Amikor Japán kínai beruházót keres

A 2011-es japán cunami egyik közvetett áldozata a tengerár által sújtott fukusimai erőműtől alig 90 kilométerre lévő Aizu-Vakamacu iparváros volt, amelyet, akárcsak a térség más településeit, azóta messze elkerültek a befektetők. A város polgármestere, Muroi Sohej ezért olyan elhatározásra jutott, amely korábban elképzelhetetlen lett volna: Kínába repült és egy ottani sikeres gépipari céget rávett arra, hogy az ő városában építsen üzemet - írja a The New York Times (NYT).

Egy évvel azután, hogy a természeti és nukleáris katasztrófák fájdalmas változtatásokra késztették Japán már évek óta amúgy is zsugorodó gazdaságát, az ország kezdi felismerni, hogy lehetővé kell tennie a külföldi cégek bejövetelét. Ez az új japán dinamika része a regionális hatalmi eltolódásnak is. A külföldi tőkének egy szerény, de gyorsan növekvő része a szomszédos Kínából érkezik, amely tavaly Japánt megelőzve a világ második legnagyobb volumenű gazdaságává vált és a legkülönbözőbb eszközökkel törekszik exportorientált fejlődésének kiteljesítésére.

 

Az Aizu-Vakacumában létesülő gyár mellett Kína a Japán nyugati részében fekvő Tottori városban vegyi üzem, Kocsiban pedig nehézgépgyár felépítését tervezi. "A kínaiak hovatovább megmentőnek tűnnek" - mondta a NYT-nak Maszuda Kotaro, a tokiói Nemzetközi Kereskedelmi és Beruházási Intézet közgazdásza. Februárban a japán kormány 80 kínai kereskedelmi kormánytisztviselőt és cégvezetőt hívott befektetési körútra. Japán illetékesek szerint a cél a külföldiek által az országban eszközölt közvetlen befektetések megkétszerezése az elkövetkező évtizedben.

 

Külön prioritást élvez ebben a 2011-es katasztrófa által leginkább sújtott Ivate, Mijagi és Fukusima prefektúra - az utóbbiban található Aizu-Vakamacu is. "Nagyra értékeljük a katasztrófa-övezetbe érkező, az újjáépítést segítő külföldi befektetéseket" - jelentette ki nemrég az újságíróknak Noda Josihiko miniszterelnök. A Japánba irányuló közvetlen kínai befektetés a tokiói hivatalos adatok szerint 2010-ben 314 millió dollár volt, ami ugyan 20-szorosa a négy évvel korábbinak, de a Japánba érkező külföldi tőkének csak töredékét képviseli.

 

A valós összeg azonban a szakértők szerint sokkal magasabb, mivel a kínai működő tőke jelentős része Hongkongon és más közvetítőkön keresztül jön be az országba. Japánnak az új politika érdekében szakítania kellene a külföldi beruházásokat fékező több évtizedes hagyományával, amely éles ellentétben állt a fejlett országok többségének gyakorlatával - mutat rá a NYT. A külföldi tőkére vonatkozó japán stratégia szigorú szabályozásokat, magas működési költségeket és csekély kormányzati ösztönzőket foglalt magában, nem beszélve arról, amit külső megfigyelők nem egyszer nyílt idegengyűlöletként véltek érzékelni.

 

Ezzel magyarázható, hogy mint az ENSZ adataiból kitűnik, Japán azon országok közé tartozik, amelyekben a legkisebb az új külföldi befektetések aránya. 2009-ben a külföldi beruházások mérlegének többlete Japánban a GDP 0,24 százalékát érte csak el, sőt a pénzügyminisztérium szerint 2011-ben a mérleg negatív volt, a külföldi cégek 183 milliárd jennel (2,3 milliárd dollárral) több pénzt vittek ki annál, mint amennyit beruháztak a szigetországban. Számos japán cég is inkább külföldön fektet be. A minisztériumi adatok szerint tavaly Japán nettó külföldi beruházásai 9,1 ezer milliárd jent, 113 milliárd dollárt tettek ki, és ezzel csak gyorsították a japán ipar úgynevezett kiüresedését, amely miatt régóta aggódnak az ország politikusai.

