújítás zajlik Dél-Békésben

Három utat fejlesztenek egyszerre Dél-Békésben, több mint 1,3 milliárd forintból - közölte a térség fideszes országgyűlési képviselője az MTI-vel.
2025. 09. 09. 07:30
Megosztás:

Dupla dinamit a magyar újlakáspiacon

A múlt év végi és ez év eleji látványos felfutást követően egy időre visszatért a normális kerékvágásba az újlakáspiaci kereslet, de augusztustól ismét egy őszi lakossági állampapír-lejárat, valamint az Otthon Start hitelprogram pörgetheti fel a vásárlásokat. A Cordia az év elején bejelentett 1000 lakással szemben összesen közel 1500 otthon értékesítését kezdi meg az idén, rekorderős vásárlói érdeklődés mellett.
2025. 09. 09. 06:30
Megosztás:

Minden tizedik nagyvállalati cégvezető romlást vár a kintlévőségek minőségében

Jelentős változásokat mért a cégvezetők gondolkodásában a K&H nagyvállalati növekedési index a kintlévőségek minőségét illetően. A kérdés vonatkozásában a mutatók nagyságrendileg nézve visszatértek a fél évvel ezelőtti állapothoz. Minden tizedik megkérdezett cégvezető úgy gondolja, hogy a következő 12 hónapban csökkenni fog a minőség, ami pontosan duplája a három hónappal ezelőtt mért adatoknak. A válaszadók kicsit több mint négyötöde nem számol érdemi változással és mintegy 7 százalékuk vár javulást a minőséget tekintve, ami 5 százalékpontos emelkedés az előző negyedévhez képest.
2025. 09. 09. 06:00
Megosztás: