Áprilisban 6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Csehországban
A márciusi pontosított növekedési ráta éves szinten 5,9 százalék. Áprilisban jelentősen nőtt a forgalom az üzemanyag eladás (7,6 százalék), az élelmiszerek (3,8 százalék) és az iparcikkek (7,4 százalék) terén is. Az autóeladás forgalmának növekedése viszont márciushoz viszonyítva mérséklődött. Míg márciusban ennek a szegmensnek a forgalma éves szinten 14,7 százalékkal, áprilisban csal 7,1 százalékkal emelkedett.
"Csökken a munkanélküliség és mérsékelten, reálisan emelkednek a jövedelmek is, ami pozitívan tükröződik a fogyasztás növekedésében" - kommentálta az adatokat Petr Dufek, a CSOB bank elemzője. Megjegyezte: az áprilisi kiskereskedelmi adatok is azt bizonyítják, hogy az idei gazdasági növekedést elsősorban a háztartási fogyasztás erősödése fogja húzni. "A statisztikai adatok alátámasztják, hogy újra emelkedik a szupermarketek és a hipermarketek forgalma.
A leggyorsabban azonban az internetes üzletek forgalma nő" - mutatott rá Pavel Kulhavy, a PwC Audit társaság elemzője. Áprilisban az internetes szegmens éves szinten 19 százalékkal bővült. Márciushoz viszonyítva, és minden mellékhatástól megtisztítva, áprilisban a kiskereskedelmi forgalom 0,8 százalékkal bővült. Elemzők szerint egyértelműen a gazdasági fellendülés jele, hogy a csehek egyre többet költenek a kultúrára, a sportra, és a szabadidős foglalkozásokra. (MTI)