 

Ez veszélyes egyensúlyhiányt teremt éppen egy olyan időszakban, amelyben Japán szeretné beindítani a gazdasági növekedést, fenntartani a foglalkoztatottságot és az életszínvonalat. A tavaly márciusi katasztrófák a továbbra is igen erős jen fékező hatásával párosulva csökkentették a profitokat és az exportőröket még inkább a gyártás kihelyezésére ösztönözték. Japán folyó fizetési mérlegének hiánya januárban 437 milliárd jenes (5,4 milliárd dolláros) rekordot ért el, főleg azért, mert a fukusimai atomerőmű balesete nyomán megnőtt az energia-behozatal. Így nem csoda, hogy Muroi polgármestert hősként üdvözölték azért, mert sikerült megállapodnia a Zoomlion kínai céggel arról, hogy a vállalat Aizu-Vakamacuban építi fel új üzemét.

 

Emellett Kína újabban több nehézségekkel küszködő japán céget is megvásárolt. A Sanyo Electric mosógép- és hűtőgépgyártó cégeit a Haier nevű kínai vállalat vette meg 10 milliárd jenért (124 millió dollárért). 2011-ben az is először fordult elő, hogy kínai cégek több japán vállalatot vásároltak meg, mint az amerikaiak. A kínaiak azt várják ezektől a beruházásoktól, hogy ha meg tudnak felelni a japán piac követelményeinek, odahaza és globálisan is versenyképesebbé válnak. Ezt a folyamatot ösztönzik azok a kedvezmények, amelyeket a cunami által érintett térségek és települések, mint például Aizu-Vakamacu nyújtanak a külföldi beruházóknak.

 

A hosszú távú cél ugyanakkor itt is olyan tartós foglalkoztatás megalapozása, amely nem a kedvezményekre vagy (a tokióinál) olcsóbb munkaerőre, hanem az új technológia, a kutatás fejlesztésére épít ebben a térségben is. "A Kínából jövő beruházás jó dolog - fejtette ki Sodzsiro Nakamura, egy tanácsadó cég képviselője -, de végső soron inkább a kaliforniai Szilikonvölgyre szeretnénk hasonlítani". Így is figyelemre méltó azonban Aizu-Vakamacu polgármesterének nyitottságot tükröző nyilatkozata. "Eljutottunk oda, hogy Japánban már nem lehetséges a további növekedés külső segítség nélkül. Mindenkit szívesen látunk városunkban, akár Kínából jön, akár Amerikából" - idézte Muroi Sohej szavait a NYT, amely szerint ezt akár a cunami utáni gazdasági rendnek is lehet nevezni. (MTI)

Globális minimumadó: Az amerikai vállalatcsoportok végleg kikerülhetnek a szabályozás alól

Az elmúlt időszakban a globális minimumadó kapcsán izgalmas fejlemények játszódtak le. A legfrissebb politikai megegyezések alapján az amerikai vállalatcsoportok kikerülhetnek a globális minimumadó hatálya alól, illetve mentességet kaphatnak a szabályok alkalmazása alól. Ez a hír kétségtelenül előnyös az amerikai multinacionális cégek számára, ugyanakkor számos kérdést vet fel a még frissnek számító rendszer további működése kapcsán.
2025. 07. 09. 14:00
Megosztás:

A gázfűtés az ipar számára – hatékonyság, gazdaságosság, fenntarthatóság

Az ipari létesítmények fűtési megoldásainál elsődleges szempont a költséghatékonyság, a megbízhatóság és a fenntarthatóság. Mivel ezek az épületek általában nagy belmagassággal, jelentős alapterülettel rendelkeznek, fűtésük nemcsak energetikai, hanem stratégiai kihívás is. Amire persze van megnyugtató megoldás!
2025. 07. 09. 13:47
Megosztás:

Akár 850 millió forint is lehet a viharkárok nagysága

A július 7-8-i viharokkal kapcsolatban július 9-én reggelig több mint 5700 kárbejelentés érkezett az Alfa Biztosítóhoz, amelynek szakértői úgy becsülik, a viharok által okozott kár nagysága elérheti a 850 millió forintot - közölte a biztosító szerdán az MTI-vel.
2025. 07. 09. 13:00
Megosztás:

Az MBH Bank stratégiai partnerként támogatja az MBTSZ által gondozott felsőfokú biztosításszakmai képzést

A biztosítási és pénzügyi szakma jövője szempontjából mérföldkőnek számító pillanathoz érkezett a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) által gondozott képzési program: az MBH Bank csatlakozásával immár nemcsak biztosítótársaságok, hanem a pénzügyi szektor egyik legnagyobb szereplője is stratégiai partnerként állt az ügy mellé. A felsőfokú képzés támogatása így már ágazatközi üggyé is vált – erősítve azt a közös felelősségvállalást, amely az egész piac versenyképességét, bizalmi tőkéjét és jövőjét alapozza meg.
2025. 07. 09. 12:00
Megosztás:

A helyhez kötött szolgáltatások piacán is erősödtek a mobilszolgáltatók

Egyre több háztartás fizet elő egy csomagban több távközlési szolgáltatásra, jellemzően televízióra és internetre – állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss kutatása. A több év hírközléspiaci trendjeit áttekintő tanulmány szerint napjainkra a helyhez kötött szolgáltatások egyre inkább a mobilszolgáltatókhoz vándoroltak át, vagyis egyre jellemzőbb, hogy a lakosság a mobil és a vezetékes távközlési szolgáltatásokra ugyanazon szolgáltatónál fizet elő.
2025. 07. 09. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak szerdán a befektetők?

