Biztosabb, mint a lottó - csak gondolkodni kell! Tuti idei befektetések
A magyar blue-chipek, különösen az OTP március óta elképesztő, csaknem ötszörös emelkedését egyetlen elemző sem jósolta, ennek megjátszása akkora szerencsén múlt, ami- bár a tőzsdei játék fontos tényezője - keveseknek adatik meg. Az arany, az ezüst és a kőolaj világpiaci árán ez év márciusától (a pénzügyi válság „aljától”) bárki számára máig elérhető árfolyam-nyereség százalékos nagysága bár nem ilyen óriási azért igazán tetemes és bizonyos észérvek alapján a 'szerencsefaktor' jelentős csökkenésével megjátszható. A vezető nyersanyagok pár tízezres befektetésre is többet hoztak, mint egy háromtalálatos nyeremény, és a várakozások szerint a jövőben is kétszámjegyű profittal kecsegtetnek.
A recessziónak ugyanis egyre több közgazdász szerint vége: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szeptemberben 3,1 százalékra emelte a 2010-es évre várható világgazdasági növekedés mértékét. Az előző becslés még csak 1,4 százalékos volt, a fejlődő országok közül Kína 9, India 6,4 százalékkal növekedhet.
A beinduló termeléshez, beruházásokhoz először is nyersanyagra van szükség: az energia (az olaj és a földgáz), a vas, bronz, ezüst, arany, réz, ón alapvető fontosságú számos iparág számára. Az ágazat cégei jól keresnek a beinduló növekedéssel, a befektetésijegy-tulajdonosok pedig rajtuk. A banki nyersanyag-alapok mellett biztosítással is: sokat hozhat az Allianz olaj, benzin és földgáz mellett alumíniumba, cinkbe és rézbe invesztáló Ipari Nyersanyagok alapja, az UNION többek között építőanyag-gyártók és tárolóépítők részvényeit vásárló Energia és Nyersanyag alapja, vagy az ING Nyersanyagpiaci részvény eszközalapja is profitál a fellendülésből.
Aki jobban bízik egy-egy konkrét nyersanyag drágulásában, már néhány tízezer forintért is spekulálhat az áremelkedésre. Például a Budapesti Értéktőzsdén, ahol már párezer forintért lehet „fogadni” az Erste Befektetési Zrt. által kibocsátott ún. „certifikátokkal” az arany, az olaj vagy éppen a földgáz áremelkedésére, vagy éppen csökkenésére. Utóbbi ára ma nagyon alacsony és a tapasztalatok szerint 6-8 hónapos csúszással követi az olajét, így a közeljövőben jelentős drágulás előtt állhat.
Az inflációs veszély növekedésével egyre népszerűbb az értékálló arany: Kína nemzeti bankja 2009 áprilisáig 454 tonna, Oroszország júliusban 18 tonna aranyat vásárolt és az EU is csökkentette eladási terveit (becslések szerint a történelem során mindössze 158 000 tonnát termeltek ki!). Az aranyvásárlásra specializálódott befektetési alapok pedig az idei harmadik negyedévben összesen 38,5 tonnás vásárlással 1732,5 tonnás rekord állománnyal büszkélkedhetnek (ennek értéke kb. 55 milliárd dollár).
(adatok:haszon)