Ez a legújabb: Pipa alakú gazdasági felívelés!
Magyarország
A nemzetközi befektetői hangulat további javulásával a forint és az utóbbi napok vártnál kedvezőbb régiós makroadatainak következtében a környező devizák, mind komoly lökést kaptak az euróval szemben. A cseh korona és a zloty a forintnál nagyobb mértékben rendre 25.40-ig és 4.14-ig izmosodtak a közös devizához képest, melyet régiós szinten a két megfelelő gazdaság jobb szeptemberi külkereskedelmi mérleg adata is segített. A forint mivel tegnap még bizonytalankodtak a nyugat-európai tőzsdék a 271-273-as sávban oldalazott az euróval szemben ma reggelre viszont, keresztül haladva az 50 napos mozgóátlagon 270 alá erősödött. Jelenleg a 269-es ostromolják a jegyzések és miután a régiós tőzsdék is zöld tartományban járnak és az euró/dollár is 1.5040-nél tartózkodik és megvan az esély, hogy új csúcsokra tör, tovább folytatódhat a tendencia. A nap folyamán egészen 268-ig is lejöhet a kurzus, alapvetően a 268-272-es sávot tartjuk irányadónak. A mai vártnál jobb, 4.7 százalékos októberi magyar inflációs adat következtében növekedett az újabb 50 bázispontos MNB kamatvágás esélye a novemberi ülésen, ez viszont némileg megfoghatja a hazai deviza erősödését. Igaz, az utóbbi időben nincs szignifikáns korreláció a forint árfolyama és a kamatcsökkentések, vagy azzal kapcsolatos várakozások között. (Tehát nem gyöngül, kamatcsökkentés esetén sem.)
Állampapír aukció
Újabb komolyabb mennyiségű ajánlat érkezett a tegnapi diszkont-kincstárjegy aukcióra, mely csökkenő átlaghozamokat eredményezett. A 3 hónapos (D100210) diszkont-kincstárjegy aukción az értékesítésre meghirdetett 40 milliárd forintnyi mennyiségre 173.1 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, a kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiséget fogadta el. A lefedettség 4.33-szoros, az aukciós átlaghozam 6.45 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 17 bázisponttal magasabb volt a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és megegyezett az előző napi 3 hónapos referenciahozamnál. A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 6.39 és 6.47 százalék között szóródott. Az ismételten bőven túljegyzett aukció és a forint magára találása következtében ismét növekvő állampapír-piaci kereslet miatt a másodpiaci hozamok, az éven túli lejáraton 5-20 bázisponttal csökkentek.
Nemzetközi
Röviden a tegnap napvilágot látott nemzetközi makroadatokról. A szeptemberi brit külkereskedelmi mérleg hiánya jócskán túlszárnyalta a várakozásokat és 6.1mrd font helyett 7.2mrd-ra rúgott. Ez némileg magyarázatot ad arra, hogy miért csökkent szintén a várakozásokkal ellentétben - melyek 0.1 százalékos növekményt valószínűsítettek - 0.4 százalékkal a brit GDP a harmadik negyedévben. Minden bizonnyal a negatív előjelű nettó export is hozzájárult ahhoz, hogy a szigetország gazdasága sok más fejlett gazdasági térséghez képest nem lépett ki a recesszióból az elmúlt negyedévben. A piac mindenesetre nem értékelte túlzottan negatívan az adatot, a font sem reagált hektikusan, hiszen a számokból arra lehet következtetni, hogy a brit (import) kereslet a gyenge font dacára is kezd újraéledni. Ma került nyilvánosságra az októberi brit munkanélküliség, ami az amerikaival ellentétben hajszálnyival csökkenni tudott korábbi csúcsáról 7.9 százalékról, 7.8 százalékra.
Még szintén délelőtt hozták nyilvánosságra a novemberi német ZEW indexet, ami kutatók és elemzők gazdasági várakozásait tükrözi. Az index a vártnál nagyobb mértékben - 55 helyett 51.1-re esett - jelezve, hogy a szakértők most némileg óvatosabbak a kilátásokat illetően az elmúlt hónapokhoz képest. A ZEW index tavaly júliusban -60 környékén járt és idei csúcsát - 57 - szeptemberben érte el, azóta némi csillapodást láthatunk. A jelenlegi helyzetet értékelő alindex viszont továbbra is emelkedett, -72.2-ről -65.6-ra pattant fel, ami még mindig nem túl rózsás, de legalább a növekvő tendencia megmaradt. Összességében tehát a csökkenés ellenére sem volt lesújtó a ZEW index, mindössze egy újabb „kijózanító" makroadatot láthattunk, igaz ez nem reálgazdasági mutató, csak egy felmérés. Hasonló tendenciát figyelhettünk meg a délutáni amerikai IBD/TIPP gazdasági optimizmus indexet illetően, igaz ott mindössze hajszálnyival csúszott lentebb az adat az előző havinál.
Pipa alakú gazdasági felívelés
Jó néhány magas rangú Fed hivatalnokot is hallhattunk tegnap nyilatkozni az amerikai gazdaság állapotát illetően. Mindegyikük megállapította, hogy ugyan a GDP évesített 3.5 százalékkal emelkedett a harmadik negyedévben a gyenge munkaerő-piaci körülmények miatt a lakossági fogyasztás még mindig nem tért igazán magához, ami lassú felívelést valószínűsít. Pont az előbbiekből kifolyólag az infláció elszállását illetően, viszont egyelőre nem aggódnak, ugyanakkor volt, aki már jelezte nem nézi jó szemmel a laza monetáris politika - extra likviditás, 0 százalékos alapkamat - hatására kialakult spekulatív részvénypiaci emelkedést. Ezzel kapcsolatban az egyikük megjegyezte, hogy egy olyan szcenárió is elképzelhető, amelyben még igencsak magas munkanélküliség mellett is már elkezdene kamatot emelni a Fed. Richard Fisher, a dallasi Fed elnöke - a korábbi V,W,U,L betűk után - egy új szimbólumot hozott be a gazdasági növekedés pályáját egyszerűen leíró alakzatok sorába. Szerinte a „pipa" alakzat a legvalószínűbb - angolul „check mark", ami nem teljesen egyezik meg a magyar köztudatban élő pipával, mégis így lehet a legjobban fordítani - melyben a kezdeti mélypontokról való felpattanás után először lassul a növekedés, majd akár némi visszaesés is elképzelhető, de semmiképp sem W. A nyilatkozatokból összességében az olvasható ki, hogy valamelyest hűteni próbálták a piacokat.
Tőzsdék
Kedden az öreg kontinens nyugati felén a hétfői robosztus emelkedések után hajszálnyi lejtmenet valósult meg, akárcsak a Wall-Streeten, ahol egyedül a Dow Jones ipari index tudott fentebb zárni. Az ázsiai piacok szerdán reggel sorozatban negyedik napi emelkedésüket regisztrálták a vártnál jobb japán és kínai makroadatok hatására. A japán gépipari megrendelések szeptemberben több, mint 10 százalékkal ugrottak meg és a kínai októberi ipari termelés, kiskereskedelmi forgalom valamint külkereskedelmi mérleg aktívum is messze felülmúlta a várakozásokat. A nyugat-európai börzék jelenleg 1 százalékos pluszban járnak szintén elsősorban az ázsiai adatok hatására. Ma az amerikai piacok zárva tartanak. Tehát alapvetően jó a hangulat, ahogy arra számítani lehetett kérdés kitart -e ez a hét végére is.