Az ázsiai-csendes-óceáni térség részvénypiacai volatilisen alakultak a vámhíreket követően.
2025. 07. 09. 10:30
Megosztás:

A japán választás közeledtére emelkedtek a fejlett hozamok; 4,6% lett a júniusi hazai infláció

A fejlett piacokon a kötvényhozamok emelkedtek. Ebben fontos szerepet játszott, hogy az amúgy is rendkívül magas, a GDP 240%-ra rugó államadóssággal küzdő Japánban a közelgő felsőházi választás előtt nő a költségvetési élénkítéssel kampányoló pártok népszerűsége, ami ellensúlyozta például az amerikai inflációs várakozások enyhülését.
2025. 07. 09. 10:00
Megosztás:

Óvatosan kezelték a tengerentúli befektetők a vámbejelentések hatását

Keresték a tengerentúli befektetők az irányt a vámháború újbóli fellángolásának árnyékában: az S&P 0,1%-kal, a Dow 0,4%-kal csökkent, a Nasdaq pedig stagnált.
2025. 07. 09. 09:30
Megosztás:

A továbbra is fennálló vámháborús bizonytalanság ellenére emelkedtek az európai tőzsdék

Annak ellenére, hogy az Egyesült Államokkal folytatott vámtárgyalások kimenetele továbbra is bizonytalan, és a határidő közeledik, a vezető nyugat-európai indexek pluszban zártak: az FTSE100, a DAX és a CAC40 mind 0,5% feletti emelkedést mutatott.
2025. 07. 09. 09:00
Megosztás:

Megújult vámfenyegetésekkel gyorsítaná a tárgyalásokat Trump

A tegnapi nap folyamán 14 ország, többek között Japán és Dél-Korea is levelet kapott Donald Trump elnöktől, melyben kijelentette, hogy az érintett országok augusztus elsejétől 25-40% közötti vámokra számíthatnak exportáruikra; így a jelenlegi, 10%-os általános vámszint elvileg ma lejáró határideje kitolódott.
2025. 07. 09. 08:30
Megosztás:

Megduplázódott a lakásbiztosítások száma a viharok nyomán

Az elmúlt napok komoly viharai miatt több mint kétszeresére nőtt a lakásbiztosítások iránti kereslet. A Netrisk adatai szerint a vihart megelőző napon 109 százalékkal, a vihar napján pedig 131 százalékkal kötöttek több szerződést, mint egy átlagos nyári napon. A szélsőséges időjárás nemcsak az otthonokban és az autókban, hanem az utazási tervekben is jelentős károkat okozott, ami az utasbiztosítások iránti érdeklődést is látványosan megemelte. A Netrisk szerint a szélsőséges időjárás erősíti a lakosság biztosítási tudatosságát, azonban a biztosítások akkor nyújtanak valódi védelmet, ha nem utólag, hanem előre, tudatosan készülünk fel.
2025. 07. 09. 07:00
Megosztás:

Panel kontra tégla: ezek a lakások a legkeresettebbek Magyarországon

A legfrissebb adatok alapján a vásárlók minden településtípuson nagyobb érdeklődést mutatnak a téglaépítésű társasházi lakások, mint a panelek iránt. A markáns különbség nemcsak a kereslet alakulásában, de a négyzetméterárakban is egyértelműen megmutatkozik. Ez különösen aktuális lehet most azoknak, akik első lakás vásárlását vagy építését tervezik, kihasználva a napokban bejelentett kedvezményes állami hitelkonstrukciót. Az Ingatlan.com és a Wienerberger közös elemzése rámutat: az értéktartás szempontjából hosszú távon jobban jár, aki akár saját lakhatásra, akár befektetési céllal téglaépítésű ingatlant választ.
2025. 07. 09. 06:30
Megosztás:

A kriptovaluta a legjobb választás az olyan online játékokban, mint az Allyspin?

