Ezt is megéltük! Magyarország mutat utat a világnak!
Sylvain Broyer, a Natixis bank gazdasági részlegének vezetője szerint, akit a Le Monde idéz, a legnagyobb dilemma előtt a balti államok állnak: vagy leértékelik 30-40 százalékkal a nemzeti valutájukat és a lakosság által 85 százalékban külföldi devizában felvett hitelek miatti adósság-visszafizetés robban, vagy pedig lefaragják a költségvetési kiadásokat, és növelik a munkanélküliséget.
Egy vezető nemzetközi befektetési társaság kedden "kampánytaktikának" minősítette a 7 százalék feletti jövő évi magyar államháztartási hiány kockázatáról szóló Fidesz-figyelmeztetést, és úgy vélekedett, hogy a magyar kormány azon döntése, hogy nem veszi igénybe a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelkeretének következő részletét, az elmúlt egy év reformjainak kedvező hatásairól tanúskodik.
A londoni és prágai székhelyű, Közép-Kelet-Európára szakosodott Wood and Co. befektetési társaság főközgazdásza, Raffaella Tenconi ehhez fűzött keddi elemzésében kiemelte: a döntéssel Magyarország "muníciót" tartalékolhat arra az esetre, ha erre a jövőben szükség lenne.
Oszkó Péter pénzügyminiszter pedig kedden egy konferencián úgy vélekedett, hogy a kormány válságkezelési tevékenysége nyomán növekedési tartalék szabadulhat fel, amelyet akkor lehet mozgósítani, ha az exportpiacok már bővülni kezdenek. A válság legfontosabb tanulsága a miniszter szerint az, hogy fenntartható gazdasági növekedés csak egyensúly közeli államháztartás mellett lehetséges.
A magyar reálgazdaságban is tapasztalhatók kedvező jelek: az építőipari termelés volumene szeptemberben az előző hónaphoz viszonyítva 3,7 százalékkal nőtt, az egy évvel korábbihoz képest pedig 1,2 százalékkal csökkent a KSH adatai szerint. A Masterplast nem reprezentatív felmérése szerint ugyanakkor leghamarabb 2012-ben állhat talpra a magyar építőanyag-ipar, illetve az ingatlanpiac; a 200-500 millió forint árbevétellel rendelkező cégek jövőre még 8 százalékos visszaesésre számítanak az iparágban. A turizmusban mért visszaesés valamivel kisebb lett a korábban vártnál, Kovács Miklós turizmusért felelős szakállamtitkár szerint Magyarország a teljesítménye alapján a középmezőnyben helyezkedik el. Magyarországon a világátlaghoz hasonlóan alakul a külföldi turisták havi visszaesésének üteme, ugyanakkor Európával, valamint Közép- és Kelet-Európával szemben folyamatos javul az ország pozíciója - mondta az államtitkár egy parlamenti bizottsági ülésen. A térség számára rossz hír, hogy 2010-ben várhatóan drágul a hitelezés Közép- és Kelet-Európában, legalábbis így látja a Raiffeisen International bankcsoport vezérigazgatója.
Herbert Stepic szerint az Európai Központi Bank (EKB) jövőre várhatóan leépíti likviditásösztönző intézkedéseit, emiatt ugyanannyi hitel nyújtásához több tőkére lesz szükségük a bankoknak. Surányi György, az Intesa Sanpaolo Csoport regionális igazgatója, a CIB Bank elnöke pedig kedden arra hívta fel a figyelmet: ha a kormányok költségvetési egyensúlyt növelő intézkedései egybeesnek a devizahitelezés visszaszorítására irányuló törekvésekkel, és a saját tőke minimális mértékére vonatkozó előírások szigorításával, az makrogazdasági szinten káros lehet.
A magyar export szempontjából fontos Németországban növekszik a vállalati csődök száma. A német gazdaság ugyan már túljutott a mélyponton, a vállalati csődök száma azonban ezt még nem tükrözi: az Euler Hermes hitelbiztosító kedden közzétett adatai szerint az idén 15 százalékkal nő a vállalati csődök száma 2008-hoz képest, s jövőre is még 9,2 százalékkal emelkedhet.