Csak átmeneti volt a jókedv az európai piacokon
Pénteken az FTSE-100 index 10,20 pontos, 0,20 százalékos gyengüléssel 5.062,93 ponton, a DAX-30 index 38,63 pontos, 0,66 százalékos gyengüléssel 5.829,25 ponton, a CAC-40 index 1,78 pontos, 0,05 százalékos gyengüléssel 3.430,74 ponton zárt.
Az európai nyitás előtt szakértők index emelkedést jeleztek előre hétfőre, követve a Wall Street pénteki és az ázsiai tőzsdék hétfői pozitív korrekcióját, kihasználva az elmúlt héten bekövetkezett árfolyam veszteségek által kínált felvásárlási lehetőségeket.
Az általános piaci hangulatot javította az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások pozitív eredménye, ami jelentősen csökkentette a két gazdasági világhatalom közötti kereskedelmi háború kirobbanásának kockázatát. Bizalomerősítő hatással volt a jövő évi német költségvetési megszorító terv híre is, valamint az új brit kormány deficitcsökkentő terveiről csordogáló értesülések is. George Osborne pénzügyminiszter 6,25 milliárd fontos költségvetési kiadáscsökkentés tervét vázolta fel hétfőn.
A piac pozitív lendülete hamar kifulladt hétfőn, mivel a spanyol kormány döntése egy regionális kisbank, a CajaSur megmentéséről visszaterelte a befektetők figyelmét az euróövezeti szuverén adósságtörlesztési válság mögött húzódó költségvetési fegyelmi problémákra.
Az elmúlt héten bekövetkezett erőteljes tőzsdeindex veszteségeket az az aggodalom váltotta ki, hogy az euróövezet pénzügyi problémáinak megoldását nehezítő strukturális gondok a világgazdasági fellendülés ütemére is fékező hatással lehetnek. A hétfő délelőtti fordulat leginkább a banki-pénzügyi papírokat terhelte meg: a Commerzbank részvénye több mint két százalékkal, a Deutsche Bank részvénye másfél százalékkal gyengült.
A Royal Bank of Scotland, Barclays, HSBC és Lloyds Banking Group részvények árfolyama 0,4-2,2 százalékkal esett. A legnagyobb európai részvényeket követő pán-európai FTSEurofirst 300 index egy százalék körüli nyereséges nyitást követően délben 0,3 százalékos veszteségben állt. Az index 13 százalékkal áll márciusban beállított csúcspontja alatt.
Az ismét negatívba fordult hangulat a devizapiacokon is éreztette hatását: az euró a kora délelőtti 1,2500 körüli dollár jegyzésről ismét 1,2400 alá gyengült. Hétfőn legerősebb árfolyama 1,2539 dollárnál volt, majd a déli órákra pedig már 1,2361-ig gyengült.
Az euró gyengülésével párhuzamosan a térségbeli devizák is elveszítették hétfőn reggel óta felhalmozott nyereségeiket. A cseh korona a kora reggeli 25,60 körüli euró jegyzésről 25,55 környékére erősödött, majd visszatért 25,60-ra, a lengyel zloty 4,11-es euró jegyzés környékéről 4,08 környékére erősödött, majd visszagyengült 4,11-re. A forint 279-es euró jegyzés környékéről 277 közelébe erősödött a délelőtt folyamán, majd dél kör körül már ismét 279-es euró jegyzés környékén mozgott.