Diákmunka keresési trükkök vírusválság idején

Idén elmaradnak a nagy rendezvények, így az olyan klasszikusan diákmunkák közé sorolt állások, mint a szórólapozás, vagy rendezvények támogatása hostessként és irányítóként lényegében eltűntek.
Azt pedig senki nem tudja megmondani, hogy mi jön még a második hullám után. Mutatunk néhány trükköt, amivel könnyedén tudsz diákmunkát találni még ebben a helyzetben is.
Az idén elmaradó fesztiválokkal együtt sok, klasszikusan diákmunkának számító pozíció is eltűnt.
A diákmunka nem szűnik meg, sőt!
A vírus megrázta a munkaerőpiacot, de ez a változás tulajdonképpen a diákok malmára is hajtotta a vizet. Mivel a diákok bérezése jóval alacsonyabb és a foglalkoztatásuk is rugalmasabb, számtalan olyan állást hirdetnek most meg a cégek diákok számára, ami korábban csak képzett munkavállalók érhettek el. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ne lennének jogi szabályozások a diákmunkára is.
Néhány ötlet a kereséshez
Tágítsd ki a keresést azzal, hogy nem csak kifejezetten diákmunkának meghirdetett pozíciókra jelentkezel. Ezek is relevánsak lehetnek:
- Alkalmi munkaként megadott állások szintén kiváló lehetőséget biztosítanak, mert sokszor nem igényelnek képzettséget és a munkaviszony hossza is passzol a diákoknak vállalható keretekhez.
- Részmunkaidőben meghirdetett állásokat suli mellett is vállalhatsz, ha a napi órarendeddel összeegyeztethető.
- A megnövekedett kiszállítási igények szintén kedvezhetnek a diákoknak, mert sok kiszállító állás elvégezhető egy biciklivel is.
Fontos, hogy ragaszkodj az írásos szerződéshez akkor is, ha alkalmi munkaviszonyban foglalkoztatnak.
Mire figyelj?
Mindig legyen írásos szerződésed, akkor is, ha alkalmi munkaviszonyban foglalkoztatnak. Ebben az esetben nem követelné meg a jogszabály, de ha valami vita van, sokkal nehezebb helyzetből indul a pénzbehajtás, mint szerződéssel a kezedben.
18 évnél fiatalabb munkavállaló esetében mindig szükség van a szülők írásos hozzájárulásához. 16 évesnél fiatalabbak csak nyári szünidőben dolgozhatnak, és 15 év alatt nem vállalhatsz munkát.
Diákoknak ugyanúgy jár a minimálbér és a garantált bérminimum. Ennek aktuális mértékéről mindig tájékozódj, de 2020-ra a minimum órabér 926 Ft, ami 8 órás foglalkoztatásban havi 161 ezer forint. Ha a munka ellátásához középfokú végzettségre vagy szakképzettségre van szükség, akkor az órabér legalább 1.211 Ft, havi 8 órás teljes munkaidőben pedig 210.600 Ft bérezés.