Szusszanhatnak egyet a devizahitelesek
A svájci jegybank (SNB) ma délelőtti bejelentése, miszerint korlátlan mennyiségben vásárolja az eurót 1,20-as minimumárfolyamon nagyon pozitív fordulatnak számít a svájci frank körüli felfokozott hangulatban - mondta Kolba Miklós, az ING devizapiaci üzletágának vezetője. A szakértő bátor lépésnek nevezte a svájciak döntését, de hosszabb távon mindenképpen fel fognak merülni kérdések az intézkedéssel kapcsolatban. Egyelőre nehéz eldönteni, hogy egy ilyen intervenciót milyen hosszú ideig lehet végezni, és azt is jó lenne tisztázni, hogy pontosan mit jelent az, hogy korlátlan mennyiség.
Az első reakciók azonban nagyon kedvezőek, a piacok látják, hogy a svájciak ezt határozottan akarják, eltökéltek, és ennek megfelelően is reagálnak. Magyarország számára nagy pozitívum a lépés, hiszen komoly kockázatokat jelentett a pénzügyi rendszer stabilitása szempontjából az egyre erősödő frank. Most kell egy pár nap, amíg ennek hosszútávú kilátásait a piac beálrazza és kielemzi - vélekedett a szakértő.
Durva volt, nagy forgalom mellett csapkodtak az árfolyamok - kommentálta az SNB lépését kísérő piaci reakciókat Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank üzletkötője. Hozzátette: az euró 277,80 forintról 274,25-ig szakadt, majd újra 276,50-ig lőtt ki; az EUR/CHF 1,2160-ig szaladt fel. Röviddel 11 óra után - vagyis egy órával a svájci bejelentést követően - 275,80 forinton állt az euró, az EUR/CHF 1,2035-ön, a svájci/forint pedig 230 alatt forgott.
Az SNB-bejelentés azon kitétele, hogy korlátlan mennyiségű frankot adnak el, óvatosságra késztetheti a piacokat - vélekedett a szakember. Az európai adósságválság viszont továbbra is fennáll, így ha marad a kockázatkerülés a piacokon, 1,20-hoz tapadhat az euró/svájci, azt pedig nem tudni, mennyi ideig tarthat ki az SNB elszántsága. Néhány napig viszont megnyugodhat a frank piaca, a devizahitelesek szusszanhatnak egyet, még ha a 230-as árfolyam a 150-160 forinton eladósodottak számára továbbra is durva terhet jelent.
Elvileg svájci frankot korlátlan mennyiségben tud teremteni a jegybank, vagyis klasszikus pénzteremtést látunk devizapiaci intervención keresztül - mondta a Napi Gazdaság Online-nak Ötvös Mihály, a CIB senior deviza üzletkötője. A spekulánsok kapkodva zárják pozícióikat, ez okozza a hihetetlen intenzív ármozgást.
Az Equilor gyorselemzése szerint az időzítést elősegítette a vártnál alacsonyabb inflációs adat. A svájci jegybank egyelőre csak a kommunikáció szintjén alkalmazza azonban a korlátlan likviditást, a jelenleg is gigantikus méretű devizatartaléka (ami svájci GDP 30 százalékára rúg) pedig jelentősen leszűkíti a mozgásterét. Az Equilor szerint egy átmeneti időszakot követően ezért visszatérhetnek a vevők az alpesi deviza piacára, ami próbára teszi a svájci jegybank kelléktárát, vagyis kérdéses, hogy ellen tud-e állni a nyomásnak az SNB.