Elemzők megfelelőnek tartják a kiigazítás mértékét

Megfelelőnek tartják a Széll Kálmán Terv második változatában szereplő kiigazítás mértékét az MTI által megkérdezett elemzők, akik szerint az intézkedésekben még biztonsági tartalék is van, így az idei és a jövő évi hiánycél is tartható.

Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője szerint a brüsszeli elvárásoknak megfelel az egyenlegjavulás mértéke, és az intézkedésekkel egyértelműen elérhető az idei, GDP arányosan 2,5 százalék, jövőre pedig 2,2 százalékos államháztartási hiány. Sőt úgy vélte, olyan biztonsági tartalékok is vannak, amelyekkel akár pozitív meglepetést is hozhatnak az államháztartási eredmények, így azt sem tartotta kizártnak, hogy a deficit a GDP 2,2-2,3 százalékára csökken az idén. A pozitív kockázatok közé sorolta a nyugdíjpénztári átalakításból az idén még várható többletbevételt, illetve a kamatkiadásokat.

 

A konvergenciaprogram ugyanis a mostani kamatszinttel kalkulálta a jövőbeni kamatkiadásokat is, amelyek akár jelentősen is csökkenhetnek egy IMF/EU-megállapodást követő hozamcsökkenéssel - fejtette ki. Suppan Gergely nem tart attól, hogy az EU túlzottan szigorúan kifogásolná valamelyik új adónemet. Lehet, hogy egy-két tétel, például a tranzakciós adó nem fog tetszeni Brüsszelnek, de várhatóan elfogadja a csomagot - mondta. Hozzátette, hogy a pénzügyi tranzakciós adó a 30 ezres plafonnal nem annyira szigorú, mint ahogyan annak a korábban kiszivárgott hírek alapján tűnt.

 

A telekom és a tranzakciós adót is nehéz számszerűsíteni az elemző szerint, de Suppan Gergely úgy vélte, hogy nem jelent elviselhetetlen terhet sem a háztartásoknak, se a vállalkozásoknak, ezért nem is tartja valószínűnek, hogy a vállalatok emiatt külföldre vinnék számlavezetésüket. Az nagyon jó, hogy az internetadó nem került napirendre - jegyezte meg.

 

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank Hungary elemzője is megfelelőnek tartotta a kiigazítás mértékét és elegendőnek a biztonsági tartalékokat. Kevesellet azonban a kiadáscsökkentő intézkedéseket. Mint mondta, a csomag jelentős része a bevétel növelésén alapul, ami minden esetben végrehajtási kockázattal jár. A kiadást visszafogó lépések azonban nem annyira konkrétek, és kevésbé számszerűsíthetők, holott az elemző szeri szerencsésebb lett volna, ha ezek képezik a csomag nagyobb részét. Az új, a korábbinál alacsonyabb növekedéssel számoló makropályát többé-kevésbé reálisnak nevezte Árokszállási Zoltán, és úgy vélte: több mint 50 százalék esélye van annak, hogy Brüsszel elfogadja a programot.

 

Az új adók mértéke nem húsbavágó ugyan, de makrogazdasági szinten jelentős, és várhatóan kissé visszaveti a fogyasztást az elemző szerint, így 1,5 százalékos jövő évi növekedési prognózisukat várhatóan néhány tized százalékponttal csökkentik. Az Equilor Befektetési Zrt. MTI-nek eljuttatott elemzésében úgy ítéli meg, hogy a program összességében javíthat Magyarország befektetői megítélésén, az igazi előrelépést azonban most az EU/IMF-hitelcsomag aláírása jelentené.

 

Az, hogy a prognózisok során a kormány lényegében az egy hónappal ezelőtti hozamszintekkel kalkulált, kedvező lehet, hiszen egy globális hangulatjavulás, vagy éppen a gazdasági aktivitás hazai javulása nyomán a tervezettnél kedvezőbben alakulhat költségvetés kiadási oldala. Más olvasatban azonban kiábrándíthatja a piaci szereplőket, mivel burkoltan jelezheti azt is, hogy a kormány rövid távon nem számol az EU/IMF-megállapodással, ami érdemben csökkentené a hozamokat. (MTI)


Orbán Anita: a magyar külpolitika első feladata a bizalom helyreállítása

A magyar külpolitika első feladata a bizalom helyreállítása, visszaépítjük Magyarország tekintélyét az EU-ban és a NATO-ban is - mondta Orbán Anita külügyminiszter-jelölt kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés európai ügyek bizottsága előtt hétfőn.
2026. 05. 12. 08:00
Megosztás:

Válságban a hazai kkv-benzinkutak

A Független Benzinkutak Szövetsége Egyesület (FBSZ) felhívja a figyelmet a hazai üzemanyag-ellátás kritikus helyzetére. Az import ellehetetlenülése és a stratégiai készletek kimerülése miatt a szektor működése fenntarthatatlanná vált. A független kutak - amelyek évi 400 milliárd forint adóbevételt generálnak - jelenleg veszteséget finanszíroznak, miközben a beígért támogatások nem érkeztek meg. Sürgetjük a szakmai egyeztetést és a piaci torzulásokat okozó átmeneti szabályozás mielőbbi lezárását a vidéki ellátásbiztonság és a tisztességes piaci verseny megőrzése érdekében.
2026. 05. 12. 07:30
Megosztás:

Megalakul az új kormány, ülést tart a parlament, esküt tesznek a miniszterek

Folytatódnak kedd reggel a leendő miniszterek parlamenti bizottsági meghallgatásai, délután pedig megalakul a Tisza-kormány, majd összeül az Országgyűlés, és esküt tesznek a miniszterek.
2026. 05. 12. 07:00
Megosztás:

Sok vállalkozás megbukna egy kéthetes teszten

Sok magyar vállalkozás stabilnak tűnik kívülről, mégis egyetlen ember folyamatos jelenlététől függ a működése. Szakértők szerint ezt mutatja meg a „kéthetes teszt”: mi történik, ha a cégvezető két hétre teljesen kiesik a napi működésből. A tapasztalat szerint ilyenkor derül ki, hogy valódi rendszerről vagy személyfüggő működésről van-e szó.
2026. 05. 12. 06:00
Megosztás:

A Reklámszövetség a reklámadó eltörlését szorgalmazza

A Magyar Reklámszövetség és társszervezetei üdvözlik, hogy a Tisza-kormány első intézkedési között a veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emelésével fenntartotta a reklámadó nulla százalékos mértékét, a szervezet egyúttal az adónem eltörlését szorgalmazza - közölte az MTI-vel a Magyar Reklámszövetség hétfőn.
2026. 05. 12. 05:30
Megosztás:

Áprilisban ismét megtorpant a lakbérek növekedése

Fékre lépett az albérletpiac áprilisban a márciusi élénkülés után: a bérleti díjak országosan 0,2 százalékkal emelkedtek, Budapesten pedig 0,1 százalékkal csökkentek a lakbérek az előző hónaphoz képest, szemben az márciusi 1,6-1,6 százalékos emelkedés után. Vagyis az egy hónappal korábbi drágulást lényegében stagnálás követte a KSH–ingatlan.com lakbérindex friss adatai szerint. Éves összevetésben országosan 6,5, Budapesten pedig 4,9 százalékkal drágultak a kiadó lakások.
2026. 05. 12. 05:00
Megosztás:

Janez Jansa szerint június elejére felállhat az új szlovén kormány

A koalíciós tárgyalások állása alapján június elejére felállhat az új szlovén kormány - mondta Janez Jansa, a Szlovén Demokrata Párt (SDS) elnöke hétfőn Ljubljanában.
2026. 05. 12. 04:30
Megosztás:

Globális műkereskedelem Budapesten: ikonikus alkotások és luxusdarabok egy aukción

Budapestre érkezik a nemzetközi és hazai művészet legkiemelkedőbb válogatása. A közel 600 tételből álló kollekció bizonyítja: ma már nem szükséges a nagy külföldi aukciósházakig utazni azért, hogy nemzetközi kvalitású műtárgyak és festmények kerülhessenek egy gyűjteménybe, ráadásul vonzóbb áron.
2026. 05. 12. 04:00
Megosztás:

Minden járatot töröl a Charleroi repülőtér kedden

Országos sztrájk miatt minden induló és érkező járatot törtölt a belgiumi Charleroi nemzetközi repülőtere kedden, a brüsszeli Zaventem nemzetközi légikikötő a keddi jártaok felének kiszolgálására számít - tájékoztatott a Le Soir című, francia nyelvű belga napilap hétfőn.
2026. 05. 12. 03:30
Megosztás:

A háborús kockázatok sem fékezik a turizmust: az európaiak közel négyötöde tervez idén nyaralást

A fegyveres konfliktusok és geopolitikai bizonytalanság ellenére idén nyáron is a tavalyi rekordszint közelében marad az utazási hajlandóság – mutat rá az Europ Assistance 26 országra kiterjedő nemzetközi felmérése. A Holiday Barometer szerint a biztonság minden eddiginél nagyobb súllyal befolyásolja az utazási döntéseket: az európaiak harmada már ezt tekinti meghatározó szempontnak az úti cél kiválasztásakor. A kockázatok ugyanakkor nem fékezik a turizmust: az európaiak közel négyötöde (77%) idén is útnak indulna, a válaszadók csaknem fele pedig (46%) többet is költene. Az utazások megszervezésében eközben egyre nagyobb szerepet kap a mesterséges intelligencia is.
2026. 05. 12. 03:00
Megosztás:

Ha 1970-1990 között születtél, akkor izgulhatsz!

Egy korosztály, amely most érkezik a „láthatatlan kockázatok” éveibe.
2026. 05. 12. 02:00
Megosztás:

Ha nyugdíj előtt állsz tudnod kell, mit nem vesznek figyelembe szolgálati időként

A nyugdíj előtti években sokan akkor szembesülnek a legkellemetlenebb meglepetéssel, amikor kiderül: nem minden, munkával vagy otthon töltött idő számít automatikusan szolgálati időnek. A magyar nyugdíjrendszerben a szolgálati idő kulcskérdés, mert ez határozza meg, hogy valaki jogosult-e öregségi nyugdíjra, illetve jelentősen befolyásolja a nyugdíj összegét is.
2026. 05. 12. 01:00
Megosztás:

Átlépte a négyezret az engedélyköteles elektromos töltőberendezések száma Magyarországon

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legfrissebb elektromobilitási jelentése alapján 2025 végén már 4227 engedélyköteles elektromos töltőberendezés üzemelt Magyarországon - közölte a hivatal hétfőn az MTI-vel.
2026. 05. 12. 00:30
Megosztás:

Magyar Péter soron kívüli tájékoztatást kér az Orbán-kormány ügyvezető minisztereitől

Magyar Péter miniszterelnök soron kívüli tájékoztatást kér az Orbán-kormány ügyvezető minisztereitől arról, hogy szombat délután négy órát követően milyen döntéseket hoztak. A kormányfő ezt követően élőben jelentkezett be hétfő este a Karmelita kolostor elől, ahol elmondta, információk szerint a korábbi felszólítások és utasítások ellenére továbbra is zajlanak az iratmegsemmisítések a minisztériumokban, illetőleg pénzügyi kötelezettséget vállalnak az ügyvezető miniszterek.
2026. 05. 11. 23:30
Megosztás:

Stabilcoin-láz Latin-Amerikában: már a kriptovásárlások 40%-át adják a digitális dollárok

Latin-Amerikában látványosan átalakul a kriptovaluták használata: a felhasználók egyre nagyobb arányban fordulnak az amerikai dollárhoz kötött stabilcoinok felé. A magas infláció, a gyengülő helyi devizák és a pénzügyi bizonytalanság miatt sokak számára a digitális dollár már nem spekulációs eszköz, hanem mindennapi pénzügyi menekülőút.
2026. 05. 11. 23:00
Megosztás:

Hantavírus - Az EU segíti a járvány megelőzését célzó európai válaszlépések összehangolását

Az Európai Bizottság segíti a nemzeti hatóságok hantavírus-járványra adott válaszlépéseinek összehangolását, és intézkedéséket tesz a tagállami erőfeszítések támogatására - közölte a brüsszeli testület hétfőn.
2026. 05. 11. 22:30
Megosztás:

Hantavírus - Az EU segíti a járvány megelőzését célzó európai válaszlépések összehangolását

Az Európai Bizottság segíti a nemzeti hatóságok hantavírus-járványra adott válaszlépéseinek összehangolását, és intézkedéséket tesz a tagállami erőfeszítések támogatására - közölte a brüsszeli testület hétfőn.
2026. 05. 11. 22:30
Megosztás:

Az EU a tanárok szerepének megerősítését szorgalmazza a mesterséges intelligencia alkalmazása mellett az oktatásban

Az Európai Unió Tanácsának hétfőn elfogadott állásfoglalása szerint úgy kell kialakítani az oktatási rendszereket, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása (MI) mellett a tanárok emberközpontú és etikus megközelítést alkalmazva továbbra is központi szerepet töltsenek be a tanulási folyamatban.
2026. 05. 11. 22:00
Megosztás:

Egy felmérés szerint az európaiak négyötöde tervez idén nyaralást

A fegyveres konfliktusok és geopolitikai bizonytalanság ellenére az idén nyáron is a tavalyi rekordszint közelében marad az utazási hajlandóság, az Europ Assistance 26 országra kiterjedő nemzetközi felmérése, a Holiday Barometer szerint az európaiak közel négyötöde (77 százalék) tervez nyaralást, a válaszadók csaknem fele (46 százalék) pedig többet is költene.
2026. 05. 11. 21:30
Megosztás:

A Ripple 200 millió dolláros megállapodással erősít: kilőtt az intézményi kriptokereslet

A Ripple újabb jelentős lépést tett az intézményi kriptopiaci terjeszkedés felé: a vállalat 200 millió dolláros adósságfinanszírozási keretet szerzett a Ripple Prime bővítésére. Az ügylet jól mutatja, hogy a digitális eszközök piacán egyre nagyobb szerepet kapnak a professzionális brókerszolgáltatások, a hitelezési megoldások és a megbízható likviditási infrastruktúra.
2026. 05. 11. 21:00
Megosztás: