Az államháztartás nettó finanszírozási képessége a GDP 4,3 százaléka volt 2011-ben

Az államháztartás nettó finanszírozási képessége a GDP 4,3 százaléka, 1.201 milliárd forint volt 2011-ben - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn a pénzügyi számlák 2011 negyedik negyedévi adatai alapján.

A háztartások nettó finanszírozási képessége a GDP mínusz 4,3 százaléka volt 2011-ben. Ez nem jelenti azt, hogy csökkent volna a háztartások megtakarítása, hanem ez a tavalyi nyugdíjpénztári átlépések következménye. A magán-nyugdíjpénztári kilépések miatt a háztartások által az államháztartásnak nyújtott tőketranszfer figyelembe vétele nélkül az államháztartás nettó finanszírozási képessége tavaly a GDP mínusz 5,2 százaléka, mínusz 1.477 milliárd forint volt.

 

Tavaly a negyedik negyedévben az államháztartás nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP mínusz 6,1 százalékát érte el, mínusz 482 milliárd forint volt. Az MNB közleménye szerint az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2011 negyedik negyedévének végén a GDP 80,6 százalékát tette ki (22.692 milliárd forint volt). Az adósságot a negyedik negyedévben 1.030 milliárd forinttal csökkentette a nettó visszafizetés (tranzakció), és 764 milliárd forinttal növelte a forint gyengülése.

 

Az elmúlt év végén 1 forintnyi árfolyamváltozás 0,14 százalékpont változást okozott a GDP százalékában kifejezett bruttó adósságban. Az MNB közlése szerint 2011 negyedik negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 920 milliárd forint volt. A központi kormányzat pénzügyi eszközei közül a jegybanki betétek, az államháztartáson belül nyújtott hitelek és a befektetési jegyek állománya jelentősen csökkent. A kötelezettségek esetében meghatározó volt az államkötvények és a külföldi hitelek csökkenése. A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási képességére (121 milliárd forint) jelentős hatást gyakorolt, hogy a központi kormányzat átvállalta a megyei önkormányzatok adósságát.

 

A helyi önkormányzatok pénzügyi eszközei közül jelentősen csökkentek a hitelintézeti betétek, a kötelezettségeik közül pedig számottevően csökkent a kötvényekben fennálló adósság. A társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási képessége (317 milliárd forint) alapvetően a központi kormányzattól felvett hitelek elengedése miatt alakult ki. A háztartások nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2011-ben a GDP mínusz 4,3 százalékát érte el (mínusz 1.210 milliárd forint volt). A magánnyugdíj-pénztári kilépések miatt az államháztartásnak fizetett tőketranszfer nélkül számolt finanszírozási képesség az elmúlt egy évben a GDP 5,2 százaléka (1.468 milliárd forint) volt. A negyedik negyedévben a háztartások nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP 8,1 százalékát érte el (639 milliárd forintot).

 

Tavaly a negyedik negyedévben a végtörlesztés jelentős hatást gyakorolt a háztartások nettó finanszírozási képességére (174 milliárd forinttal növelte azt), valamint pénzügyi eszközeinek és kötelezettségeinek szerkezetére. A háztartások pénzügyi eszközei közül számottevően csökkentek a külföldi készpénz, a devizabetétek, a tulajdonosi részesedések és kisebb mértékben a biztosítástechnikai tartalékok, ugyanakkor jelentősen nőttek a forint készpénz és a forintbetétek.

 

A kötelezettségek esetében a devizahitelek csökkenése - elsősorban a végtörlesztés miatt - kiemelkedő mértékű volt, ugyanakkor a forinthitelek - elsősorban szintén a végtörlesztéshez kapcsolódóan - számottevően nőttek. Az elmúlt év negyedik negyedévében a háztartások piaci árfolyamon számolva 642 milliárd forint összegben fizették vissza devizahiteleiket a végtörlesztés feltételeit kihasználva, ennek során 174 milliárd forint tőketranszfert kaptak részben a pénzügyi vállalatoktól (122 milliárd forint értékben) és részben az államháztartástól (52 milliárd forint értékben).

 

2012 első negyedévében a háztartások piaci árfolyamon számolva 712 milliárd forint összegben fizették vissza devizahiteleiket a végtörlesztés keretében, ennek során 196 milliárd forint tőketranszfert kaptak részben a pénzügyi vállalatoktól (137 milliárd forint értékben) és részben az államháztartástól (59 milliárd forint értékben). A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2011-ben a GDP 2,5 százaléka volt (709 milliárd forintot tett ki). A negyedik negyedéves finanszírozási képesség a negyedéves GDP 1,3 százalékát érte el (102 milliárd forintot tett ki). Az MNB közlése alapján a külföld nettó finanszírozási képessége (lényegében a nemzetgazdaság finanszírozási képessége fordított előjellel) 2011 negyedik negyedévével záruló elmúlt egy évben a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP mínusz 1,9 százalékát tette ki (mínusz 536 milliárd forint volt).

 

A tavalyi negyedik negyedévben a külföld finanszírozási képessége a negyedéves GDP mínusz 2,5 százaléka volt (mínusz 197 milliárd forint). A külföldiek a pénzügyi eszközeik közül elsősorban a tulajdonosi követeléseiket és egyéb követeléseiket növelték, valamint betétjeiket, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjaikat és a hiteleiket csökkentették. A tartozások közül - tranzakcióból eredően - elsősorban a betétek és a hitelek növekedtek, ugyanakkor a készpénz, a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, a tulajdonosi tartozások és az egyéb tartozások számottevően csökkentek. (MTI)

A GVH összesen 22 millió forint bírságot szabott ki a Rondogo honlapot működtető cseh cégre

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) összesen 22 millió forint bírságot szabott ki a Rondogo honlapot működtető cseh cégre - közölte a hatóság kedden az MTI-vel.
2026. 01. 06. 19:00
Megosztás:

Közel 33 ezer új ETH a semmiből? – Gyanú árnyékolja be a Bitmine bejelentését

Újabb nagyszabású bejelentés borzolta fel a kriptovaluta piacot: a Bitmine Immersion Technologies állítólag közel 33 ezer darab ETH-t (Ethereumot) szerzett be, ezzel állítólagos eszközállományát 14,2 milliárd dollárra növelve. A hír azonban nem megerősített forrásokon alapul, és az iparági szereplők joggal kezdtek aggódni: vajon mennyire megalapozott a bejelentés – és mit jelenthet ez az Ethereum piacára nézve?
2026. 01. 06. 18:30
Megosztás:

Teljes kapacitással dolgoznak a közútkezelők, a katasztrófavédelem, a mentők és a hatóságok a havazás miatt

Az áram-, a gáz-, a víz- és a szemétszállítási szolgáltatások megfelelően működnek, sehol sincs fennakadás, elzárt település nincs az országban és lezárt út sincs- jelentette ki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője keddi budapesti sajtótájékoztatóján, amelyen arról is beszámolt, hogy reggel Pintér Sándor belügyminiszter vezetésével az operatív törzs megtartotta első ülését.
2026. 01. 06. 18:00
Megosztás:

Hyperliquid berobbant: napi 32 milliárd dolláros forgalommal tarol a kriptotőzsde

2025-ben új sztár született a kriptovaluta tőzsdék világában: a Hyperliquid nevű platform lenyűgöző számokat produkált, amelyekkel már nemcsak az új szereplők között számít jelentősnek, hanem a legnagyobb kriptokereskedési felületek között is helyet követel magának. Az elmúlt 24 órában elért 32 milliárd dolláros forgalom, a 16 milliárd dolláros nyitott pozícióállomány és az immár 1,4 millió felhasználó egyértelműen azt mutatják: a Hyperliquid most már tényező a globális kriptopiacon.
2026. 01. 06. 17:30
Megosztás:

Novemberben is folytatódott a hitelpiac menetelése: újabb történelmi csúcs született

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai alapján elmondható, hogy tavaly novemberben újabb történelmi csúcsot döntött a magyarországi lakáshitelpiac, ahol a háztartások által újonnan felvett lakáscélú hitelek szerződéseinek összege megközelítette a 274 milliárd forintot. Az ugyancsak kiemelkedő, októberi eredményhez képest megfigyelhető növekedés egyértelműen az Otthon Start Program lakáshitelének további térnyerésével magyarázható, ugyanis a piaci lakáshitelek új szerződéses összege még némileg csökkent is novemberben – írja közleményében a Bank360.
2026. 01. 06. 16:30
Megosztás:

Tíz éve még magányos mesterek, ma már tízezren alakítják együtt a szakma jövőjét

Az építőiparban sokáig az egyéni küzdelem volt az alapértelmezett működés: szakemberek, akik egyedül hajtották a munkát, tárgyaltak, tanultak, fejlődtek – ha tudtak. Mára azonban egy új működésmód rajzolódik ki. Egyre többen ismerik fel, hogy hasonló szakemberek egy közösségben lenni hatékonyabb. A Magyar Építőipari Szakemberek Közössége (Szakemberközösség) folyamatos, intenzív növekedése nemcsak sikeres szakmai program, hanem egy mélyebb szemléletváltás tünete.
2026. 01. 06. 16:00
Megosztás:

Mire költik a munkáshitelt a fiatalok és hol tartanak a személyi kölcsönök?

A K&H-nál felvett személyi kölcsönök átlagösszege 2025-re 2,4 millió forintra emelkedett a tavalyi 1,6 millió forintról, vagyis egy év alatt mintegy 50 százalékkal nőtt az átlagosan felvett hitelösszeg. Az idei év másik fontos újdonsága az idén januárban bevezetett, állami kamattámogatással, bizonyos életkor alatti fiatalok számára elérhető munkáshitel, amelynek átlagos összege a pénzintézetnél 3,94 millió forint, ami lényegében megegyezik a munkáshitel 4 millió forintos felső korlátjával. A munkáshitelek átlagos futamideje 9,7 év, jellemzően 10 éves konstrukciókkal, a leggyakoribb felhasználási célok pedig az ingatlancélú kiadások – például felújítás, korszerűsítés vagy önerő kiegészítése –, az autóvásárlás és a korábbi hitelek refinanszírozása.
2026. 01. 06. 15:30
Megosztás:

2025 decemberében újra élénkülni kezdett az ingatlanpiac

Tavaly decemberben újra élénkülni kezdett az ingatlanpiac, így országosan 9646 lakóingatlan cserélt gazdát, ami az előző hónaphoz viszonyítva 1,5 százalékos növekedés, éves összevetésben viszont 5,7 százalékos csökkenés - közölte saját adatain alapuló becslése szerint a Duna House kedden az MTI-vel.
2026. 01. 06. 15:30
Megosztás:

A Bitget minden felhasználó számára megnyitja a TradFi kereskedést a rekordokat döntő béta iránti kereslet után

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange-e (UEX), hivatalosan is megnyitotta TradFi kereskedési csomagját minden felhasználó előtt, miután a privát béta szakasz elsöprő érdeklődést váltott ki, és kiemelkedő kereskedési aktivitást hozott az arany, a devizapiac (forex) és a globális makrogazdasági eszközök terén.
2026. 01. 06. 14:30
Megosztás:

Nincs megállás: novemberben is tarolt az Otthon Start hitel

Újabb csúcsra, 274 milliárd forintra emelkedett novemberre az új lakáshitel-szerződések összege, ami egyértelműen az Otthon Start hitel berobbanásának köszönhető – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A személyi kölcsönök iránt szintén nagyon erős az érdeklődés, a január óra elérhető munkáshitel iránti kereslet viszont eddigi mélypontjára zuhant a tizenegyedik hónapban.
2026. 01. 06. 13:30
Megosztás:

Készpénzállományok kerülhetnek a NAV fókuszába a kkv-knál 2026-tól

A kis- és középvállalkozások mérlegében kimutatott készpénzállományok kerülhetnek az adóhatósági ellenőrzések fókuszába 2026-tól – értesült piaci és szakmai forrásokból az MTI.
2026. 01. 06. 12:30
Megosztás:

Betonelemekkel gyorsítanák a lakásépítést

A magyar építőipart sújtó szakemberhiányra előregyártott betontechnológiával kínál megoldást a Prefab.
2026. 01. 06. 12:00
Megosztás:

Novemberben 121 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány

Novemberben 121 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány, a kivitel volumene 8,6 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 3,8 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakinál - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 06. 11:30
Megosztás:

A GDP-arányos hiány 2025. harmadik negyedévben 4,2, az első három negyedévben összesen 1,9 százalékos volt

A kormányzati szektor harmadik negyedévi hiánya 909 milliárd forint volt, a GDP 4,2 százaléka. Az egyenleg 95 milliárd forinttal, 0,2 százalékponttal kedvezőtlenebb az egy évvel korábbinál - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 06. 11:00
Megosztás:

Önkéntesek, rabok segítettek a hóeltakarításban Erdélyben

Önkéntesek, rabok is segítettek a hóeltakarításban egyes erdélyi városokban az utóbbi napok heves havazásai után. Fehér megyében hétfőn este még mintegy tízezer háztartásban szünetelt az áramszolgáltatás.
2026. 01. 06. 10:30
Megosztás:

Lázár János: a vonatforgalomban nincs jelentős fennakadás

A vonatforgalomban nincs jelentős fennakadás a havazás miatt, de az autóbuszos közlekedést továbbra is nehezíti a hó - közölte az építési és közlekedési miniszter kedden a Facebook-oldalán.
2026. 01. 06. 10:00
Megosztás:

Kedvező hangulatban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén

Kedvező hangulatban indulhat a kereskedés kedden a Budapesti Értéktőzsdén, a BUX 2150,54 pontos, 1,94 százalékos emelkedéssel, új történelmi csúcson, 113 182,33 ponton zárt hétfőn.
2026. 01. 06. 09:30
Megosztás:

Az e-kereskedelem hazai vállalkozásait kívánja helyzetbe hozni a VOSZ új szekciója

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) stratégiai együttműködési szerződést írt alá 2025. december 16-án, amely a magyar digitális gazdaság fejlesztését szolgálja. A célok megvalósításához a VOSZ új szakmai szekciót hoz létre Digitális Kereskedelmi és Tranzakciós Ökoszisztéma Szekció néven.
2026. 01. 06. 09:00
Megosztás:

Félmilliárd forintból fejlesztik a csapadékvíz-elvezető rendszert Dévaványán

Félmilliárd forint uniós és hazai támogatásból fejlesztik a csapadékvíz-elvezető rendszert Dévaványán - közölte a Békés vármegyei város önkormányzata az MTI-vel.
2026. 01. 06. 08:00
Megosztás:

Kihirdették Romániában a magánnyugdíjak folyósításának új szabályozását

Kihirdette a román államfő hétfőn a magánnyugdíjak folyósításának új szabályozását, amely korlátozza a megtakarítások egy összegben történő felvételének lehetőségét.
2026. 01. 06. 07:00
Megosztás: