Emelkedhet az Akadémia költségvetési támogatása
Freund Tamás közlése szerint a kormány és az MTA közötti megállapodás nyomán - amennyiben azt az Országgyűlés is megszavazza - 53 százalékkal nő az akadémia számára a központi büdzséből juttatott forrás.
Az MTA elnöke elmondta, hogy a növekmény mintegy felét az új elnöki programokra, a másik felét meglévő programjaik fejlesztésére fogják fordítani.
Az újdonságok között említette a tudományos tanácsadás és ismeretterjesztés intézményesítését, a Középiskolai MTA Alumni Program támogatását, három nagy tudományterületen egy-egy nemzeti program elindítását és a köztestületi működést segítő elektronikus szolgáltatások fejlesztését.
A plusz források 18-18 százalékát egyrészt az állandó akadémiai feladatokra - EISZ, MTMT, könyvtári szolgáltatások, határon túli tudományosság, Művészeti Gyűjtemény, könyv- és folyóirat kiadás, nemzetközi tagdíjak - fordítják, másrészt a bevált, folytatandó programok, a Bolyai-, a Fiatal Kutatónők-, a Vendégkutatói- és Lendület Ösztöndíjak, valamint a Tantárgypedagógiai Program erősítésére szánják. A köztestületi intézmények fejlesztését, elsősorban az illetmények értékállóságát egy 12 százalékos költségvetési bevételnövekménnyel fogják biztosítani.
Kitért arra, hogy külön kezelik a székház-rekonstrukció első ütemére betervezett 15 milliárd forintot, amelyről még folynak a tárgyalások.
"Az eredményesen lezárult költségvetési tárgyalások azt erősítik, hogy új szakaszba került az akadémia és a kormány kapcsolata" - fogalmazott Freund Tamás, aki szerint ez azt mutatja, hogy az új akadémiai vezetés programja nemcsak az őt megválasztó tagság, hanem a kormányzat támogatását is élvezi.