Autófényezésbe is bele lehet bukni
A GVH február 16-án előzetes értesítés nélküli helyszíni szemlét tartott a 3M Kft., az Alami Kft., az Auto Finish Kft., az Autocolor Kft., a Duplakk Kft., az Ergolakk Kft., a Kaméleon Mix Kft., a Servind Kft., az Allianz Hungária Biztosító Zrt., a Generali-Providencia Biztosító Zrt., az Aegon Magyarország Általános Biztosító Zrt., valamint az Eurotax Glass-s Kft. valamint az Európai Autószervizek Magyarországi Egyesülete telephelyein.
A versenyhatóság gazdasági versenyt korlátozó megállapodás tilalmának feltételezett megsértése miatt indított eljárása az említett vállalkozásokon kívül kiterjed az Akzo-Nobel CR Autófesték Kereskedelmi Kft-re, az Audatex Magyarország Gépjármű-Számítástechnikai Kft-re, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségére továbbá a Lakk Kereskedők Országos Szövetségére is.
A GVH rendelkezésére álló adatok alapján valószínűsíthető, hogy a magyarországi fényezőanyag importőrök egyeztetnek a gépjármű fényező- és segédanyagok áremeléseiről, valamint az autószervizek biztosításra történő javítás során elszámolható díjainak nagyságáról. A versenykorlátozó megállapodás a GVH gyanúja szerint legalább 2003 óta működik. A felek évente egyszer-kétszer a Fényezési Tanács üléseit használva működtetik a versenykorlátozó megállapodást. A vállalkozások a biztosítókkal és a szakmai érdekképviseletekkel közös megállapodások alapján fényezési árindexet határoznak meg és tevékenységük során ehhez igazodnak. A rendelkezésre álló adatok alapján a fényezőanyag importőrök, biztosítók és a szakmai képviseletek által működtetett Fényezési Tanács működtetése alkalmas lehet arra is, hogy csökkentse az új piacra lépők versenyképességét és esetleges piacra lépését.
Az előzetes bejelentés nélküli helyszíni szemle lehetőségét a GVH számára a versenytörvény biztosítja. A versenytörvény rendelkezései értelmében a helyszíni szemléhez előzetes bírósági jóváhagyás szükséges. A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a nevezett vállalkozások a jogsértést elkövették. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul. A törvény szerint ezen eljárásokra biztosított időtartam 6 hónap, amely azonban - az ügy bonyolultságától függően - két alkalommal - ugyanekkora időtartammal - meghosszabbítható.
A Gazdasági Versenyhivatal az Allianz Hungária Biztosító Zrt. és további 16 cég ellen gazdasági versenyt korlátozó megállapodás tilalmának feltételezett megsértése miatt versenyfelügyeleti eljárást indít. Az Allianz Hungária Biztosító Zrt. határozottan elutasítja a feltevést, miszerint kartelltevékenységet folytatott – közölte a társaság az MTI-vel. „Társaságunk mindenkor jogszerű magatartásra törekszik és jelen vizsgálat során is ezt teszi. A vizsgálattal kapcsolatban kijelentjük, hogy az adott ügyben társaságunk kizárólag szakmai alapon és az ügyfelek érdekeinek figyelembe vételével járt el.
További információt az ügyben nem áll módunkban közölni, miután folyamatban lévő eljárásról van szó” – fejeződik be a közlemény. Vereczki András az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese az MTI-nek elmondta, hogy a biztosító minden segítséget megad a GVH-nak, hogy eredményesen lefolytathassa a vizsgálatot. Kiemelte, hogy minden tevékenységük, így kárrendezés során is a tisztességes piaci magatartásra törekszenek.