Bekeményített az EU a túlzott deficit ügyében
Olaszországnak és Belgiumnak egy évvel korábban, 2012-ben, Írországnak 2014-ben, Nagy-Britanniának 2015-ben kell az előírt határ alá kerülnie.
Mint Joaquín Almunia pénzügyi biztos a tagországok pénzügyminisztereinek előző napi találkozóján hangsúlyozta, olyan határidőket próbáltak megállapítani, amelyek egyenlő elbánást biztosítanak valamennyi uniós tagállam esetében.
Görögország esetében a bizottság azt állapította meg, hogy nem tett kellően hatékony lépéseket a deficit elszorítása érdekében, így tovább kell lépni a túlzott deficit miatti eljárásban.
Elképzelhető, hogy Athént következő lépésként már pénzügyi szankciókkal fenyegeti meg Brüsszel. Az uniós tagországok többségének kormányai a globális válság miatt recesszióba került gazdaságaikba jelentős állami pénzeket pumpáltak, ami viszont az államháztartási hiány komoly növekedésével járt.
A válság miatt jelentősen megemelkedett azon uniós tagállamok száma, amelyek esetében a túlzott deficit miatt eljárás van folyamatban. Brüsszel azonban azt is jelezte már, hogy "a nyugodt időkhöz képest" a válság alatt hosszabb határidőt ad a deficit rendezésére. Franciaország és Belgium már előre jelezte, hogy nem ért egyet a bizottság ajánlásaival, és saját várakozásaik szerint azokhoz képest legalább további egy évet vesz igénybe a hiány leszorítása.
A bizottsági ajánlásokat a tagországok pénzügyminiszteri tanácsa is megvitatja, de ez eddig általában formalitásnak bizonyult, a tanács nem változtatott azokon. Legutóbbi előrejelzésében az Európai Bizottság azzal számol, hogy Németországban jövőre 5 százalék lesz a GDP-arányos deficit, 2011-ben pedig 4,6 százalék. Franciaországban jövőre 8,2 százalékos államháztartási hiány lesz, 2011-ben pedig még 7,7 százalékos.
A spanyol deficit a jövő évi 10,1 százalékról 2011-ben 9,3 százalékra mérséklődik. Olaszországban a jövő évi államháztartási hiány 5,3 százalék körül, Nagy-Britanniában jövőre 12,5 százalék körül alakul.