Eljött a profitrealizálás ideje az európai piacokon

A nyugat-európai értéktőzsdék hétfőn kissé visszaestek az előző heti látványos előretörés után. A múlt héten erős vételi erő mutatkozott az amerikai Fed szerdán bejelentett, új mennyiségi enyhítő programja keltette remények miatt, ám ezen a héten nem sok jövőbe mutató makroadat vagy esemény várható a világgazdaságból, így néhány napig enyhe profitkivétel valószínű a legtöbb elemző szerint "túlvásárolt" részvénypiacokon. A hétfőn megjelent vállalati eredmények vegyesek voltak, ez sem használt a piacnak.

A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,1 százalékos hátrálással kezdett, és előzetes adat szerint 0,06 százalékos napi süllyedéssel 1.110,66 ponton zárt, 6,21 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött. A múlt hetet április közepe óta a legmagasabban végezte, 1111,28 ponton, 2,27 százalékkal erősebben, mint az előző hetet.

 

 A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 hétfőn 25,39 pontos, 0,43 százalékos romlással 5.849,96 ponton zárt. A frankfurti fő mutató, a DAX-30 3,70 ponttal, 0,05 százalékkal 6.750,50 pontra csökkent. Az FTSE-100 és a DAX-30 csütörtökön és pénteken kétéves csúcsot döntött. Párizsban a CAC-40 3,03 ponttal, 0,08 százalékkal 3.913,70 pontra gyengült.

 

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj hétfő reggel 7 centtel, estefelé 22 centtel volt olcsóbb a pénteki zárónál, hordónként (159 liter) 87,89 dollárnál tartott. A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta hordója 43 centet vesztett, 86,42 dollár volt New Yorkban. A befektetők hétfő délelőtt még árfelhajtással kísérleteztek, de utána elvette a kedvüket az egyértelműen erősödő dollár és az amerikai gazdaság iránti bizalmatlanság, miután mind több elemzés jelenik meg arról, hogy a Fed múlt heti intézkedése nem fog csodát tenni. Szaúd-arábiai illetékesek közben visszakoztak, mondván, hogy 70-80 dolláros ársáv elfogadhatóbb. A szaúdi olajipari miniszter a múlt héten 70-90 dolláros ársávot emlegetett a jövőre nézve.

 

Az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,3959 dollár volt vételi oldalon a londoni bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,3908 dollárnál tartott, 0,0113 dollárral olcsóbban, mint péntek este, 2,85 százalékkal alacsonyabban a múlt év végi értékénél. Este az euró 1,3420 svájci frank volt, 0,0079 frankkal olcsóbb, mint péntek este, 9,47 százalékkal gyengébb az év véginél. A múlt szerdai Fed-döntés után újabb mélységekbe zuhant dollár romjain az euró büszkén menetelt péntek reggelig, de azóta kijózanították a befektetőket a legfrissebb hírek arról, milyen nehezen birkózik az ír kormány az ország jövő évi, keményen megszorító költségvetésének tervezésével. A feléledő euróövezeti államadósság-aggodalmak miatt az euró hétfőn tovább gyengült. 

 

Az arany unciánként (31,1 gramm) 1.393,90 dollár volt hétfő este Londonban azonnali szállításra, drágább a pénteki késői 1.388,40 dollárnál. Egy hét alatt 5 százalékot drágult az arany. Hétfőn már harmadik napja döntött új csúcsot az ára - ezúttal 1.398,35 dolláron Londonban azonnalra, a New York-i határidős piacon pedig a legközelebbi, decemberi jegyzés kissé meghaladta az 1.400 dollárt - a múlt heti Fed-döntés miatt elképzelhető inflációs kockázat miatt, de utána ezt a piacot is lefékezte a múlt héten összeesett dollár gyors visszaerősödése. Az érdeklődést azonban fenntartja a Világbank elnökének, Robert Zoellicknek a Financial Timesban megjelent elképzelése arról, hogy egy új nemzetközi árfolyamrendszernek "referenciapontja" lehetne az arany.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 06. 08:30
Megosztás:

Magyarországnak érdemes befektetnie az űripari kutatótevékenységbe

Magyarországnak érdemes befektetnie az űripari kutatótevékenységbe, mivel az ilyen befektetések hozama nemcsak számok formájában jelentkezik az ország életében - mondta Kapu Tibor kutatóűrhajós csütörtökön, a londoni Space-Comm Expo Europe kiállításon.
2026. 03. 06. 08:00
Megosztás:

Donald Trump menesztette Kristi Noem belbiztonsági minisztert

Donald Trump amerikai elnök menesztette Kristi Noem belbiztonsági minisztert, akinek helyére Markwayna Mullin republiukánus szenátort nevezte ki csütörtökön.
2026. 03. 06. 07:30
Megosztás:

