EU - több mint 4100 milliárd eurónyi banktámogatást hagyott jóvá Brüsszel a válság miatt
A testület csütörtökön Brüsszelben kiadott összesítéséből kiderül, a teljes összeg háromnegyede garancia. Az eddig ténylegesen felhasznált rész 1.235 milliárd eurót tesz ki, ebből nem egészen egymilliárd a garancia. Finnországban, Szlovákiában és Lengyelországban eddig még egyáltalán nem nyúltak a válságkezelő programok keretében rendelkezésre álló - és Brüsszelben is engedélyezett - kerethez.
A március végén lezárt összesítés szerint Magyarország számára összesen 10,33 milliárd eurónyi válságkezelési jellegű támogatást hagytak jóvá, ebből 5,35 milliárd állami garanciának minősül. További 3,87 milliárd eurót a fizetőképességet segítő programokra szántak, a maradék pedig főleg újratőkésítési célokra szolgál.
A brüsszeli bizottság a témáról kiadott közleményben kiemelte, hogy uniós szinten csökkenő tendenciát mutat a pénzintézetek függése az államilag garantált válságkezelési támogatástól. Ez egyúttal azt is mutatja, hogy a banki ágazatban folyamatosan visszatérnek a piaci körülmények - mutatott rá a versenyjogi biztos, Joaquín Almunia. Több tagállam, köztük Franciaország, Olaszország ás Nagy-Britannia már döntött arról is, hogy nem hosszabbítja meg garanciaprogramját - emlékeztetett.