Belgium államosítja a Dexia leányvállalatát
A Dexia az első európai bank, amely a 2008-as pénzügyi válság óta állami mentőcsomagra szorul. Az államosítás oka, hogy a hitelintézet pénzügyi pozíciója jelentősen megrendült az euróövezeti kötvényekben (görög, spanyol, olasz) meglévő kitettsége miatt.
Az államosításon felül a belga, a francia és a luxemburgi kormányok együttesen további 90 milliárd eurót bocsátanak a bank rendelkezésére garanciaként legalább 10 éves futamidőre. A garancia fogja biztosítani a Dexia mérgezett eszközeit átvevő "rossz bank" működését. A rendelkezésre bocsátott garancia 60,5 százalékát Belgium, 35,6 százalékát Franciaország, míg a fennmaradó 3 százalékot Luxemburg fogja biztosítani.
Az állami garanciaátvállalások fejében a Dexia összesen 450 millió eurót fizet a három államnak, ebből 270 milliót Belgiumnak. Így Belgium a 4 milliárd helyett csupán 3 milliárd 730 milliót fizet ki vételár gyanánt. Korábban elterjedt annak a híre, hogy a belga szövetségi állam "továbbpasszolja" a Dexiát a tartományi kormányzatoknak, vagyis Flandriának, illetve Vallóniának.
A Dexia igazgató tanácsa tárgyalásokat folytat arról, hogy a franciaországi üzletágára nehezedő terheket átvállalná a francia állami tulajdonú Caisse des Depots et Consignations, valamint a francia postabank. A francia és a belga állam már 2008-ban szerzett bizonyos résztulajdont a Dexiában: akkor a nemzetközi fizetési válság első hullámainak egyike tette szükségessé az állami mentőövet.
Belgium miniszterelnöke, Yves Leterme úgy fogalmazott, hogy a Dexia ügyfelei biztosak lehetnek abban, hogy a pénzük teljes biztonságban van a Dexia Banque Belgique-nél. A bejelentést maratoni tárgyalássorozat előzte meg, amely a három kormányzat és a bank menedzsmentje között zajlott.
A kormányzatok attól tartottak, hogy a bank összeomlása tovább súlyosbítaná az amúgy is nehét finanszírozási környezetet az európai bankok számára. Ugyanakkor a belga és a francia kormány amiatt aggódik, hogy a bankok számára biztosított mentőcsomagok miatt a nemzetközi hitelminősítők ronthatják az adósbesorolásukat.