Biztos a magyar kamatemelés - elemzők
Citybeli elemzők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy Magyarország adósosztályzata összességében továbbra is befektetési ajánlású. Ezt az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital felzárkózó piaci közgazdászai emelték ki pénteki kommentárjukban. A ház szerint a Moody's által bejelentett leminősítésnek "csak nagyon korlátozott" közvetlen hatással szabadna járnia a magyar befektetési eszközökre.
Magyarország ugyanis technikailag változatlanul befektetési ajánlású adós, hiszen a három nagy hitelminősítő közül kettő - a Standard and Poor's és a Fitch Ratings - továbbra is befektetői szinten tartja nyilván a magyar besorolásokat. A Barclays Capital elemzői szerint azok a magyar szuverén dollárkötvények, amelyek befektetési osztályzatú adósságokra szakosodott irányadó amerikai kötvényindexekben szerepelnek, kieshetnek ezekből az indexekből, de e kényszerű kivezetésre is valószínűleg csak akkor kerülne sor, ha még egy hitelminősítő rontaná a magyar adósosztályzatot.
A cég londoni szakértői szerint a magyar piacokon szintén korlátozott hatásnak szabadna csak érvényesülnie, mivel a felzárkózó térségre szakosodott intézményi befektetők számára a portfolióikban szereplő adósságok hitelminősítői besorolása általában nem korlátozó tényező. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzőinek pénteki kommentárja szerint ugyanakkor a leminősítés valószínűleg komoly súlyú tényező lesz az MNB jövő keddi kamatdöntő ülésén.
A ház szakértői közölték: alapeseti forgatókönyvük ugyan nem számolt eddig kamatemeléssel, de most már látják annak esélyét, hogy a monetáris tanácsi értekezlet napjáig bekövetkező piaci fejlemények nyomán sokkal erősebb támogatottsága is lehet majd egy "vészkamatemelésnek", és további tagok csatlakozhatnak Király Júlia alelnökhöz, aki eddig egyedüliként javasolt kamatemelést. A Goldman Sachs elemzői szerint erősítheti az emelést pártoló tábort az is, ha a szintén kedden esedékes következő kötvényaukció gyengén sikerül, valamint ha tovább emelkednek a hozamok, és ha a forint gyors gyengülésnek indul.
A GS londoni szakértői szerint a leminősítés még sürgősebbé teszi egy újabb IMF-megállapodás elérését is. A ház ugyanakkor azt is valószínűsítette pénteki értékelésében, hogy a kormány mindaddig igyekezni fog ellenállni az erőteljesebb IMF-szerepvállalásnak, amíg ezt a piaci hozzáférés, a tartalékok szintje és a forintárfolyam lehetővé teszi. A Commerzbank elemzői pénteki előrejelzésükben mindazonáltal annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a növekvő piaci nyomás "valószínűleg felpuhítja" a kormány álláspontját az IMF-fel és az EU-val kapcsolatban. A cég várakozása szerint ugyanakkor az IMF és az EU sem fog ragaszkodni múltbeli kormányintézkedések széleskörű visszafordításához.
A Commerzbank elemzői ennek alapján például azt jósolják, hogy bár a végtörlesztési program időkerete valamelyest esetleg lerövidülhet, valószínűtlen azonban, hogy a kormányt az IMF és az EU felkéri a bankok veszteségeinek átvállalására. Ugyanígy nem tartják valószínűnek a cég elemzői azt sem, hogy a kormánynak vissza kellene térítenie az egyes szektorokra kirótt válságadókat. A Commerzbank szerint az IMF és az EU bevonása várhatóan nyugtató hatással lesz majd a magyar piacokra, és az előrelépés a tárgyalásokon elejét veheti egy kényszerű, 2,00-3,00 százalékpontos MNB-kamatemelésnek, de ha nem sikerül megállapodásra jutni, az "katasztrófát" okozhat.
A monetáris kilátásokról a Commerzbank elemzői ugyanakkor úgy vélekedtek, hogy a jegybanki kamatpolitikától függetlenül a piaci kamatok jó eséllyel magasan maradnak a következő egy évben. A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői pénteki helyzetértékelésükben közölték, hogy most már fél százalékpontos kamatemelést várnak az MNB monetáris tanácsának jövő heti ülésén. A cég eddigi előrejelzésében az szerepelt, hogy az MNB a keddi kamatdöntő értekezleten változatlanul hagyja a 6,00 százalékos alapkamatot. A ház pénteki értékelése szerint az eszkalálódó európai piaci stressz és a magyar leminősítés együttes hatásaival jellemzett környezetben erősödni fog a kamatemelés támogatottsága a monetáris tanácsi tagok körében.
A JP Morgan londoni szakértői közölték: szerintük a hét tagból hárman készek lettek volna támogatni egy emelést már a legutóbbi ülésen is. A ház szerint ugyanakkor a négy külső monetáris tanácsi tag ellenállása felveti annak a kockázatát, hogy végül egy kompromisszumos, 0,25 százalékpontos emelésről, vagy kamattartásról születik döntés a jövő héten. Ez utóbbi esetben a JP Morgan elemzői decemberre valószínűsítenek egy "nagyobb" kamatemelést. Az ugyan "vitatható", hogy a kamatemelés önmagában elég hatékony eszköznek bizonyulhat-e a forint megerősítésére a jelenlegi környezetben, de az MNB valószínűleg szükségesnek tartja hitelessége erősítését - vélekedtek a JP Morgan londoni elemzői. (MTI)