El lehet köszönni a nagy fizetésemelésektől a jövőben
Tavaly a bruttó átlagfizetések havi összege közel 404 ezer forint volt, a kedvezmények nélküli nettók pedig maghaladták a 268 ezer forintot, ez egyaránt 9,7 százalékos emelkedést jelent a 2019-es szintekhez képest.
„A tavalyi béremelkedés mértéke egyáltalán nem meglepő, többek között a garantált bérminimum és a minimálbér tavaly januári megemelésének, valamint az egészégügyi dolgozóknak a járvány elleni küzdelem miatt évközbeni, egyszeri juttatásnak köszönhető” - értékelte a friss béradatokat Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Hozzátette: „A pandémia negatív hatásaihoz köthető fizetéscsökkentések, elbocsátások miatt a múlt évben több ágazatban is megszűnt vagy jóval mérsékeltebb lett a korábbi évekre jellemző béremelési kényszer, amely a korábbi években az adott szektorban kialakult munkaerőhiányos helyzetből adódott.”
A K&H szakértője azt is elmondta, bár az országon belüli pontos béradatokról csak a harmadik negyedév végéig vannak hivatalos adatok, ám ezek továbbra is azt mutatják, hogy nagyon jelentős eltérések vannak a különböző országrészek, megyék között. „Budapesten a kedvezmények nélküli nettó bérek megközelítették a 327 ezer forintot, ami bő 20 százalékkal haladja meg az országos átlagot. Mindössze két megye van még, amely utóbbihoz közeli nettókat tud felmutatni, az iparilag fejlettnek számító Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom, a többi megye viszont az átlagtól elmarad. A legalacsonyabb fizetések Nógrád, Békés és Szabolcs megyét jellemezték a kérdéses időszakban, ott a nettó átlagbérek összege nem érte a 200 ezres szintet”.
Mennyi esélyed van, hogy havi 1 millió Ft-ot keress? ITT kiszámolhatod!
Németh Dávid a fizetések idei alakulásáról azt mondta: egyelőre nem tudni, hogy mely ágazatokban milyen béremelkedésre lesz lehetőség a koronavírus-járvány okozta bizonytalan helyzet miatt. Az országos béradatokat feljebb húzhatja az egészségügyi dolgozók fizetésének várható megemelése, ám ennek a pontos hatását még nehéz prognosztizálni. A minimálbér - korábbi évekhez képest alacsonyabb - 4 százalékos idei emelése szintén feljebb húzza a fizetéseket. Ugyanakkor - az egészségügyi alkalmazottaknak szánt béremelés nélkül - a gyorsuló infláció miatt a reálbérek várhatóan csak 2-3 százalékkal emelkedhetnek az idén, ez kevesebb mint fele a korábbi évekre jellemző ütemnek.