Az online szórakoztatóipar folyamatos fejlődésével egyre több platform kínál alternatív fizetési módszereket a hagyományos banki szolgáltatások mellett. A digitális pénznemek térnyerése különösen szembetűnő az online kaszinók világában, ahol a gyorsaság és az anonimitás iránti igény egyre nagyobb.
2025. 07. 09. 06:04
Megosztás:

A befektetés-ellenőrzés célja az állami érdekek és a lakosság ellátásbiztonságának védelme!

A sajtóban napokban megjelent, egyes esetekben pontatlan, hangulatkeltő cikkekkel szemben a Nemzetgazdasági Minisztérium az alábbi hét pontban tisztázza a befektetés-ellenőrzés kapcsán kialakult helyzetet. A kormány célja egyértelmű: az államérdek védelme és a lakosság ellátásbiztonságának megerősítése.
2025. 07. 09. 06:00
Megosztás:

Felemás a logisztikai ágazat első negyedéve

Továbbra is vegyes a kép a logisztika alágazatai között: a légi áruszállítás teljesítménye dinamikusan bővül, az első negyedévben rekordnak számító, 94,5 ezer tonna árut kezeltek a fővárosi repülőtéren. Viszont a nagyságrendekkel nagyobb volumenű közúti és vasúti áruforgalom tovább csökkent. A közúti áruszállítás ismét évtizedes mélypontra süllyedt, miközben a nemzetközi gazdasági környezet hatásai a vasúti teherszállításra nyomták rá a bélyeget.
2025. 07. 09. 05:30
Megosztás:

Teljes készpénzmentesség jön a Forma-1 magyar futamán

A magyar alapítású Festipay biztosítja a készpénzmentes fizetést a Hungaroringen megrendezendő 40. Formula–1-es Magyar Nagydíjon. A cég a vendéglátó egységek teljes területén több száz érintésmentes terminált üzemeltet, ahol bankkártyával, mobiltelefonnal vagy Festipay kártyával lehet fizetni. A rendszer már Bahreinben is sikerrel debütált. Solti Attila, a Festipay Zrt. igazgatósági tagja szerint céljuk a gyors és zökkenőmentes vásárlási élmény biztosítása. A készpénzzel érkező nézők feltöltőkártyát használhatnak, amelynek egyenlege a rendezvény végén költségmentesen visszaváltható.
2025. 07. 09. 05:00
Megosztás:

Miért van annyi műanyag a Földközi-tengerben?

A világ óceánjai és tengerei közül a Földközi-tengerben úszik arányosan a legtöbb műanyag és mikroplasztik. Mi lehet ennek az oka? Honnan jönnek? Miért süllyednek le a víz fajsúlyánál könnyebb plasztikok még a legmélyebb rétegekbe is? Milyen hatása van a szennyezésnek a tengeri élővilágra, és jelent-e veszélyt a strandolókra a nyaralások során? Mit tettünk eddig ellene, mi lehet a megoldás? A Körkörös.hu összefoglalásában igyekszik választ adni a legfontosabb kérdésekre.
2025. 07. 09. 04:00
Megosztás:

A keresőoptimalizálás összeomlását élőben nézzük

Az utóbbi hónapokban drámai átalakuláson megy keresztül az online tartalomfogyasztás és -terjesztés világa. A keresőoptimalizálás (SEO), ahogyan ismertük, szétesőben van. A mesterséges intelligencia (AI) térhódítása és a nagy tech cégek stratégiaváltásai alapjaiban rengetik meg az eddig jól működő online marketingmodelleket.
2025. 07. 09. 03:30
Megosztás:

Nem mindegy, milyen ATM kerül a faluba – akár kétszer többe is kerülhet a készpénzfelvétel

A kormány döntése alapján 2025 végéig minden 1000 fő feletti magyarországi településen elérhetővé válik a bankjegykiadó automata (ATM), ám nem mindegy, melyik bank automatája kerül a falvakba. A money.hu elemzése szerint az ATM-használat költsége bankonként jelentősen eltér: az ingyenes készpénzfelvételi keret felett a saját számlavezető bank automatájából történő felvétel legtöbbször lényegesen olcsóbb, mint más bank ATM-jének használata – van, ahol így több mint duplájába kerül a pénzfelvétel.
2025. 07. 09. 03:00
Megosztás:

A klímát a konyhába szerelték Nálad? Akkor nagy bajban vagy!

A konyhai pára alattomos ellensége a klímádnak, sokan túl későn veszik észre. Nem mindegy, hogyan használod a klímát a konyhában.
2025. 07. 09. 02:00
Megosztás: