Ethereum 2. - Ahol még van hozam
A bitcoin-bányászok ösztönzőrendszere nagyjából így néz ki: égess el minél több áramot, hiszen annál nagyobb szavazatod lesz a blokklánc írásában és annál nagyobb bitcoin jutalomra leszel jogosult. Ha azonban csalsz, akkor a többiek, az őszinte bányászok kiszavaznak téged, nem vezetheted a blokkláncot és jutalmat sem kapsz. Miközben az irdatlan villanyszámla a nyakadba szakad.
Ez az ösztönzőrendszer kiválóan működik, senki sem próbál csalni, hiszen felesleges is lenne. A bitcoin gyakorlatilag manipulálhatatlan. Azonban sokan úgy gondolják, hogy okosabb tervezéssel megúszható a rengeteg elégetett áram, miközben megmaradhat a manipulálhatatlanság. Így gondolják az Ethereum közösségében is. Az Ethereum fejlesztői már a kezdetekkor deklarálták, hogy idővel más ösztönzőkre térnének át. Az elmúlt évek kitartó munkájának eredményeként pedig december elején elstartolt ez az új rendszer. Elindult az Ethereum 2 (Eth2).
Mindazonáltal a régi, bányászaton alapuló Ethereum továbbra is változatlan formában működik. Az Eth2 indulásával egy párhuzamos blokklánc vezetése indult csak el, amin még érdemi dolog nem történik, és ami lényegében független a régi lánctól. Az Eth2 blokkláncán ugyanis nincs bányászás. Bányászok helyett validátorok végzik a blokklánc írását. Azonban ha nincs elégetett áram és a magas villanyszámla fenyegetése, akkor a validátorok miért végzik őszintén, az előre rögzített szabályok szerint a feladatukat? Mi garantálja a blokklánc szuverenitását? – kérdezi Szabó blogbejegyzésében. Az, hogy éterben (ETH) óvadékot kell letennie minden validátornak, és aki nem teszi megfelelően a dolgát, az veszít az óvadékából. Akik viszont szabályosan járnak el, azok megkapják az újonnan keletkező étereket. A validálás a bányászáshoz hasonlóan egy algoritmus által végzett feladat. Egy internetre kötött gépen a megfelelő szoftverek telepítése után automatikusan működik. Azonban a bányászattal ellentétben a validáló gép nem igényel hatalmas mennyiségű áramot. Vagyis a gép elindítása után a dolog inkább ahhoz hasonlít, hogy némi éter tőke lekötésével (óvadékba helyezésével) kamatot kapunk.
Az Eth2 blokkláncán aktuálisan érdemi dolgot nem lehet csinálni, például utalni vagy okosszerződést futtatni. Egyetlen dolgot lehet csak: validálni. Aki ide étert helyez át a régi világból, az validátorként pénzt tud keresni (még ha a megkeresett pénzt aktuálisan nem is tudja elkölteni). Az ösztönzőrendszert úgy alakították ki, hogy ha összességében a validáláshoz egyre több étert helyeznek óvadékba, akkor egyre kisebb „kamat” üsse a markát a validátoroknak. Validáláshoz aktuálisan óvadékba helyezett másfél millió éterhez közel 13 százalékos kamatszint tartozik. Amit bárki megkereshet, aki hajlandó elvégezni a szükséges teendőket.
Ez a befektetési lehetőség elsőre nagyon vonzónak tűnik. De mint az a fenti leírásból is kiderül, tulajdonképpen egy kísérleti világon belüli kísérletezésről van szó. Az ezzel járó hatalmas kockázatokat nehéz nem észrevenni.
Szerző: Szabó Dávid, a CryptoPosition Investment Fund portfóliókezelője