Sztrájkmenetrendet hirdetett meg a pécsi buszvállalat

Közzétette az elégséges szolgáltatást biztosító menetrendet a pécsi közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt., miután a társaság mellett működő Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (Szaksz) sztrájk szervezésébe kezdett.
2026. 03. 06. 06:30
Megosztás:

Multis mérnökből lett a gyerekágyak királya

Tíz év multinacionális mérnöki pálya után saját műhelyében épít faipari vállalkozást a háromgyerekes apuka, Oláh Balázs. A BaliWood alapítója egy kedvezőtlen munkahelyi értékelés után döntött a váltás mellett, és ma már évi több száz, tömör fából készült házikóágyat gyárt Miskolc mellett. A moduláris, átalakítható szerkezetű ágyakat mérnöki szemlélettel tervezi, a stabilitást vastagabb anyaghasználattal biztosítja, amiben olyannyira magabiztos, hogy akár 500 kilogrammos terhelésre is átadja. Balázst már több mint 12 ezren követik a TikTokon, a kereslet folyamatosan erősödik, a műhely pedig új fejlesztésekkel készül a további növekedésre.
2026. 03. 06. 06:00
Megosztás:

Átadták a 2026-os Jedlik Ányos-díjakat

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) egyik legrangosabb díját, a Jedlik Ányos-díjat a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi és szerzői jogi munkásság elismeréséül adták át a Szépművészeti Múzeumban. A díjat 2026-ban Bayer Gábor villamosmérnök, dr. Gulyás Balázs, Széchenyi-díjas kutató professzor, prof. dr. Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus, dr. Lábody Péter szerzői jogász és dr. Szalay Zsolt villamosmérnök és közgazdász vehette át.
2026. 03. 06. 05:30
Megosztás:

Budapesten kívül is van élet – Hol épülhetnek meg az első Otthon Start-ra tervezett lakások?

Az Otthon Start programról legtöbbször a kedvezményes 3%-os hitel kapcsán lehet olvasni, ezzel a kormány dedikált célja a fiatalok első lakáshoz jutásának segítése. Azonban a programnak van egy másik lába is, mellyel az elérhető újlakás-kínálatot szeretnék növelni: a kormány döntött arról, hogy azok a legalább 250 lakásos projektek, melyek minimum 70 százalékban megfelelnek az Otthon Start feltételeinek, nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások lehetnek.
2026. 03. 06. 05:00
Megosztás:

A horvát kormány egy évvel meghosszabbítaná az energiahordozók kedvezményes áfakulcsát

A horvát kormány csütörtöki ülésén az áfatörvény módosítását javasolta, amely szerint 2027. március 31-ig meghosszabbítanák az energiahordozókra alkalmazott 5 százalékos kedvezményes áfakulcsot - közölte a kabinet.
2026. 03. 06. 04:30
Megosztás:

Csendben rombol: egyre több magyart érint a fel nem ismert cukorbetegség

Akár évekig is jelen lehet a szervezetben úgy, hogy semmilyen panaszt nem okoz – a 2-es típusú cukorbetegség gyakran „csendben” alakul ki, miközben már károsíthatja az ereket, a vesét vagy a szemet. Magyarországon ráadásul nemcsak a diagnosztizált esetek száma nő, a betegség egyre fiatalabb korosztályokat érint. Az OECD 2025-ös jelentése szerint az összes hazai haláleset 2,4 százalékát a cukorbetegség okozza. Az Affidea Magyarország szakértője szerint a rendszeres, célzott szűrés kulcsszerepet játszik abban, hogy a diabétesz még a súlyos szövődmények előtt felismerhető legyen.
2026. 03. 06. 04:00
Megosztás:

Az ASTA Energy Solutions AG és a GANZ Electric stratégiai partnerséggel erősíti az európai transzformátorgyártást

Az ASTA Energy Solutions AG (ASTA) és a GANZ Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Zrt. (GANZ Electric) stratégiai, több évre szóló megállapodást kötött a nagyfeszültségű transzformátorokhoz szükséges, kiemelkedő minőségű tekercselési alapanyagok európai ellátásának megerősítése érdekében. A partnerség célja, hogy a két vállalat összehangolt fejlesztési és gyártási együttműködésével növelje az ellátásbiztonságot, támogassa az energiaátmenetet, és hozzájáruljon az európai energia-infrastruktúra stabilitásához és versenyképességéhez.
2026. 03. 06. 03:30
Megosztás:

A világ legdrágább szecessziós Zsolnay kerámiáit mutatja be a Virág Judit Galéria - a közönség ingyenesen láthatja a szenzációs tárlatot

Először láthatja a nagyközönség Virág Judit és Törő István három évtizeden át gyűjtött Zsolnay magángyűjteményét. Száznál is több szecessziós műremek, a világ legdrágább Zsolnay kerámiái mutatkoznak be március 6-tól április 19-ig a Virág Judit Galériában.
2026. 03. 06. 03:00
Megosztás:

Februárban hirtelen megugrott a használt autók iránti érdeklődés

Januárban a havazások is visszafogták az autópiacot, februárban azonban jelentős növekedés volt megfigyelhető az érdeklődések számában a Használtautó.hu-n – ráadásul a tavalyi évhez képest is sokkal többen érdeklődnek a járművek iránt. Az SUV-k különösen népszerűek, miközben a ferdehátúak népszerűsége ha nem is rohamtempóban, de fokozatosan csökken.
2026. 03. 06. 02:30
Megosztás:

Változik az özvegyi nyugdíj 2026 júliustól - kit érint hátrányosan, kit előnyösen?

Az özvegyi nyugdíjra vonatkozó szabályozás 2026. július 1-jétől jelentős módosulásokon megy keresztül.
2026. 03. 06. 01:45
Megosztás:

Botrány a fúrt kutak körül - miért kell így ellenőrizni a kutakat?

Néhány éve csendben, de alapjaiban változott meg Magyarországon a háztartási kutak engedélyezésének rendszere. A törvénymódosítás következtében megszűnt a jegyzők egyik korábbi hatósági feladata, ami sok szakember szerint komoly kockázatokat hozott magával. Azóta egyre több kérdés merül fel: vajon ki ellenőrzi ma a kutakat, és mennyire átlátható a rendszer?
2026. 03. 06. 01:00
Megosztás:

Új mérföldkő a Waberer’s vasútlogisztikai szegmensében: Debrecenből elindultak az első, készautókat szállító vasúti szerelvények

Komoly jelentőségű együttműködés veszi kezdetét a magyar járműiparban. Elindult az első, készautókat szállító vasúti szerelvény a BMW debreceni gyárából, amelynek lebonyolítását a Waberer’s vasútlogisztikai leányvállalata, a PSP Rail végzi. A projekt a közúti szállítással szemben vasúti megoldásra épít, amely érdemben mérsékli az ökológiai lábnyomot. A több tízmillió eurós árbevételt generáló, 2031-ig szóló szerződés keretében a cégcsoport rendszeres készautó-szállítást biztosít vasúton európai kikötők felé, ahonnan az autók a világ számos piacára folytatják útjukat – többek között az Egyesült Államokba és Kínába.
2026. 03. 06. 00:30
Megosztás:

Elindultak az első autószállító vonatok a debreceni BMW-gyárból

Elindultak a készautókat szállító első vasúti szerelvények a BMW debreceni gyárából, amelynek lebonyolítását a Waberer’s vasútlogisztikai leányvállalata, a PSP Rail végzi - közölte a Waberer’s csoport csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 06. 00:05
Megosztás:

A kormány továbbra is segíti a vidéki önkormányzatok zártkerti fejlesztéseit

A kormány továbbra is segíti a vidéki önkormányzatok zártkerti fejlesztéseit. A vidéki térségek gazdasági, környezeti és közösségi megerősítését szolgálja az a 2 milliárd forint keretösszegű pályázati felhívás, amelyet az Agrárminisztérium (AM) júliustól nyit meg a vidéki önkormányzatok számára a zártkerti területek fejlesztésére - jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter az AM csütörtöki közleménye szerint.
2026. 03. 05. 23:30
Megosztás:

Zelenszkij nem indítaná újra a Barátság kőolajvezetéket

"Őszintén szólva én nem indítanám újra a Druzsbát, mert az orosz kőolajat szállít. Ez az én álláspontom, és ezt elmondtam azoknak az európai vezetőknek, akik az ügyben felhívtak engem, valamint az Európai Unió vezetésének is" - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki kijevi sajtótájékoztatóján, amelyet Julija Szviridenko miniszterelnökkel és a kormány tagjainak részvételével rendezett munkaértekezlet után tartott.
2026. 03. 05. 23:00
Megosztás:

Iráni konfliktus: Továbbra is a tárgyalásos rendezés a legjobb megoldás

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint a teheráni rezsimnek és az egész világnak változatlanul egy olyan tárgyalásos rendezés kínálja a legjobb előrelépési lehetőséget, amelynek révén Irán felhagy nukleáris fejlesztési törekvéseivel.
2026. 03. 05. 22:30
Megosztás:

Moszkva kész folytatni a tárgyalásokat

Oroszország készen áll az ukrajnai rendezési tárgyalások folytatására, miközben a lehetséges megállapodás alapjának az anchorage-i orosz-amerikai tárgyalások eredményét tekinti - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy csütörtökón Moszkvában rendezett kerekasztal-megbeszélésen.
2026. 03. 05. 22:00
Megosztás: