BUX - véget ért a vesszőfutás? Jöhet a Mikulás?
A vezető részvények közül a Mol és az Egis ára emelkedett, az OTP, a Richter és a Magyar Telekom gyengült. A részvénypiac heti forgalma 82,7 milliárd forint volt, míg az előző héten 117,5 milliárd forint értékben születtek üzletek.
A CIB Bank azt írta heti összefoglalójában, hogy az elmúlt napokat ideges hangulat, mérséklődő kockázatvállalási hajlandóság, csökkenő részvényárfolyamok, a feltörekvő piacok eszközeinek leértékelődése, gyengülő euró és erős dollár jellemezte. Az új görög és olasz szakértői kormány megalakulása csöppet se nyugtatta meg a piacokat, az EKB kötvényvásárlásai ellenére tovább emelkedtek a periféria kötvényhozamai, a bankközi piacon is egyre nagyobbak a feszültségek, s a fertőzés már elérte a magállamokat is.
BUX index heti alakulása
Az euróövezet jövője miatti félelmek minden más faktort háttérbe szorítottak, az alapvetően kedvező tengerentúli makrogazdasági adatok sem hoztak megnyugvást. Most már lényegében minden szereplő egyre keményebben követeli, hogy a közös európai jegybank vállaljon komolyabb szerepet a válságmenedzselésben, ezt a jegybank és a németek azonban továbbra is elutasítják, így pedig a bizalmi válság nem enyhült.
A forinteszközök piacán a CIB Bank elemzése szerint rendkívül ideges volt a hangulat az elmúlt napokban, a nem kifejezetten támogató külső környezet mellett a leminősítési aggodalmak, a spekulációs támadástól való félelem és a kormány IMF-fel kapcsolatos, eleinte elutasító magatartása is nyomás alatt tartotta a forint árfolyamát.
A jegybank verbális intervenciója sem tudta megakadályozni, hogy az EUR/HUF-keresztárfolyam a hét folyamán új történelmi csúcsot állítson be. A csütörtöki bejelentés azonban, amely szerint a kormány egy új típusú pénzügyi megállapodás megkötését kezdeményezi a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), kis megnyugvást hozott. Az EUR/HUF-keresztárfolyam a hír hatására meredek esésbe kezdett, és javult a magyar CDS-árazás is Londonban.
Az IMF hitelkeretre vonatkozó kormányzati bejelentés nemcsak a forint árfolyamában, de a budapesti tőzsdén is komoly fordulatot hozott, az OTP és a Mol vezetésével csütörtökön közel 4 százalékkal ugrott meg a BUX index. Pénteken bejelentette a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), hogy a kormány megkezdte a tárgyalásokat az IMF-fel és az Európai Unióval egy olyan új megállapodás megkötéséről, amely megszorítások helyett a magyar gazdaság növekedését segíti elő. Az új megállapodás az NGM bejelentése szerint várhatóan a jövő év első hónapjaiban köttetik meg.
Londoni felzárkózó piaci elemzők pénteki helyzetértékeléseikben úgy vélekedtek, hogy jelentősen csökkentené a magyar kockázati felárakat, és mérsékelné a leminősítés rizikóját is, ha a kormánynak sikerülne megállapodásra jutnia a Nemzetközi Valutaalappal. A Fitch Ratings értékelése szerint is kedvező fejlemény lenne a megállapodás egy új IMF-programról, ez csökkenthetné a magyar államadós-besorolásra nehezedő, lefelé ható nyomást, ám a megállapodás "még messze van", és továbbra is jelentősek a lefelé mutató kockázatok.
Az elmúlt héten a blue chipek közül a Mol és az OTP is ismertette számait. A Mol üzemi eredménye kissé alulmúlta a konszenzust, a nettó eredmény soron kimutatott veszteség azonban jóval kisebb lett, mint amire a piac számított. Az OTP péntek hajnali számai kellemes meglepetést okoztak, profitsoron jelentősen meghaladták az elemzői várakozásokat.
Az OTP árfolyama a múlt héten 1,46 százalékkal esett, pénteken 3.030 forinton zárt. A Mol 5,91 százalékkal 18.005 forintra erősödött. A Magyar Telekom részvények ára 3,29 százalékkal 500 forintra csökkent. A Richter árfolyama 2,60 százalékkal 35.355 forintra mérséklődött. Az Egis 0,11 százalékos erősödéssel, 18.650 forinton zárta a hetet.